Skip to content
reklama
reklama

Život průšviháře: Znáte všechny přešlapy Mela Gibsona?

Několika Oscary ověnčený herec a režisér si díky své složité povaze komplikuje kariéru. Psychické potíže přebíjí alkoholem, naváží se do Židů a homosexuálů a navíc čelí obvinění z domácího násilí.

Nikoho tudíž nepřekvapuje, že se takřka na 10 let stává černou ovcí filmového průmyslu. Z uměleckého dna ho do značné míry vytahuje až ocenění na karlovarském filmovém festivalu.

blank
Režisérské řemeslo jde bouřlivákovi s bravurou.

1. Tají psychickou nemoc

Časté změny nálady v jeho případě nemusí vždy znamenat charakterovou vadu. Mel Gibson totiž dlouhé roky trpí bipolární poruchou, kvůli které střídá těžké stavy deprese s nebezpečnou mánií. Oficiálně své problémy přiznává až v roce 2008.

Jistou terapií je pro něj film Pan Bobr, kde hraje muže s podobnými problémy, který se svým okolím komunikuje pouze prostřednictvím maňáska s bobří hlavou. „Mel promítl do té postavy svou celoživotní bolest, nechal v ní hodně ze sebe,“ chválí ho Jodie Foster (*1962), která film režírovala a také si „střihla“ roli jeho manželky.

blank
V současnosti bere Hollywood kontroverzního herce na milost.

2. Alkohol už od třinácti

Bylo první vejce, nebo slepice? V případě Mela Gibsona se stejně tak můžeme ptát, jestli byly dříve deprese či alkoholismus? V každém případě je alkohol jeho celoživotním démonem. Dle vlastních slov začíná pít již ve 13 letech a svému „koníčku“ se poctivě věnuje dál.

V roce 1984 mu policie poprvé bere řidičák za jízdu v opilosti. Po tomto incidentu se herec na dva roky uchyluje do klidného prostředí australské dobytčí farmy, kde se připravuje na roli Martina Riggse v budoucím kasovním trháku Smrtonosná zbraň.

blank
S alkoholem je velmi dobrý kamarád.

3. Tequila i za volantem

Vypadá to, že už má svého démona pod kontrolou, když se ale natáčí pokračování, tak celý filmový štáb se zděšením sleduje jeho návyky. Gibson si totiž každé ráno dopřává k snídani 5 piv. Nakonec bere rozum do hrsti a začíná navštěvovat klub Anonymních alkoholiků.

„Alkoholismus je zkrátka něco, co koluje v mé rodině. Mám k němu bohužel hodně blízký vztah. Existují však lidé, kteří se z toho dokážou dostat, což považuji za zázračné,“ svěřuje se v jednom z tehdejších rozhovorů.

Někteří lidé se z toho skutečně dostanou, to ale není Gibsonův případ. V roce 2006 je totiž zastaven za rychlou jízdu a šokovaní policisté v jeho autě nacházejí téměř vypitou láhev tequily. Následné testy kromě toho odhalují také THC v krvi.

Gibson poté nastupuje na protialkoholní léčbu.

blank
Ať je ráno, nebo noc, lahev se hodí vždycky.

4. S Židy kamarád nebude

Vraťme se ještě k okamžiku, kdy ho opilého jak zákon káže zadržuje policie. V tu chvíli se totiž naplno projevují jeho antisemitské názory. Na strážníky například začíná řvát, že „Židé můžou za všechny války světa“. Již o dva roky dříve pak prohlašuje, že holocaust byla „pouhá hra s čísly“ nebo že mu „Židé ničí život“. Skutečnost, že ve svém filmu Umučení Krista zobrazuje vyznavače judaismu jako brutální barbary, určitě není náhodná.

Gibson se sice vždy omlouvá prostřednictvím svého agenta. Veřejnost však už těžko přesvědčí, že není zarytým antisemitou.„Choval jsem se při zadržení jako neřízená střela. Řekl jsem věci, na které si nepamatuji a které jsou ohavné.

Bojoval jsem s alkoholem celý život a takhle to dopadlo,“ snaží se navodit dojem, že šlo o pouhý úlet.

blank
Jedna z nejslavnějších rolí Mela Gibsona ve filmu Statečné srdce

5. Chce parodovat Rotschildy

Další vlnu pobouření vyvolává, když oznamuje, že se chystá natočit černou komedii o rodině „Rothchildů“, jejíž jméno podezřele připomíná židovskou dynastii finančníků Rotschildů. Gibson ale popírá jakýkoliv záměr a sám si chce ve snímku zahrát patriarchu rodu Whitelava Rotchilda.

Newyorská rabínka Danya Ruttenbergová je první, kdo si na jeho nový projekt stěžuje. „Opravdu mě šokuje, že zrovna on v tomto filmu bude. Vůbec tomu nerozumím,“ nechává se slyšet. Podobný názor mají rovněž lidé na sociálních sítích.

„Mel Gibson se mi jeví, jako zatvrzelý fanatik a upřímně mě šokuje, že se v tomhle snímku má objevit,“ myslí si newyorská filmová kritička Emily Nussbaumová. Z negativními ohlasy se pochopitelně ozývají i Židé z celého světa.

Projekt se nakonec realizace nedočkal.

blank
Melovy vztahy plní stránky bulvárních plátků.

6. Uráží homosexuály

Mel Gibson má averzi také vůči homosexuálům. Své o tom ví třeba herečka Winona Ryder (*1971). „S jedním kamarádem jsem byla na večírku plném lidí. Byl tam i Mel Gibson a pokuřoval doutník. Když se dozvěděl, že je můj kamarád homosexuál, tak prohlásil: A sakra, takže teď dostanu AIDS?

,“ popisuje incident z roku 2010. V témže roce napadá hercův otec představitele katolické církve. „Půlka lidí ve Vatikánu jsou homosexuálové a papež taky, když to toleruje.“

blank
Mel Gibson a jeho expartnerka Oksana

7. Pro ránu nejde daleko

Po rozpadu dlouholetého manželství se zdravotní sestrou Robyn Gibsonovou, která už nehodlá snášet hercovy alkoholové excesy, se jeho novou láskou stává ruská pianistka a skladatelka Oksana Grigorijeva (*1970), která mu v roce 2009 porodí dceru.

Prvotní romantické souznění však končí velmi dramatickým koncem. Již v dubnu 2010 se umělecky založený pár rozchází a dva měsíce nato se již Gibson na základě soudního rozhodnutí nemůže přiblížit ani k ní, ani k jejich dceři. Důvod?

Domácí násilí! „První vážnější incident se odehrál tak, že mě dvakrát uhodil pěstí a potom mě začal škrtit, zatímco jsem držela dceru a vůbec se nemohla bránit,“ popisuje šokující zážitek. Svědkem incidentu má podle ní být i její dvanáctiletý syn.

blank
Mel a jeho kolegové při tvorbě snímku Hacksaw ridge.

8. Nebojí se rasistických poznámek

Tím to prý ale zdaleka nekončí. Gibson údajně začíná na všechny sprostě řvát, že mají vypadnout z domu a bere do ruky zbraň. „Řekla jsem synovi, ať nastoupí do auta a odjeli jsme pryč. Potom se mi Mel každý den omlouval za to, co udělal,“ dodává rozrušeně. V době, kdy se případem začne zabývat policie, unikne na internet nahrávka telefonátu, ve které Gibson svoji přítelkyni rasisticky uráží a vyhrožuje jí. Vyšetřování se však nevyhýbá ani Oksaně, která je podezřelá z vydírání svého partnera.

Do případu se následně zapojuje Gibsonova bývalá žena Robyn, která se ho zastane. „Když jsme byli spolu, tak vůči mně a dětem žádné násilnické sklony nikdy neměl.“

blank
Kvůli svým názorům je často obviňován z antisemitismu.

9. Showbyznys ho na čas odepíše

Veřejnost se od této doby začíná dělit na dva tábory. Někteří vidí v Gibsonovi psychopatického násilníka, druzí zase považují Grigorijevu za prolhanou zlatokopku. Celá kauza nakonec končí tím, že Gibson vyplatí své bývalé partnerce tučné odškodné a ona stáhne všechna obvinění.

Další dohrou je pak ještě soud Oskany s jejími právníky, které hudebnice obviní z toho, že jí poradili přistoupit na nevýhodnou dohodu. Gibson mezitím musí poznává následky svých činů, když je vyhozen z herecké agentury a nemůže zavadit o práci.

Například se může rozloučit s rolí v pokračování úspěšné komedie Pařba ve Vegas, což ho ale zdá se tolik netrápí. „Je mi úplně jedno, jestli už si nikdy nezahraju. Není to pro mě žádný problém. Proč by se za mě měl někdo přimlouvat,“ prohlašuje se zdánlivou hrdostí.

Někteří vlivní kolegové se ale přeci jen přimluví a za pár let ho Hollywood bere zpátky do svých řad.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Martin Vávra
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...