Skip to content

Zapomeňte na vodu: Když na zem padají zvířata, zlato či maso

„Co to, ksakru, může být?!“ Vousatý, rozložitý farmář se vyděšeně rozhlédne po poli, pokrytém kousky masa. Netuší, odkud se vzalo. Ale nic dobrého za tím nebude, to je víc, než jisté! Radši doběhne pro sousedy…

Deštníky vás mohou ochránit před deštěm, sněhem a také třeba i před mírnějším krupobitím. Ale co dělat, když z nebe padají pavouci, golfové míčky anebo syrové maso? Ano, to všechno se stalo. Zatímco mnohé případy podivného „deště“ jsou poměrně snadno vysvětlitelné, některé zůstávají dlouhodobě nevyřešenými a poněkud tajemnými událostmi.

Pozor, padají ryby!

Tak třeba pobřežní města po celém světě viděla své vlastní verze deště ryb. I když existují i jiné teorie, vědci pro něj mají celkem snadné vysvětlení. Fenomén zvaný vodní smršť je vlastně tornádo, které při přechodu přes vodní hladinu nasaje do víru ryby či jiné vodní živočichy.

Ti jsou pak zvednuti do výšky a přeneseny na větší či menší vzdálenosti, kde pak dopadnou na zem. Podobně cestují třeba i žáby.

Pavouci se rádi vydávají na cesty vzduchem za pomoci vláken, která produkují.

Vzlety a pády

V roce 2015 zasypou Austrálii statisíce malých pavouků a není to zdaleka poprvé. Tento jen nastává, když se velké skupiny pavouků „vyšplhají na vysoké místo a ze svých snovacích bradavek uvolňují hedvábí, aby zachytili vítr. Je to jako balón, prostě pak vzlétnou,“ vysvětluje Rick Vetter, bývalý arachnolog z University of California. Zatímco odborník tvrdí, že se to děje často a kdekoliv na světě, déšť „vařených“ kaloňů je úplně jiná káva.

Tento hororový zážitek z roku 2018 si jistě budou dlouho pamatovat obyvatelé Campbelltownu na stejném kontinentu, kde padali pavouci. Stovky kaloňů australských (Pteropus poliocephalus) tentokrát během ukrutných veder na zem nedopadly z nebe, ale ze zdejších stromů.

Dokážou totiž bezpečně zvládnout teploty okolo 30 ° C, vyšším jejich organismus už ale nedokáže vzdorovat. „V podstatě se uvaří,“ vysvětluje Kate Ryanová, manažerka zdejších ochránců přírody.

Míčky, zlato, maso…

Jindy ovšem na zem dopadnou i jiné věci, než jsou zvířata. Podle místního listu zasypaly v roce 1969 ulice města Punta Gorda na Floridě po prudkém lijáku desítky golfových míčků. Odborníci se domnívají, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je možnost, že je sem přineslo tornádo z nedalekého golfového hřiště.

To na Sibiři pro změnu prší v březnu 2018 zlato! Stane se tak poté, co letadlo, převážející zlato a jiné drahé kovy, vysype nešťastnou náhodou část nákladu po startu z letiště v Jakutsku. Lovci pokladů z události nic neměli, protože policie tvrdí, že získala zpět všech téměř 200 zlatých prutů o celkové váze cca 3,4 tuny.

Smutný pohled na nebohé kaloně, které zabila extrémní vedra.

Maso na poli

Záhadou naopak dodnes zůstává tajemná „masová sprcha“, která zasáhla v roce 1876 farmu v Bath County v americkém státě Kentucky. I když jistý vědec navrhl vysvětlení, že by mohlo jít o druh sinic, které nakonec ztuhly do podoby masitého želé, jiní jsou přesvědčeni, že šlo o zvratky dravých ptáků.

Podobné případy byly později hlášeny i v Evropě.

Neslavný návrat na Zem

Vesmírné objekty zkrátka někdy doslouží. Jako například čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1, která po poruše začne klesat zpět k Zemi. Do atmosféry její zbytky vstoupí 2. dubna 2018 krátce po půlnoci a skončí ve vodách Pacifiku.

Není to první podobný případ. Za posledních 50 let opětovně vstoupilo do zemské atmosféry více než 6 000 tun podobného vesmírného šrotu. Podle vědců je však možnost, že takové trosky zasáhnou člověka, přibližně milionkrát menší, než je šance na výhru v loterii.

Nákladní letadlo na Sibiři poztrácelo část nákladu.
Foto: www.mtlblog.com, www.nbcnews.com, www.francetvinfo.fr, www.youtube.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Žila jsem život hrdinky v knize
skutecnepribehy.cz

Žila jsem život hrdinky...

Před mnoha lety jsem...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Dýňová pizza
tisicereceptu.cz

Dýňová pizza

Suroviny na 4 porce 1 špagetová dýně olivový...