Skip to content
reklama

3x podivné poruchy: Sexuální náměsíčníci, živé mrtvoly i rybí zápach!

Buďte rádi za obyčejnou rýmu. Existují nemoci a zdravotní poruchy mnohem podivnější a kurióznější.

Syndrom chodící mrtvoly

Diagnoza: Cotardův syndrom

Při této duševní poruše, kterou poprvé popíše v roce 1880 neurolog Julius Cotard (1840-1889), jsou lidé přesvědčeni, že zemřeli a jsou jen chodícími mrtvolami, že neexistují, popřípadě, že přišli o krev nebo vnitřní orgány.

Včetně mozku. Iluze může být tak intenzivní, že lidé při halucinacích doslova cítí své hnijící maso a mají pocit, že už se jim pod kůží rozlézají po celém těle červi. „Snaha přesvědčit je racionálními argumenty o tom, že jsou naživu, je většinou marná,“ píše Cotard. Dobrá zpráva sice je, že se tento syndrom vyskytuje většinou jen přechodně, špatná zpráva je, že může být vedlejším efektem schizofrenie, maniodepresivní psychózy, ale třeba také nádoru na mozku.

Většinou se vyskytuje u starších lidí trpících depresemi.

Lidé postižení Cotardovým syndromem jsou přesvědčení, že zemřeli (pxfuel)

Syndrom rybího zápachu

Diagnóza: Trimetylaminurie

Nepříjemná, dědičná, ale naštěstí vzácná metabolická porucha, která způsobuje poruchu produkce specifického enzymu FMO3 (flavin obsahující monooxygenázu 3). Pokud enzym nefunguje nebo je ho málo, tělo ztrácí při trávení potravy schopnost přeměny trimetylaminu na trimetylaminoxid.

Což má pro postiženého nepříjemné následky. Šíří totiž kolem sebe silný nepříjemný odér, nejčastěji štiplavý zápach, který připomíná rybinu. Je cítit v moči, ale také, v dechu a v potu a častěji se vyskytuje u žen než u mužů.

„Projevy poruchy pravděpodobně zhoršují ženské hormony jako progesteron a estrogen,“ soudí Dr. Brain Martin. Na trimetylaminurii neexistuje žádný lék, příznaky však lze ovlivnit a zmírnit tím, že se postižení vyhýbají určitým potravinám a stresu.

blank
Nepříjemným projevem Trimetylaminurie je nepříjemný zápach, který je těžké zakrýt (pxfuel)

Syndrom sexuální náměsíčnosti

Diagnóza: Sexsomnie

Sexsomnie je další z forem parasomnie. Stejně jako může člověk ze spaní mluvit, chodit, ale třeba také jezdit autem, může se během spánku věnovat sexuálním aktivitám, sám nebo s partnerem, aniž by se probudil a věděl, co dělá, a aniž by si po probuzení cokoli pamatoval.

Tato diagnóza byla oficiálně uznána v roce 2003 a její poněkud kontroverzní stránkou je, že od té doby roste počet pachatelů sexuálních zločinů, kteří se na tuto diagnózu odvolávají. Sehrála už dokonce klíčovou roli při osvobozujícím rozsudku v několika případech znásilnění, například v roce 2014 u případu Švéda Mikaela Halvarssona.

blank
Sexsomnie, sexuální náměsíčnost rozhodně není tak příjemná, jak se možná zdá (pixabay)

Möebiův syndrom

Postižení lidé mimo další zdravotní problémy neovládají mimické svaly, nemohou se usmívat, mračit, mrkat, ani hýbat očima. Jde o vrozenou neurologickou vadu, její příčinou je nedovyvinutí VI (odtahovací) a VII (lícní) hlavového nervu. Jako první tuto nemoc popsal německý neurolog Paul Julius Möbius (1853-1907) v roce 1888.

Foto: pxfuel, pixabay titulka pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články