Domů     Život průšviháře: Znáte všechny přešlapy Mela Gibsona?
Život průšviháře: Znáte všechny přešlapy Mela Gibsona?
31.1.2021

Několika Oscary ověnčený herec a režisér si díky své složité povaze komplikuje kariéru. Psychické potíže přebíjí alkoholem, naváží se do Židů a homosexuálů a navíc čelí obvinění z domácího násilí.

Nikoho tudíž nepřekvapuje, že se takřka na 10 let stává černou ovcí filmového průmyslu. Z uměleckého dna ho do značné míry vytahuje až ocenění na karlovarském filmovém festivalu.

Režisérské řemeslo jde bouřlivákovi s bravurou.
Režisérské řemeslo jde bouřlivákovi s bravurou.

1. Tají psychickou nemoc

Časté změny nálady v jeho případě nemusí vždy znamenat charakterovou vadu. Mel Gibson totiž dlouhé roky trpí bipolární poruchou, kvůli které střídá těžké stavy deprese s nebezpečnou mánií.

Oficiálně své problémy přiznává až v roce 2008. Jistou terapií je pro něj film Pan Bobr, kde hraje muže s podobnými problémy, který se svým okolím komunikuje pouze prostřednictvím maňáska s bobří hlavou.

„Mel promítl do té postavy svou celoživotní bolest, nechal v ní hodně ze sebe,“ chválí ho Jodie Foster (*1962), která film režírovala a také si „střihla“ roli jeho manželky.

V současnosti bere Hollywood kontroverzního herce na milost.
V současnosti bere Hollywood kontroverzního herce na milost.

2. Alkohol už od třinácti

Bylo první vejce, nebo slepice? V případě Mela Gibsona se stejně tak můžeme ptát, jestli byly dříve deprese či alkoholismus? V každém případě je alkohol jeho celoživotním démonem.

Dle vlastních slov začíná pít již ve 13 letech a svému „koníčku“ se poctivě věnuje dál. V roce 1984 mu policie poprvé bere řidičák za jízdu v opilosti.

Po tomto incidentu se herec na dva roky uchyluje do klidného prostředí australské dobytčí farmy, kde se připravuje na roli Martina Riggse v budoucím kasovním trháku Smrtonosná zbraň.

S alkoholem je velmi dobrý kamarád.
S alkoholem je velmi dobrý kamarád.

3. Tequila i za volantem

Vypadá to, že už má svého démona pod kontrolou, když se ale natáčí pokračování, tak celý filmový štáb se zděšením sleduje jeho návyky. Gibson si totiž každé ráno dopřává k snídani 5 piv.

Nakonec bere rozum do hrsti a začíná navštěvovat klub Anonymních alkoholiků. „Alkoholismus je zkrátka něco, co koluje v mé rodině. Mám k němu bohužel hodně blízký vztah.

Existují však lidé, kteří se z toho dokážou dostat, což považuji za zázračné,“ svěřuje se v jednom z tehdejších rozhovorů. Někteří lidé se z toho skutečně dostanou, to ale není Gibsonův případ.

V roce 2006 je totiž zastaven za rychlou jízdu a šokovaní policisté v jeho autě nacházejí téměř vypitou láhev tequily. Následné testy kromě toho odhalují také THC v krvi. Gibson poté nastupuje na protialkoholní léčbu.

Ať je ráno, nebo noc, lahev se hodí vždycky.
Ať je ráno, nebo noc, lahev se hodí vždycky.

4. S Židy kamarád nebude

Vraťme se ještě k okamžiku, kdy ho opilého jak zákon káže zadržuje policie. V tu chvíli se totiž naplno projevují jeho antisemitské názory. Na strážníky například začíná řvát, že „Židé můžou za všechny války světa“.

Již o dva roky dříve pak prohlašuje, že holocaust byla „pouhá hra s čísly“ nebo že mu „Židé ničí život“. Skutečnost, že ve svém filmu Umučení Krista zobrazuje vyznavače judaismu jako brutální barbary, určitě není náhodná.

Gibson se sice vždy omlouvá prostřednictvím svého agenta. Veřejnost však už těžko přesvědčí, že není zarytým antisemitou.„Choval jsem se při zadržení jako neřízená střela. Řekl jsem věci, na které si nepamatuji a které jsou ohavné.

Bojoval jsem s alkoholem celý život a takhle to dopadlo,“ snaží se navodit dojem, že šlo o pouhý úlet.

Jedna z nejslavnějších rolí Mela Gibsona ve filmu Statečné srdce
Jedna z nejslavnějších rolí Mela Gibsona ve filmu Statečné srdce

5. Chce parodovat Rotschildy

Další vlnu pobouření vyvolává, když oznamuje, že se chystá natočit černou komedii o rodině „Rothchildů“, jejíž jméno podezřele připomíná židovskou dynastii finančníků Rotschildů.

Gibson ale popírá jakýkoliv záměr a sám si chce ve snímku zahrát patriarchu rodu Whitelava Rotchilda. Newyorská rabínka Danya Ruttenbergová je první, kdo si na jeho nový projekt stěžuje. „Opravdu mě šokuje, že zrovna on v tomto filmu bude.

Vůbec tomu nerozumím,“ nechává se slyšet. Podobný názor mají rovněž lidé na sociálních sítích.

„Mel Gibson se mi jeví, jako zatvrzelý fanatik a upřímně mě šokuje, že se v tomhle snímku má objevit,“ myslí si newyorská filmová kritička Emily Nussbaumová. Z negativními ohlasy se pochopitelně ozývají i Židé z celého světa. Projekt se nakonec realizace nedočkal.

Melovy vztahy plní stránky bulvárních plátků.
Melovy vztahy plní stránky bulvárních plátků.

6. Uráží homosexuály

Mel Gibson má averzi také vůči homosexuálům. Své o tom ví třeba herečka Winona Ryder (*1971). „S jedním kamarádem jsem byla na večírku plném lidí. Byl tam i Mel Gibson a pokuřoval doutník. Když se dozvěděl, že je můj kamarád homosexuál, tak prohlásil:

A sakra, takže teď dostanu AIDS?,“ popisuje incident z roku 2010. V témže roce napadá hercův otec představitele katolické církve. „Půlka lidí ve Vatikánu jsou homosexuálové a papež taky, když to toleruje.“

Mel Gibson a jeho expartnerka Oksana
Mel Gibson a jeho expartnerka Oksana

7. Pro ránu nejde daleko

Po rozpadu dlouholetého manželství se zdravotní sestrou Robyn Gibsonovou, která už nehodlá snášet hercovy alkoholové excesy, se jeho novou láskou stává ruská pianistka a skladatelka Oksana Grigorijeva (*1970), která mu v roce 2009 porodí dceru.

Prvotní romantické souznění však končí velmi dramatickým koncem. Již v dubnu 2010 se umělecky založený pár rozchází a dva měsíce nato se již Gibson na základě soudního rozhodnutí nemůže přiblížit ani k ní, ani k jejich dceři. Důvod? Domácí násilí!

„První vážnější incident se odehrál tak, že mě dvakrát uhodil pěstí a potom mě začal škrtit, zatímco jsem držela dceru a vůbec se nemohla bránit,“ popisuje šokující zážitek. Svědkem incidentu má podle ní být i její dvanáctiletý syn.

Mel a jeho kolegové při tvorbě snímku Hacksaw ridge.
Mel a jeho kolegové při tvorbě snímku Hacksaw ridge.

8. Nebojí se rasistických poznámek

Tím to prý ale zdaleka nekončí. Gibson údajně začíná na všechny sprostě řvát, že mají vypadnout z domu a bere do ruky zbraň. „Řekla jsem synovi, ať nastoupí do auta a odjeli jsme pryč.

Potom se mi Mel každý den omlouval za to, co udělal,“ dodává rozrušeně. V době, kdy se případem začne zabývat policie, unikne na internet nahrávka telefonátu, ve které Gibson svoji přítelkyni rasisticky uráží a vyhrožuje jí.

Vyšetřování se však nevyhýbá ani Oksaně, která je podezřelá z vydírání svého partnera. Do případu se následně zapojuje Gibsonova bývalá žena Robyn, která se ho zastane. „Když jsme byli spolu, tak vůči mně a dětem žádné násilnické sklony nikdy neměl.“

Kvůli svým názorům je často obviňován z antisemitismu.
Kvůli svým názorům je často obviňován z antisemitismu.

9. Showbyznys ho na čas odepíše

Veřejnost se od této doby začíná dělit na dva tábory. Někteří vidí v Gibsonovi psychopatického násilníka, druzí zase považují Grigorijevu za prolhanou zlatokopku.

Celá kauza nakonec končí tím, že Gibson vyplatí své bývalé partnerce tučné odškodné a ona stáhne všechna obvinění. Další dohrou je pak ještě soud Oskany s jejími právníky, které hudebnice obviní z toho, že jí poradili přistoupit na nevýhodnou dohodu.

Gibson mezitím musí poznává následky svých činů, když je vyhozen z herecké agentury a nemůže zavadit o práci. Například se může rozloučit s rolí v pokračování úspěšné komedie Pařba ve Vegas, což ho ale zdá se tolik netrápí.

„Je mi úplně jedno, jestli už si nikdy nezahraju. Není to pro mě žádný problém. Proč by se za mě měl někdo přimlouvat,“ prohlašuje se zdánlivou hrdostí. Někteří vlivní kolegové se ale přeci jen přimluví a za pár let ho Hollywood bere zpátky do svých řad.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Martin Vávra
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od