Domů     5 mýtů o nápojích: Cola vám rozleptá žaludek a mléko nestrávíte. Opravdu?
5 mýtů o nápojích: Cola vám rozleptá žaludek a mléko nestrávíte. Opravdu?
17.1.2024

Kdy se hodí říct „na zdraví“ a u kterého pití vám naopak mozkem hlodá červíček pochybností, zda je vůbec rozumné si ho nalít?

Mléko způsobuje řídnutí kostí a neumíme ho strávit? NE!

Možná jste zaslechli, že kravské mléko způsobuje záněty nebo po něm řídnou kosti. Jak to tedy je? Mléko není vhodné pro osoby s alergií na mléčný cukr nebo mléčnou bílkovinu. S řídnutím kostí je to naopak:

Jde o skvělý zdroj vápníku (který mimochodem díky laktóze a aminokyselinám v mléku lépe vstřebáme), pomáhá zajišťovat správný pohyb svalů, srážení krve a dokonce pozitivně ovlivňuje hybnost spermií.

Krom toho v něm najdete vitaminy A, B1, B2 a D a selen, což je spolubudovatel naší imunity. Ale k čemu to, pokud mléko nestrávíme?

Člověk je jediný savec, který pije mléko i dospělosti.„Většina Evropanů umí mléko strávit, ale v rámci vývoje jde v podstatě o novinku. Přizpůsobili jsme se teprve před 5000 lety,“ vysvětluje antropolog John Hawks z univerzity ve Wisconsinu.

Výjimkou jsou obyvatelé z „teplých krajů“, kde je procento těch, kteří si mohou bezstarostně nalít sklenici mléka nižší. Pokud jde o Sicilany a Kréťany, spočítali byste je na prstech jedné ruky.

A mimochodem, enzym pro zpracování laktózy bychom marně hledali u většiny Asiatů…

Mléko je dnes velmi kontroverzní tekutina... Foto: Pixabay
Mléko je dnes velmi kontroverzní tekutina… Foto: Pixabay

Pití vína snižuje riziko infarktu? ANO!

Cinknutí skleniček, úsměv, družný hovor. Lze chvilkám nad vínem přiřknout i zdravotní pozitiva? Už v roce 1991 publikuje francouzský lékař, profesor a nutriční specialista Serge Renaud (1927–2012) svoji světoznámou studii.

Získá si tím přízvisko „otec francouzského paradoxu“. Nebudeme si nic nalhávat, jeho krajané nežijí zrovna nezdravěji. Navíc v průměru každý dospělý Francouz v době Renaudova výzkumu vypije úctyhodných 67 litrů vína za rok.

Jenže… efekt je, pokud jde o sklony k mrtvici, preventivní. Samozřejmě při konzumaci v rozumné míře. Jak je to možné?

Víno totiž obsahuje antioxidant resveratrol, který podle Renaudovy studie působící proti krevním sraženinám. Platí to zejména pro červené víno, kde litr obsahuje asi 0,2 až 5,8 miligramů resveratrolu, samozřejmě v závislosti na odrůdě.

Bílé víno má jeho obsah nižší. Důvod není překvapivě v odrůdě, ale faktu, že se lisuje kratší dobu a tudíž slupka a dužnina hroznu nejsou tak dlouho pospolu. Resveratrolu se také přičítají skvělé preventivní účinky, pokud jde o rakoviny prostaty.

Průkazné studie ale zatím chybějí. A když jsme u červeného a bílého vína, přidáme ještě jeden mýtus: Řada lidí si myslí, že se růžové víno vyrábí smícháním těchto dvou. To ale z většiny není pravda. Růžové se vyrábí z modrých hroznů krátkou macerací.

Cola vám rozleptá žaludek a sklovinu. NE!

Coca-Cola je zprvu inzerovaná jako léčivo. Dodá prý sílu mužům, ženám i dětem. Není se co divit, obsahuje totiž dvě ingredience, které v ní dnes už nenajdete: kokain a víno! Do kampaně za její skvělé účinky na tělo i duši se zapojí řada lékařů.

Z dnešního pohledu je naprosto šokující, že alkohol a návyková droga používaná jako lokální anestetikum jsou doporučovány i mladičkým konzumentům.

Alkaloid z jihoamerického keře rudodřevu koky (Erythroxylon coca) z nápoje mizí už roku 1929. Namísto něj vás v Cole povzbudí kofein. Je ale pravda, že jde o tekutinu tak agresivní, že do 24 hodin vše rozpustí?

Cola obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou – a všeobecně asi nejvyšší podíl kyselin mezi běžnými nápoji. Mohla by nám rozleptat žaludek? Ne.

Koncentrace je natolik malá, že takovou paseku způsobit nedokáže, ostatně, jinak by rozleptala i plechovku, ve které se prodává. Paradoxně, studená Cola-Cola podávaná po lžičkách naopak pomáhá zklidnit žaludek.

Může za to kyselina fosforečná, která v něm potlačuje působení cukrů. Pokud jde o zuby, Cola jim neprospívá. Jeden litr obsahuje až 108 gramů cukru, tedy více než 27 kostek!

Kávička? Proč by ne, je zdravá. Ale všeho s mírou! Foto: Pixabay
Kávička? Proč by ne, je zdravá. Ale všeho s mírou! Foto: Pixabay

Káva je zdravá. ANO! Pokud to nepřeháníte…

Extrémně zvyšuje tlak a je rakovinotvorná. Také jste to o kávě slyšeli? Kofein skutečně těm, kteří kávu nepijí často, dokáže zamávat s krevním tlakem. Ovšem jen krátkodobě. Trvalé zvýšení krevního tlaku rozhodně nezpůsobuje.

Kávová zrna obsahují na 200 složek a to včetně zdraví prospěšných přírodních antioxidantů. Ze čtyř šálků kávy denně jich překvapivě vaše tělo získá srovnatelně až více, než z půl kilogramu ovoce a zeleniny. A pokud jde o rakovinu, to je už úplný nesmysl…

„Káva je zázračná. Je to lék, který dokáže zachraňovat životy,“ domnívá se profesor medicíny z Harvardovy univerzity Sanjiv Chopra (*1949). Jak je to tedy s rakovinou a kávou? Přesně naopak! Čtyři šálky kávy denně u žen snižují riziko rakoviny o 25 procent!

A samozřejmě, jako vždy platí, že všeho s mírou. „Zdravotní přínos kávy jistojistě závisí na dávce. Rozumná spotřeba se pohybuje do čtyř šálků denně,“ dodává Australan, doktor Vance Matthews (*1935), jeden z autorů studie.

Jaké je tajemství čajovníků? Foto: Pixabay
Jaké je tajemství čajovníků? Foto: Pixabay

Zelený a černý čaj jsou z různých rostlin. NE

Padá na vás únava a kávu nepijete? To je jednoduché, udělejte si čaj! Na rozdíl od kávy má trvalejší účinky. Neplatí ale úplně, že čím déle budete čajové lístky louhovat, tím účinnější čaj si připravíte.

Pokud to přeženete, výsledkem bude hořký nálev nevábné chuti. Čím temnější čaj, tím efektivnější? Ani to není pravda. Černočerný čaj vás nemusí zdaleka tak nabudit, jako zelený, nebo dokonce bílý či žlutý. A jak to vlastně s těmi „odrůdami“ je? Je černý čajovník, zelený …?

Oproti zažité představě pochází zelený a černý čaj ze stejné rostliny. Stejně jako u čaje bílého, žlutého nebo červeného, jde stále o tentýž čajovník. Tak kde se berou všechny ty druhy čaje? Úpravou. Sušením, fermentací a oxidací.

Díky nim získávají čaje různou barvu i chuť. Onou rostlinou je čajovník čínský (Camellia sinensis), ze kterého se používají poupata a listy, výjimečně také větvičky a stonky, pokud se někdo rozhodne pro přípravu kukiči. Jde o u nás nepříliš známý japonský čaj s lehce oříškovou chutí.

Foto: Pixabay
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř