Skip to content

6 x smrtící jed: Na vraždu není vždy potřeba hrubá síla!

Na vraždu není vždy potřeba hrubá síla. Hlavně ženy, které se rozhodnout někoho odpravit, sahají raději po jedech. Nenápadné vražedné zbraně působí silná muka a smrt v krutých bolestech. Zaostřujeme na neblaze proslulé látky a případy, kdy se dostaly do rukou vrahů.

Jed: Arsen

Arsen.
Arsen.

Účinky: Tento polokovový prvek je základem několika velmi toxických oxidů. Když se dostane do těla, způsobí průjmy, zvracení a svalové křeče. Menší množství arsenu lze přežít, ale vyšší dávky vedou k ochrnutí a zástavě srdce.

Úskalí: Sehnat arsen je složité, ale ne nemožné. Dříve se používal jako jed na krysy. Účinky se dostavují brzy a pokud není dávka příliš velká, mohou se postižení úspěšně zotavit. Arsen se ale v těle hromadí.

Případ: Starší manžele Stricklinovi z Tennessee postihne silná nevolnost po čaji u snachy. Muž zemře, žena se však zotaví. Později se jí však zdravotní problémy vrátí. Lékaři jí v nemocnici zjistí, že v moči má obrovské množství arsenu.

Závěr: Jed dvojici podává snacha Kathie LaVerne Browderová. Arsen sype do čaje, coca-coly a sladkého želé. Je pravděpodobné, že arsenem otrávila i své vlastní rodiče. Dostane doživotí, ale předčasně propuštěna a zemře roku 1995 přirozenou smrtí.

Jed: Cyankáli

Zdrcený otec Ronald Clark O'Bryan.
Zdrcený otec Ronald Clark O’Bryan.

Účinky: Látka známá jako kyanid draselný škodí i při vdechování nebo při kontaktu s kůží. Když ho někdo sní, změní se v žaludku na prudce jedovatý kyanovodík. Smrt následuje v sekundách. Příčinou je zpravidla kolaps dýchacího systému.

Úskalí: Cyankáli silně voní po hořkých mandlích. To může oběť plánované vraždy varovat. Účinek také není jistý ve chvíli, kdy má oběť přeplněný žaludek jídlem. Než se kyanovodík uvolní, dlouho to trvá a zbude čas na lékařský zákrok a záchranu života.

Případ: Na tradiční svátek Halloween v roce 1974 umírá 8letý chlapec Timothy z Texasu. Stane se to poté, co sní několik bonbonů s vůní hořkých mandlí. Zdrcený otec Ronald Clark O’Bryan žádá o vyplacení vysoké pojistky na synovo jméno.

Závěr: Vyšetřovatelé zjistí, že Timothy byl otráven vlastním otcem. Ronald chtěl zabít i svou dceru Elizabeth a několik ostatních dětí, ale ty bonbony odmítly. Vraha sprovodí ze světa také jed, konkrétně smrtící injekce při popravě v roce 1984.

Jed: Botulotoxin

Ze čtyřnásobné vraždy je obviněn bývalý přítel hostitelky Chu-Ming-fu.
Ze čtyřnásobné vraždy je obviněn bývalý přítel hostitelky Chu-Ming-fu.

Účinky: Říká se mu také klobásový jed. Je tak toxický, že jeden kilogram by prý stačil na vyhubení celého lidstva! Smrtelně nebezpečný je i při vdechování. Způsobuje ochrnutí svalů včetně srdce a dýchacích svalů.

Úskalí: V malém množství se používá v kosmetice pro vyhlazení vrásek. Jeho dostupnost je ale v Evropě i USA velmi nízká. Jde o přísně kontrolovanou látku. Jinak je tomu v Asii, kde vzniká při hnití některých druhů ovoce, zeleniny a ryb.

Případ: Čtyři lidé zemřou v Číně v červenci 2011 na malé soukromé oslavě. Večer před smrtí vypijí dvě láhve vína. Začnou po něm trpět silnou nevolností a do rána jsou všichni mrtví. Policisté se pochopitelně zajímají o původ vína.

Závěr: Ze čtyřnásobné vraždy je obviněn bývalý přítel hostitelky Chu-Ming-fu. Po rozchodu jí věnoval několik lahví otráveného vína. V lahvích byl botulotoxin, ale i jiné jedy. V roce 2012 dostane pachatel doživotí.

Jed: Rtuť

Stav dosud zdravé Maureen Dowlingové (64) z Velké Británie se začne zhoršovat poté, co se rozejde se svým manželem Williamem.
Stav dosud zdravé Maureen Dowlingové (64) z Velké Británie se začne zhoršovat poté, co se rozejde se svým manželem Williamem.

Účinky: Lesklý kov může mít při požití smrtící účinky. Ukládá se v těle, hlavně v ledvinách. Otrava má zpočátku nenápadné příznaky: studené nohy, padající vlasy, zažívací obtíže nebo psychické poruchy.

Jedovatá je rtuť i při vdechnutí.

Úskalí: Dostat do vyhlédnuté oběti rtuť a neotrávit se přitom je téměř nemožné. Při vdechnutí jsou poškozeny plíce a může nastat kolaps dýchacího systému. V nápojích je rtuť zase vidět, má podobu drobných lesklých kuliček.

Případ: Stav dosud zdravé Maureen Dowlingové (64) z Velké Británie se začne zhoršovat poté, co se rozejde se svým manželem Williamem. Zůstávají sice přáteli a navštěvují se, ale Maureen musí každou chvíli do nemocnice.

Závěr: Dcera Julie najde v matčině šálku malé kuličky. Jde o rtuť, kterou tam své bývalé ženě podstrčil William. Chtěl, aby onemocněla a potřebovala jeho péči. Za pokus o ublížení na zdraví je potrestán jen podmínkou, protože se upřímně kaje.

Jed: Tetrodotoxin

V roce 2009 si jistá farmaceutická firma z USA všimne, že údajný vědec Edward Bachner z Chicaga kupuje nadměrné množství tohoto jedu.
V roce 2009 si jistá farmaceutická firma z USA všimne, že údajný vědec Edward Bachner z Chicaga kupuje nadměrné množství tohoto jedu.

Účinky: Látka, která se nachází ve vnitřnostech ryby fugu, je vysoce toxická. Stačí necelý miligram ke smrti člověka. Vše začíná pár minut po snězení otráveného sousta. Od trnutí jazyka pokračují příznaky přes nevolnost až k ochrnuní dýchacích svalů.

Úskalí: Jde o velmi těžko dostupný jed. Přístup k němu mají jen vědci, kteří se jím odborně zabývají. Protilátka neexistuje, záleží jen na zdravotním stavu oběti a podaném množství, jestli přežije nebo ne.

Šance na přežití je mnohem menší, než ta opačná.

Případ: V roce 2009 si jistá farmaceutická firma z USA všimne, že údajný vědec Edward Bachner z Chicaga kupuje nadměrné množství tohoto jedu. Upozorní na to policii. Ukáže se, že muž plánuje vraždu manželky.

Závěr: Bachner má tolik jedu, že by jím mohl odpravit přes 100 lidí. Ženu chtěl zabít kvůli pojistce ve výši 20 000 000 dolarů. V roce 2011 dostane necelých 8 let vězení. U soudu mu pomůže přímluva manželky, která ho stále miluje.

Jed: Rulík zlomocný

Heather Millerová (28) z Pennsylvánie se pokusí otrávit rulíkem zlomocným svého muže Kevina.
Heather Millerová (28) z Pennsylvánie se pokusí otrávit rulíkem zlomocným svého muže Kevina.

Účinky: Černé lesklé bobule obsahují jedovatou šťávu. Způsobuje horečky, halucinace a srdeční zástavu. Název rulíku zlomocného v latině zní Belladonna, což znamená „krásná žena“. Skutečně má s ženami hodně společného.

Právě dámy ho totiž užívají k vraždám nejčastěji.

Úskalí: Rulík je poměrně běžnou rostlinou. Zatímco u bobulí stačí k otravě deset kuliček, ostatní části jsou mnohem méně toxické. Bobule mají výrazně hořkou chuť, takže přimět někoho k jejich konzumaci je skoro nemožné.

Případ: Heather Millerová (28) z Pennsylvánie se pokusí otrávit rulíkem zlomocným svého muže Kevina. Důvodem je její mimomanželský vztah a také touha po pojistném. Rulík mu zamíchá do karbanátků s bramborovou kaší.

Závěr: Oběť přežije, protože Heather naštěstí sežene jen staré sušené bobule. Ty nejsou zdaleka tak účinné. V roce 2002 je usvědčena z pokusu o vraždu. Ve vězení zůstane 4 a půl roku. Dalších 6 let se bude muset hlásit kurátorovi.

Foto: iheart.com, scmp.com, dailymail.co.uk, nydailynews.com, inquisitr.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Křeslo, puf i taburet
rezidenceonline.cz

Křeslo, puf i taburet

Společníci pro pohodlí, kteří by neměli chybět v žádném...
Ničivé tornádo: Smrtící větrný vír smete vše, co mu stojí v cestě!
epochalnisvet.cz

Ničivé tornádo: Smrtící větrný...

Nejvíce tornád vzniká v Severní Americe, ty...
3 neobjevené skvosty Královéhradeckého kraje
epochanacestach.cz

3 neobjevené skvosty...

Královéhradecký kraj...
Hrušky v červeném víně a medu
nasehvezdy.cz

Hrušky v červeném víně a medu

Šťavňaté hrušky v červeném víně oslní každou...
Špatné zprávy z Austrálie: Tamním ptakopyskům hrozí vyhynutí
21stoleti.cz

Špatné zprávy z Austrálie:...

Klimatické změny, nadměrné čerpání vody z řek a...
Pod strašidelným mostem prý číhá ďábel. Na něm zase duchové padlých
enigmaplus.cz

Pod strašidelným mostem prý číhá...

Mosty, na kterých mají působit nadpřirozené síly,...
Kde hledat nová souhvězdí? Na zdech starověkých egyptských chrámů!
enigmaplus.cz

Kde hledat nová souhvězdí? Na...

Objevit nové souhvězdí v roce 2020: To...
Utajila další veselku?
nasehvezdy.cz

Utajila další veselku?

Už pěknou řádku let žije DANA...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...
Tvrdí, že se setkal s Robbie Williamsem na vojenské vesmírné misi
enigmaplus.cz

Tvrdí, že se setkal s Robbie...

V nové britské knize zabývající se UFO...
Jak vybrat luxusní kabelku: rozmyslete si, k čemu ji budete nosit
iluxus.cz

Jak vybrat luxusní kabelku:...

Rozhodli jste se investovat do kvalitního kousku a...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...