Královny mezi hady krajty mají svůj původní domov v Asii či v Africe. Ale skvěle se jim jako invaznímu druhu daří i v Americe.
Je to vždy stejné. Někdo si z exotické krajiny přiveze domácího mazlíčka, třeba právě krajtu. Když had doroste do dospělé délky, která může činit klidně šest metrů, majitel se svého miláčka raději zbaví.
Když před pětadvaceti lety byla objevena asijská krajta v národním parku Everglades na jižní Floridě, média z toho měla spíše legraci. Jenže tamní hadí populace se podstatně rozšířila a nyní podle odhadů čítá až 30 000 jedinců.
Floridské klima je pro krajty příznivé, nemají zde žádného přirozeného nepřátele a potravy v podobě drobnějších i větších savců je zde také dost.
Americký federální geologický úřad zdůraznil, že vzhledem ke klimatickým změnám se dá předpokládat, že vhodné lokality pro život krajt se budou neustále rozšiřovat.
Do roku 2100 by se tak tito obrovští hadi mohli objevit na předměstích New Yorku. Vědci zároveň varují, že přemnožení krajt a jejich invaze na sever může ještě více rozvrátit už nyní poškozený ekosystém.
Vyskytují se přirozeně v Asii, Africe a Austrálii. Některé z krajt patří podle měření mezi největší hady světa. Například krajta mřížkovaná (Python reticulatus) může dosahovat délky až 10 metrů.