Domů     6 x smrtící jed: Na vraždu není vždy potřeba hrubá síla!
6 x smrtící jed: Na vraždu není vždy potřeba hrubá síla!
22.7.2016

Na vraždu není vždy potřeba hrubá síla. Hlavně ženy, které se rozhodnout někoho odpravit, sahají raději po jedech. Nenápadné vražedné zbraně působí silná muka a smrt v krutých bolestech. Zaostřujeme na neblaze proslulé látky a případy, kdy se dostaly do rukou vrahů.

Jed: Arsen

Účinky: Tento polokovový prvek je základem několika velmi toxických oxidů. Když se dostane do těla, způsobí průjmy, zvracení a svalové křeče. Menší množství arsenu lze přežít, ale vyšší dávky vedou k ochrnutí a zástavě srdce.

Úskalí: Sehnat arsen je složité, ale ne nemožné. Dříve se používal jako jed na krysy. Účinky se dostavují brzy a pokud není dávka příliš velká, mohou se postižení úspěšně zotavit. Arsen se ale v těle hromadí.

Případ: Starší manžele Stricklinovi z Tennessee postihne silná nevolnost po čaji u snachy. Muž zemře, žena se však zotaví. Později se jí však zdravotní problémy vrátí. Lékaři jí v nemocnici zjistí, že v moči má obrovské množství arsenu.

Závěr: Jed dvojici podává snacha Kathie LaVerne Browderová. Arsen sype do čaje, coca-coly a sladkého želé. Je pravděpodobné, že arsenem otrávila i své vlastní rodiče. Dostane doživotí, ale předčasně propuštěna a zemře roku 1995 přirozenou smrtí.

Jed: Cyankáli

Účinky: Látka známá jako kyanid draselný škodí i při vdechování nebo při kontaktu s kůží. Když ho někdo sní, změní se v žaludku na prudce jedovatý kyanovodík. Smrt následuje v sekundách. Příčinou je zpravidla kolaps dýchacího systému.

Úskalí: Cyankáli silně voní po hořkých mandlích. To může oběť plánované vraždy varovat. Účinek také není jistý ve chvíli, kdy má oběť přeplněný žaludek jídlem.

Než se kyanovodík uvolní, dlouho to trvá a zbude čas na lékařský zákrok a záchranu života.

Případ: Na tradiční svátek Halloween v roce 1974 umírá 8letý chlapec Timothy z Texasu. Stane se to poté, co sní několik bonbonů s vůní hořkých mandlí.

Zdrcený otec Ronald Clark O’Bryan žádá o vyplacení vysoké pojistky na synovo jméno.

Závěr: Vyšetřovatelé zjistí, že Timothy byl otráven vlastním otcem. Ronald chtěl zabít i svou dceru Elizabeth a několik ostatních dětí, ale ty bonbony odmítly.

Vraha sprovodí ze světa také jed, konkrétně smrtící injekce při popravě v roce 1984.

Jed: Botulotoxin

Účinky: Říká se mu také klobásový jed. Je tak toxický, že jeden kilogram by prý stačil na vyhubení celého lidstva! Smrtelně nebezpečný je i při vdechování. Způsobuje ochrnutí svalů včetně srdce a dýchacích svalů.

Úskalí: V malém množství se používá v kosmetice pro vyhlazení vrásek. Jeho dostupnost je ale v Evropě i USA velmi nízká. Jde o přísně kontrolovanou látku. Jinak je tomu v Asii, kde vzniká při hnití některých druhů ovoce, zeleniny a ryb.

Případ: Čtyři lidé zemřou v Číně v červenci 2011 na malé soukromé oslavě. Večer před smrtí vypijí dvě láhve vína. Začnou po něm trpět silnou nevolností a do rána jsou všichni mrtví. Policisté se pochopitelně zajímají o původ vína.

Závěr: Ze čtyřnásobné vraždy je obviněn bývalý přítel hostitelky Chu-Ming-fu. Po rozchodu jí věnoval několik lahví otráveného vína. V lahvích byl botulotoxin, ale i jiné jedy. V roce 2012 dostane pachatel doživotí.

Jed: Rtuť

Účinky: Lesklý kov může mít při požití smrtící účinky. Ukládá se v těle, hlavně v ledvinách. Otrava má zpočátku nenápadné příznaky: studené nohy, padající vlasy, zažívací obtíže nebo psychické poruchy. Jedovatá je rtuť i při vdechnutí.

Úskalí: Dostat do vyhlédnuté oběti rtuť a neotrávit se přitom je téměř nemožné. Při vdechnutí jsou poškozeny plíce a může nastat kolaps dýchacího systému. V nápojích je rtuť zase vidět, má podobu drobných lesklých kuliček.

Případ: Stav dosud zdravé Maureen Dowlingové (64) z Velké Británie se začne zhoršovat poté, co se rozejde se svým manželem Williamem.

Zůstávají sice přáteli a navštěvují se, ale Maureen musí každou chvíli do nemocnice.

Závěr: Dcera Julie najde v matčině šálku malé kuličky. Jde o rtuť, kterou tam své bývalé ženě podstrčil William. Chtěl, aby onemocněla a potřebovala jeho péči.

Za pokus o ublížení na zdraví je potrestán jen podmínkou, protože se upřímně kaje.

Jed: Tetrodotoxin

Účinky: Látka, která se nachází ve vnitřnostech ryby fugu, je vysoce toxická. Stačí necelý miligram ke smrti člověka. Vše začíná pár minut po snězení otráveného sousta.

Od trnutí jazyka pokračují příznaky přes nevolnost až k ochrnuní dýchacích svalů.

Úskalí: Jde o velmi těžko dostupný jed. Přístup k němu mají jen vědci, kteří se jím odborně zabývají. Protilátka neexistuje, záleží jen na zdravotním stavu oběti a podaném množství, jestli přežije nebo ne. Šance na přežití je mnohem menší, než ta opačná.

Případ: V roce 2009 si jistá farmaceutická firma z USA všimne, že údajný vědec Edward Bachner z Chicaga kupuje nadměrné množství tohoto jedu. Upozorní na to policii. Ukáže se, že muž plánuje vraždu manželky.

Závěr: Bachner má tolik jedu, že by jím mohl odpravit přes 100 lidí. Ženu chtěl zabít kvůli pojistce ve výši 20 000 000 dolarů. V roce 2011 dostane necelých 8 let vězení. U soudu mu pomůže přímluva manželky, která ho stále miluje.

Jed: Rulík zlomocný

Účinky: Černé lesklé bobule obsahují jedovatou šťávu. Způsobuje horečky, halucinace a srdeční zástavu. Název rulíku zlomocného v latině zní Belladonna, což znamená „krásná žena“. Skutečně má s ženami hodně společného. Právě dámy ho totiž užívají k vraždám nejčastěji.

Úskalí: Rulík je poměrně běžnou rostlinou. Zatímco u bobulí stačí k otravě deset kuliček, ostatní části jsou mnohem méně toxické. Bobule mají výrazně hořkou chuť, takže přimět někoho k jejich konzumaci je skoro nemožné.

Případ: Heather Millerová (28) z Pennsylvánie se pokusí otrávit rulíkem zlomocným svého muže Kevina. Důvodem je její mimomanželský vztah a také touha po pojistném. Rulík mu zamíchá do karbanátků s bramborovou kaší.

Závěr: Oběť přežije, protože Heather naštěstí sežene jen staré sušené bobule. Ty nejsou zdaleka tak účinné. V roce 2002 je usvědčena z pokusu o vraždu. Ve vězení zůstane 4 a půl roku. Dalších 6 let se bude muset hlásit kurátorovi.

Foto: iheart.com, scmp.com, dailymail.co.uk, nydailynews.com, inquisitr.com
Související články
Svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Svět zločinu
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Svět zločinu
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Svět zločinu
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
reklama
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující