Skip to content
reklama
reklama

Technotrasa aneb Po stopách industriálního dědictví Moravskoslezského kraje

Tento článek je reklamním sdělením

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je sfárat do hlubin uhelných dolů, zažijte pocity vojáka ukrývajícího se v bunkru anebo se projeďte parním vlakem po úzkokolejce. To je pouze zlomek zážitků, které můžete zažít na Technotrase spojující výjimečné industriální památky Moravskoslezského kraje.

Minout byste neměli Ostravu, jejíž železárenskou minulost připomíná bezmála 200 let starý areál Dolních Vítkovic. Tady si budete připadat jako hrdinové románu Julese Verna, v němž se historie snoubí s budoucností. Na vyhlídkovou věž Bolt Tower, která vyrostla přímo na vysoké peci, vás vyveze skipový výtah, spoustu zábavy si užijete v interaktivním Velkém a Malém světě techniky a dech se vám bude tajit nad fantastickou přestavbou bývalého plynojemu na halu Gong.

blank
Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století stojí nedaleko Oder.

Za příběhem uhlí na Ostravsku se vydejte na vrch Landek. Právě tady totiž „černé zlato“ používali již pravěcí lidé – jako jedni z prvních na světě! V Landek Parku vás v největším hornickém muzeu v Česku seznámí s těžbou uhlí bývalí horníci, s nimiž sfáráte výtahem, který kdysi opravdu vozil havíře. A pak si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet i něco z těžké práce, která k této profesi neodmyslitelně patří.

blank
Obraz Ostravy si můžete doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu.

Ale Landek není jediným místem, kde se v Ostravě s bohatou historií těžby uhlí setkáte. Úžasná atmosféra a zážitek vás čekají také v Dole Michal. Přestože tu fárání bylo už dávno ukončeno, budete mít neodbytný pocit, že horníci to tady nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, ve výdejně svačin nebo v „lampovně“, kde kdysi fasovali svítilny. Až si to tu prohlédnete, můžete si obraz Ostravy doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu, kterým vás provedou skuteční hasiči, Železničním muzeu moravskoslezském, kde si budete moci na trenažéru v podobě řídícího pultu opravdové lokomotivy vyzkoušet práci strojvedoucího, či Expozici historických motocyklů, v rámci níž vás čeká nejen 42 naleštěných strojů, ale také replika retro dílny z 30. let minulého století.

blank
V historické kosárně v Karlovicích nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry.

Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici! Pohlédnout si tady kromě jiného můžete i první automobil v Rakousko-Uhersku a nákladní vůz, za jehož volantem vyhrál Karel Loprajs Rallye Dakar! Pokud vás víc zajímají vlaky, bude pro vás tím pravým místem Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce. Kromě expozice věnované železniční dopravě a historii místní továrny na vagóny vás nenechá v klidu funkční model dvoukolejné dráhy, který je snem nejednoho kluka. A což takhle projet se opravdovým parním vlakem po úzkokolejné dráze? V tom případě vyrazte do Jeseníků, kde tento unikát spojuje Třemešnou s Osoblahou. Neopakovatelný zážitek ještě znásobí úžasný výhled do malebné krajiny. Pokud ji nechcete hned tak opustit, navštivte historickou kosárnu v Karlovicích, kde nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry. Jeho připomínkou jsou také větrné a vodní mlýny v Moravském Kravařsku. Navštívit můžete dva – vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, který stojí nedaleko Oder a schází mu jen jediné – opravdový vodník –, a větrný mlýn v Bravinném u Bílovce jako vystřižený z pohlednice z Holandska.

blank
Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici.

Technotrasa má pro každého nadšence techniky něco. Ti, kteří se zabývají vojenskou historií, ocení skvěle zachovalé pevnosti u Darkoviček a dva pěchotní sruby Na trati nedaleko Bohumína, jenž jsou propojené podzemní chodbou. Ani tím však nemusí vaše pouť za technickými unikáty skončit. Zlatavou tečkou za putováním po industriálních klenotech může být pivo čerstvě načepované přímo v pivovaru Radegast v Nošovicích, kde vás navíc seznámí s tajemstvím výroby tohoto moku. A pokud si to celé budete chtít zopakovat, tentokrát ovšem v trochu jiné atmosféře, nenechejte si uniknout Fajne léto plné minifestivalů s koncerty, soutěžemi a poutavými prohlídkami. Tento projekt trvá od července do září a ve vybraných dnech rozezvučí jednotlivé body Technotrasy.

Více na www.technotrasa.cz

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sdílela jsem byt s duchy
skutecnepribehy.cz

Sdílela jsem byt s duchy

Po škole jsem netoužila...
Začala Patrasová znovu pít kvůli další manželově nevěře?
nasehvezdy.cz

Začala Patrasová znovu pít kvůli...

Když se nedávno FELIX...
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz

Středověk v Dětenicích

Malá obec Dětenice je...
Proč se zajímaly špičky nacistického Německa o čápy?
enigmaplus.cz

Proč se zajímaly špičky...

Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je...
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
IBM zvyšuje potenciál výzkumu v národním superpočítačovém centru IT4Innovations
epochalnisvet.cz

IBM zvyšuje potenciál výzkumu v...

Společnost IBM ve spolupráci se svým obchodním partnerem,...
Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz

Sklenice plné dobrot

Začalo ono krásné období plné chutí a vůní,...
Astronaut jako výzdoba fasády katedrály ve španělské Salamance?
enigmaplus.cz

Astronaut jako výzdoba fasády...

Zdálo se, že zastánci...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Pokroky v léčbě rakoviny prsu a prostaty
21stoleti.cz

Pokroky v léčbě rakoviny...

V České republice jsou aktuálně považovány za...