Skip to content

500 let od zničení říše Aztéků: Našel v ní opravdu Cortes legendární poklad?

Letos si obyvatelé Mexika připomínali jedno smutné výročí. Uplynulo totiž přesně 500 let od chvíle, co vlastně jediný muž s pár stovkami vojáků zničil nejvíce prosperující říši, která kdy na jejich území existovala.

Ten muž se jmenuje Hernan Cortés.

Když španělští conquistadoři, kteří donedávna objevovali hlavně ostrovy v Karibiku, poprvé narazili na pevninu, doslechli se téměř okamžitě, že ve vnitrozemí se rozkládá obrovská říše, kde jsou síně plné zlata.

Na něco takového samozřejmě dobrodruzi hnaní především touhou po slávě a bohatství slyšeli. Jedním z takových byl i Hernan Cortes.

Portrét Hernana Cortese. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo.

Když se vrátila předchozí výprava z Ameriky a oznámila své objevy, Cortes dělal prakticky všechno možné, aby to byl právě on, kdo dostane povolení uspořádat výpravu do této říše. Zadlužil se až po uši, zastrašoval konkurenty, dokonce se hovoří o tom, že má na svědomí i jednu vraždu.

Jeho výprava tak byla na poslední chvíli zakázána a na Cortese vydán královský zatykač. Cortes se ale nenechal odradit a ze Španělska prakticky prchnul přes oceán do Ameriky. Velel výpravě pěti lodí se šesti sty muži.

NECHAL SPÁLIT VŠECHNY SVÉ LODĚ

Když dorazil k pobřeží poloostrova Yucatán, pokračoval ve svém běsnění. Dokonce nechal spálit všechny své lodě. Nebylo už cesty zpět – buď všichni jeho muži dobudou slávu, nebo všichni zemřou.

Cortes má ale štěstí. Zjistí, že v okolí říše Aztéků žijí kmeny, které je bytostně nenávidí, protože jim při svých nájezdech loupí lidi, aby je pak na oltářích obětovali svým bohům.

Cortes se tedy s několika indiánskými kmeny spojí a probije se nakonec až k hlavnímu městu Aztéků, Tenochtitlánu, vybudovaném na jezeře. Něco takového Cortese ohromí, jen v tomto městě totiž žije 300 tisíc lidí – desetkrát více, než kolik mělo největší španělské město té doby – Sevilla.

Aztécký panovník Moctezuma II. ho na jedné s hrází, které spojují město s břehem, uvítá v míru a uvede ho do města. Domnívá se totiž, že Cortes je ztělesněním jednoho z aztéckých bohů, který se podle předpovědi měl tohoto roku vrátit.

blank
Rekonstrukce chrámové čtvrti Tenochtitlánu. FOTO: Thelmadatter, Public domain, via Wikimedia Commons

V TENOCHTITLÁNU VYPUKNE POVSTÁNÍ

Napjaté očekávání, kdy Moctezuma čeká, jestli se z Cortese vyklube bůh nebo ne, skončí za týden. Cortes totiž Moctezumu zajme a nechá jej vládnout jen jako loutku. Jeho vojáci mezitím drancují město. To si ovšem Aztékové po nějaké době nenechají líbit a v Tenochtitlánu vypukne povstání.

Moctezuma je zabit a španělská posádka musí prchat přes hráze pryč. Zbytek noci se promění v masakr. Spolu s Cortesem se zachrání jen asi sto mužů, všichni ostatní jsou buď zabiti, nebo zajati a rituálně obětováni.

Cortes to ale nemíní jen tak vzdát a začne se stavbou lodí. Jestli se ale jeho muži domnívají, že se chce vrátit na Kubu, mýlí se. Cortes má v úmyslu použít proti Tenochtitlánu blokádu.

Ta bude trvat osmdesát dní a populace Aztéků ve městě se sníží o jednu třetinu. Drtivá většina z nich přitom umře na neštovice, které do jejich města zavlekli Španělé.

MĚSTO I S JEZEREM ZMIZÍ Z MAPY

13. srpna 1521 je po všem. Dva roky od chvíle, kdy vyrazil na cestu, Cortes dobývá polozbořené město a na monumentálních pyramidách v jeho středu staví křesťanský kříž. Po staletí vzkvétající civilizace se brzy úplně ztratí z mapy.

Většina Aztéků i jiných domorodých kmenů, které si Cortes podrobil, zemřela brzy na nemoci, které Španělé přivlekli z Evropy. Tenochtitlán i okolní jezero byl naprosto zničen a na jeho místě vyrostlo dnešní hlavní město Mexika – Mexico City.

Legendární síně plné zlata ovšem Cortes v Tenochtitlánu nenašel. Nezanikla tak vlastně nejvíce prosperující říše v mexické historii prakticky pro nic?

Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hedy Lamarrová: Filmová kráska, která vynalézala
21stoleti.cz

Hedy Lamarrová: Filmová...

„Krása je znakem inteligence,“ tvrdil...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Nepochopím, kam můj syn zmizel
skutecnepribehy.cz

Nepochopím, kam můj syn zmizel

Byla to nejstrašnější chvíle...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Kamenné řady u Kounova mohou být pravěkou observatoří
enigmaplus.cz

Kamenné řady u Kounova mohou...

V okrese Louny se v přírodním parku Džbán, konkrétně pak...
Dům v Auburn v Pensylvánii: Mrtvá zvířata ve zdech
enigmaplus.cz

Dům v Auburn v Pensylvánii:...

Když se rodina Bretzuisových v roce 2015 rozhodla...
Švestková pomazánka na chléb
tisicereceptu.cz

Švestková pomazánka na chléb

Výtečná rychlá švestková pomazánka potěší malé...
Ateliér Chronoshop nově nabídne hodinky Alpina
iluxus.cz

Ateliér Chronoshop nově...

Hodinářský ateliér Chronoshop sídlící na pražském...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Bojí se, že ji její manžel podvede s jinou herečkou?
nasehvezdy.cz

Bojí se, že ji její manžel...

Ze syna je VERONIKA...