Skip to content

Neuvěřitelný příběh: 30 let netušili, že jim na zdi visí Van Gogh!

Malý nenápadný obraz jim visí na stěně už víc než třicet let. Chodí kolem něj, dívají se na něj a netuší.

Postarší manželský pár z Milwaukee ve Wisconsinu se rozhodne prodat svůj dům. V červenci 1990 si pozvou experta, aby ohodnotil jejich starožitný nábytek. Věří, že by za něj mohli dostat slušně zaplaceno.

John Kuhn je však zklame. Nábytek nemá valnou cenu. Když se zeptá na malý nenápadný obraz, dvojice jen mávnou rukou. „Tohle? To tu visí už třicet let. Manžel to kdysi zdědil.“

obraz
20 let visí nenápadný obraz v bytě amerických manželů.

Jeho názoru se smějí!

Když jim řekne, že by to mohl být Van Gogh, jen se smějí. Ale dovolí mu, aby obraz odvezl k přezkoumání. V Chicagu s překvapenou majitelkou aukčního domu LHA Leslie Hindmanovou kontaktují předního nizozemského znalce Hana van Crimpena a obraz mu pošlou. V amsterodamském Rijksmuseum Crimpen s kolegy každý rok zkoumá na 150 „van goghů“, ale za dvacet let našli jen tři pravé. Ani tentokrát si nedělají velké naděje, přestože obraz vypadá slibně.

muzeum
Amsterodamské Rijksmuseum, kde ročně zkoumají stovky údajných Van Goghů.

Je to van Gogh!

Podrobí ho jedné z nejdůkladnějších prohlídek v historii a na světě je senzace! Je to Van Gogh! „Je to neuvěřitelné,“ září Leslie Hindmanová. V aukci se obraz nazvaný Květinové zátiší prodá v přepočtu za 29 900 000 korun.

1
Vincent Van Gogh. Za svého života prodal jediný obraz. Dnes se za ně platí miliony.

Foto: commons.wikimedia.org, en-wikipedia.com, internet
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …