Skip to content

Existuje na Marsu život?

Zlotřilými Marťany, kteří hodlají lidstvo použít jako krmivo, se inspiroval již Herbert George Wells (1866–1946) ve své slavné knize Válka světů. Nyní již se stoprocentní jistotou můžeme říci, že přímo z naší sluneční soustavy žádná invaze nehrozí.

Život, který by si uvědomoval sám sebe, na ní kromě planety Země zcela jistě není.

Ovšem otázka, zda kdy byl, či ještě je na některém z těles sluneční soustavy alespoň jednoduchý život dejme tomu na bakteriální úrovni, zatím vyřešena není. Kapalné vody, která je pro život pozemského typu, nejdůležitějším aspektem, je tu habaděj.

Nedávno byla, byť velmi slaná, dokonce objevena na Marsu, takže představa alespoň mikrobiálních Marťanů není úplně scestná.

1
Zatím jediným potvrzeným místem pro život je planeta Země.

Marsovské vozítko Curiosity již našlo možné stopy po někdejším životě na planetě Mars. Ve vzorku horninového prachu robot našlo mimo jiné stopy síry, dusíku, fosforu a uhlíku. To všechno jsou přitom chemické prvky sehrávající důležitou roli při vzniku života.

Z toho se dá podle NASA usuzovat, že dříve mohl na rudé planetě existovat život na mikrobiální úrovni. Vzhledem k podmínkám, jaké panují na rudé planetě, je však nepravděpodobné, že by se zde živé organismy udržely až do současnosti.

A co ostatní planety? Žádná velká sláva. Merkur se slabou kyslíkosodíkovou atmosférou umístěný blízko Slunce je z jedné strany horoucím peklem a z druhé mrazivým královstvím. Extrémní tlak a teploty nad 400 °C na povrchu Venuše životu také příliš nefandí.

Někteří vědci nanejvýš připouštějí možnost existence baktérií vysoko ve Venušině atmosféře, ale tato eventualita také není příliš pravděpodobná. A plynní obři? Pravda, astronom Carl Sagan (1934–1996) uvažoval o plynných Jupiteřanech, ale tato idea patří spíše do sci-fi žánru.

2
Jupiterův měsíc Europa je jedním z těles, které pod ledovým příkrovem ukrývá tekutý vodní oceán.

Mnohem zajímavější v možnostech existence mimozemského života ve sluneční soustavě jsou oběžnice některých planet. Náš Měsíc je zcela jistě mrtvý, stejně tak maličké měsíce Marsu Phobos a Deimos, ale již od oběžné dráhy Jupitera to začíná být zajímavé.

O možnostech života na Jupiterově Europě se mluví již dlouho. Pod jeho ledovým povrchem se totiž nachází rozsáhlý vodní oceán. Podobně jsou na tom i další Jupiterovy oběžnice Ganymed a Callisto. I kolem dalších planet obíhají tělesa, která by za jistých podmínek mohla splňovat podmínky k tomu, aby se na nich život uchytil.

Řeč je především o Saturnových měsících Enceladus, Dione a Titan. Kapalná voda je zřejmě i pod povrchem Neptunova měsíce Tritonu. A nejnovější data ze sondy New Horizons ukazují, že i Pluto ve svých hlubinách ukrývá vodní oceán.

3
Rover Curiosity.

Podle jedné z teorií během srážky Země s nějakým jiným kosmickým tělesem se do kosmu dostala spousta materiálu. A tento materiál mohl na sobě nést nějaké živé organismy. Miniaturní pozemšťané přítomní v pozemských meteoritech pak mohli, pokud by přežili cestu vesmírem, což není vyloučené, na Titanu nebo na Europě, oplývajícím organickými sloučeninami, zasít život.

Brett Gladman z univerzity v kanadském Vancouveru se svými kolegy vypočetl, že při nárazu asteroidu o průměru 50 kilometrů (takový zahubil dinosaury) se ze Země odštěpilo asi 600 milionů fragmentů, které se dostaly na oběžnou dráhu kolem Slunce.

Některé z nich měly únikovou rychlost takovou, že zhruba za milion let mohly doletět na Jupiter či Saturn a hlavně na jejich měsíce.

converted PNM file
Saturnův měsíc Titan.

Gladmanův tým spočetl, že asi 20 pozemských kamenů takto mohlo doletět na Titan. Do horní atmosféry tohoto měsíce by vstoupily rychlostí deset až 15 kilometrů za sekundu. Tuto rychlost cestou k povrchu Titanu by mikroorganismy prý mohly přežít, otázkou podle některých odborníků nicméně zůstává, jak by se dokázaly vyrovnat s mrazivými teplotami Titanu, jež se podle vědců pohybují kolem minus 180 stupňů Celsia.

Do ledového měsíce Europa pak mohlo narazit dokonce asi 100 pozemských meteoritů. Každopádně, dokud se nějaká sonda neprovrtá či neprotaví ledovou krustou zmíněných těles, zůstane pouze u spekulací. Kosmické agentury sice občas o takových misích hovoří, je však reálné, že před rokem 2030 se žádná taková neuskuteční.

Foto: NASA, GamesRadar
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě
epochalnisvet.cz

Vědci z Přírodovědecké fakulty se...

Není známá, přesto jí trpí 4 až 12 milionů...
Na smyslné vlně rustikální elegance
rezidenceonline.cz

Na smyslné vlně rustikální...

Když si sympatická třicátnice vysní bydlení...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar
epochanacestach.cz

Novinky v Plzni: Opravená...

Nový minipivovar Proud,...
Podivná mlha na hoře Shasta. Turista v ní prý viděl zmizet zvíře
enigmaplus.cz

Podivná mlha na hoře Shasta....

Shasta je neaktivní sopka v americké...
Konec světa měl podle dvou předpovědí začít už vloni
enigmaplus.cz

Konec světa měl podle dvou...

Rok 2020 měl být zlomový podle dvou naprosto...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Ve vnoučkovi žije zesnulý strýc
nasehvezdy.cz

Ve vnoučkovi žije zesnulý...

Před dvanácti lety zemřel můj milovaný...
Chronograf inspirovaný betonovou džunglí New York City
iluxus.cz

Chronograf inspirovaný...

Od chvíle, kdy Hublot otevřel brány svého...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Tajemné hrady: Třetí Pražský hrad
enigmaplus.cz

Tajemné hrady: Třetí...

Pražský hrad nebo Vyšehrad zná...
Oldřich Vízner – Prostě Saturnin
nasehvezdy.cz

Oldřich Vízner –...

Neúspěšný medik Bobo, který kokrhal na kohouta. Nebo...