Skip to content
reklama
reklama

Věda jménem snídaně

Nezbytný start do nového dne, předpoklad pevného zdraví a klidně i příjemná společenská událost. Anebo zbytečnost, které se přisuzuje přehnaný význam? Tím vším může být snídaně! Kterou z možností si vyberete?

Pivo, cibule a chleba. Taková by nejspíš byla vaše snídaně, kdybyste žili ve starém Egyptě. Každý den před odchodem do práce, třeba na stavbu pyramidy.

Pokud chcete něco jiného, zaskočte si do Říma – tam dostanete obilnou kaši (tzv. puls) z pšeničných klasů vařených ve vodě, často i se zeleninou či kousky masa.

Ani Řekové se neodbývají. Už Homér se zmiňuje o jídle zvaném ariston, přijímaném krátce po východu slunce, které je opět určeno hlavně manuálně pracujícím. Aby celou denní šichtu zvládli bez vyčerpání.

A co ti ostatní? Ti by měli být s prvním jídlem dne střídmější, jak to platí i po celou dobu středověku. Hlavně církev se na bohatou snídani dlouho dívá jako na obžerství!

blank
Počátky typické anglické snídaně sahají až k roku 1800. Tehdy je hlavním jídlem dne. Foto: Pierre Wolfer / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Konec půstu!

S příchodem průmyslové revoluce se mnoho dělníků stěhuje do měst. V továrnách stále více lidí pracuje od časného rána. A potřebují se tedy pořádně nasnídat!

Postupně se stane snídaně normálním zvykem pro všechny, od ostatních jídel se ale zatím moc neliší. Lidé snídají maso, ryby, pečivo i alkohol. Třeba v Americe nechybí vejce, ústřice, pečená kuřata či hovězí steaky!

S příchodem sedavějšího městského života však už tyto snídaně nejsou ideální. „Zbytečně zatěžujte svůj trávicí systém,“ varuje americký dietní reformátor Sylvestr Graham (1792-1851). Doporučuje svůj křehký chléb bez kvásku, z pšeničných otrub a žitné mouky.

Grahamovou mouku si oblíbí i James Caleb Jackson (1811-1895) a v roce 1863 z ní vytvoří první snídaňové cereálie zvané granula.

blank
Brazilské sýrové bochánky pão de queijo se podávají teplé, ideálně přímo z trouby. Foto: necopunch / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Snídat, či nesnídat?

Snídaně je nejdůležitější část dne,“ ozývá se ze strany odborníků v podstatě po celé 20. století „Bez snídaně vám bude chybět energie!“

Bez snídaně nemůžete zhubnout, protože se nenastartuje váš metabolismus!“ Anebo: „Kdo nesnídá, ztrácí svalovou hmotu!“

Buďte v klidu, nejnovější věděcké výzkumy většinou naznačují, že to všechno je nesmysl! V roce 2014 například vědci z univerzity Birminghamu nechají několik týdnů vynechávat snídani skupinu lidí, která se snaží zhubnout.

Na jejich metabolismus to nakonec nemá žádný vliv!

Ovšem pozor, vědci z Harvardu z porovnávání zdravotních dat několika tisíc nesnídajících mužů zase dojdou v závěru, že mají až o 27 % vyšší riziko infarktu!

Často vám také odborníci budou tvrdit, že vliv snídaně na celkové zdraví nijak významný není…

blank
Tradiční japonská snídaně připomíná spíš oběd. Představuje skutečnou nálož energie. Foto: avlxyz / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Co si dáte?

Hlasujete přesto vše pro pořádnou snídani? Souhlasí i lidé z řady zemí světa, kde je snídaně neodmyslitelnou částí kultury.

Zatímco v Anglii čekáte slaninu, smažená vejce, houby, fazole či párky, v Japonsku vám donesou rýži, polévku miso a grilovanou rybu. Ve Franci je to jednodušší, dáte si prostě bagetu a kávu.

Milovníci pečiva si pochutnají i v Brazílii, kde se snídají malé kulaté koláčky s kousky sýra (pão de queijo). A pokud jste na sladké, v Nizozemsku vám přijde vhod chléb posypaný čokoládovou rýží či barevnými kuličkami.

Je libo něco nevšedního? V Peru zkuste tradiční tygří mléko (leche de tigre), šťávu připravenou ze syrové ryby. Na zvláštní ranní nápoj narazíte i v Himalájích – čaj s rozpuštěným máslem z jaka.

Foto: úvodní foto: Einladung_zum_Essen / Pixabay 1 – 3 : Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Osmanský cestovatel zaznamenal bitvu čarodějnic
enigmaplus.cz

Osmanský cestovatel...

Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století,...
Jako máma jsem selhala
skutecnepribehy.cz

Jako máma jsem selhala

Moje první dítě byl velký omyl...
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz

Sklenice plné dobrot

Začalo ono krásné období plné chutí a vůní,...
Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Začala Patrasová znovu pít kvůli další manželově nevěře?
nasehvezdy.cz

Začala Patrasová znovu pít kvůli...

Když se nedávno FELIX...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Astronaut jako výzdoba fasády katedrály ve španělské Salamance?
enigmaplus.cz

Astronaut jako výzdoba fasády...

Zdálo se, že zastánci...
Aldrich Ames zradil Západ kvůli penězům
epochalnisvet.cz

Aldrich Ames zradil Západ...

Přihlásil se na univerzitu v Chicagu....
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz

Středověk v Dětenicích

Malá obec Dětenice je...