Skip to content
reklama

Ženské uměl prohnat stejně jako auta

Životem se řítí na plný plyn. Miluje, když se ručička tachometru žene zběsile vpřed a jemu v žilách koluje adrenalin. Lepší lék na problémy nezná. I když se všemi démony bojuje statečně, ani rychlou jízdou jim neunikne.

Život ho totiž nakonec donutí zastavit.

Ženy dostává jeho charisma a stoický klid do kolen. Na plátně Steve McQueen (1930–1980) ztvárňuje nejčastěji životem zkoušené muže, což nemusí moc dlouho trénovat. Už jako dítě pozná, že život není žádný med, a že je nutné umět rány nejen přijímat, ale i rozdávat.

Slávu si vyslouží vlastní pílí, po mizerném dětství navíc touží po veškerých požitcích, které život nabízí.

Domácí peklo

Vlastního otce nepozná, matka se raději věnuje lahvím alkoholu a příležitostným zákazníkům. Prakticky celé dětství stráví poflakováním se na ulici, která je jeho novým domovem. Zaplétá se s pochybnými lidmi, krade, kouří.

Jeho zběsilá jízda končí až ve chvíli, kdy se za ním ve čtrnácti letech zaklapnou brány internátu s přísným dozorem. Teprve tam se mladík rozhodne vzít rozum do hrsti. Nejprve zkouší štěstí u námořnictva, od kterého nakonec putuje ke studiu herectví.

První významnější roli si získá v televizním seriálu Wanted: Dead or Alive (1958), následuje film Hrstka statečných (1959). V něm si McQueena všimne režisér John Sturges (1910–1992), který ho obsadí do trháku Sedm statečných (1960).

Z dětstvím poznamenaného chlapce je najednou filmová star.

Své ženě neile Adams nedokázal být věrný. FOTO: CBS Television / Creative Commons / volné dílo

Život s tyranem

Netrvá dlouho než si vybuduje pověst „mlsného kocoura“, kterému by se ženy měly vyhýbat obloukem. První z nich, Neile Adams (*1932), s níž má syna a dceru, podvádí prakticky od samého začátku vztahu. „I když byl od začátku našeho manželství se svými románky diskrétní, potom se už neskrýval,“ nechá se slyšet Neile.

Když záletníkovi nakonec oplatí stejnou mincí, rozzuří ho doběla natolik, že je rozvod tím nejlepším řešením. I ke své druhé ženě, pohledné krásce Ali MacGraw (*1939), známé z romantického trháku Love Story (*1970), se chová jako ke kusu hadru.

Za pět let manželství nejen, že herečka nenatočí žádný film, ale kdykoliv jí někdo zavolá s nabídkou, povedený manžílek vždy třískne s telefonem. Podle McQueenova životopisu, který má na svědomí Mark Eliot (*1946), svou ženu dokonce mlátí a neustále podvádí.

Pan fajnšmekr

Jediné, čemu dokáže být věrný, jsou čtyři kola. Září na plátně v bijácích Velký útěk (1963), Bullittův případ (1968) nebo Le Mans (1971), a páru dokáže i v soukromí nejlíp upustit za volantem. Jeho láskou jsou především terénní vozy, neodpustí si ale ani trochu toho závodního hazardu.

Roku 1970 šlápne do pedálů vozu Porsche 908 v rámci závodu 12 hodin Sebringu a v kategorii do tří litrů vyhrává! O osm let později je dokonce uveden do Motocyklové síně slávy off-roadových závodníků.

blank
Koně a rychlá auta – dvě lásky Steva McQueena FOTO: CBS Television / Creative Commons / volné dílo

Odchod velikána

S přibývajícím věkem se u něj čím dál víc projevují rodinné dispozice. Ke sklence alkoholu tíhne čím dál víc, kromě ní od počátku 70. let testuje odolnost plic marihuanou. Láduje se i kokainem nebo LSD.

Koktejl, který si s chutí vpravuje do těla ale jen zvyšuje jeho agresivitu. Když si roku 1979 vyslechne, že trpí rakovinou, která metastázovala do celého těla, je v šoku. Jelikož mu ve Spojených státech nikdo nechce pomoct, odjíždí na jakousi kliniku v Mexiku, kde mu slibují zázračné uzdravení za pomoci alternativní medicíny.

Zdejší lékař, William Donald Kelley, je bohužel jen po publicitě toužící slibotechna, která herce pouze obírá o peníze. Legenda nakonec umírá 7. listopadu 1980 na selhání srdce, které nevydrží náročný léčebný proces.

Je mu teprve 50 let. Do srdcí filmových fandů se ale navždy zapíše jako ten, který dokáže roztočit tachometr na plno a zároveň se vypracuje na jednoho z nejbohatších herců minulé éry.

Foto: CBS Television / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pravda o sibiřských nestvůrách
enigmaplus.cz

Pravda o sibiřských nestvůrách

V dobách studené války se Rusové všemožně snažili dohnat a...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Češi pošlou do vesmíru SOVu
21stoleti.cz

Češi pošlou do vesmíru SOVu

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Lesk a bída Dakota Building: Nejděsivější prokletá budova v New Yorku?
enigmaplus.cz

Lesk a bída Dakota Building:...

Jeden z nejslavnějších mužů světa...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha