Skip to content

Technotrasa aneb Po stopách industriálního dědictví Moravskoslezského kraje

Tento článek je reklamním sdělením

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je sfárat do hlubin uhelných dolů, zažijte pocity vojáka ukrývajícího se v bunkru anebo se projeďte parním vlakem po úzkokolejce. To je pouze zlomek zážitků, které můžete zažít na Technotrase spojující výjimečné industriální památky Moravskoslezského kraje.

Minout byste neměli Ostravu, jejíž železárenskou minulost připomíná bezmála 200 let starý areál Dolních Vítkovic. Tady si budete připadat jako hrdinové románu Julese Verna, v němž se historie snoubí s budoucností. Na vyhlídkovou věž Bolt Tower, která vyrostla přímo na vysoké peci, vás vyveze skipový výtah, spoustu zábavy si užijete v interaktivním Velkém a Malém světě techniky a dech se vám bude tajit nad fantastickou přestavbou bývalého plynojemu na halu Gong.

Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století stojí nedaleko Oder.

Za příběhem uhlí na Ostravsku se vydejte na vrch Landek. Právě tady totiž „černé zlato“ používali již pravěcí lidé – jako jedni z prvních na světě! V Landek Parku vás v největším hornickém muzeu v Česku seznámí s těžbou uhlí bývalí horníci, s nimiž sfáráte výtahem, který kdysi opravdu vozil havíře. A pak si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet i něco z těžké práce, která k této profesi neodmyslitelně patří.

Obraz Ostravy si můžete doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu.

Ale Landek není jediným místem, kde se v Ostravě s bohatou historií těžby uhlí setkáte. Úžasná atmosféra a zážitek vás čekají také v Dole Michal. Přestože tu fárání bylo už dávno ukončeno, budete mít neodbytný pocit, že horníci to tady nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, ve výdejně svačin nebo v „lampovně“, kde kdysi fasovali svítilny. Až si to tu prohlédnete, můžete si obraz Ostravy doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu, kterým vás provedou skuteční hasiči, Železničním muzeu moravskoslezském, kde si budete moci na trenažéru v podobě řídícího pultu opravdové lokomotivy vyzkoušet práci strojvedoucího, či Expozici historických motocyklů, v rámci níž vás čeká nejen 42 naleštěných strojů, ale také replika retro dílny z 30. let minulého století.

V historické kosárně v Karlovicích nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry.

Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici! Pohlédnout si tady kromě jiného můžete i první automobil v Rakousko-Uhersku a nákladní vůz, za jehož volantem vyhrál Karel Loprajs Rallye Dakar! Pokud vás víc zajímají vlaky, bude pro vás tím pravým místem Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce. Kromě expozice věnované železniční dopravě a historii místní továrny na vagóny vás nenechá v klidu funkční model dvoukolejné dráhy, který je snem nejednoho kluka. A což takhle projet se opravdovým parním vlakem po úzkokolejné dráze? V tom případě vyrazte do Jeseníků, kde tento unikát spojuje Třemešnou s Osoblahou. Neopakovatelný zážitek ještě znásobí úžasný výhled do malebné krajiny. Pokud ji nechcete hned tak opustit, navštivte historickou kosárnu v Karlovicích, kde nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry. Jeho připomínkou jsou také větrné a vodní mlýny v Moravském Kravařsku. Navštívit můžete dva – vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, který stojí nedaleko Oder a schází mu jen jediné – opravdový vodník –, a větrný mlýn v Bravinném u Bílovce jako vystřižený z pohlednice z Holandska.

Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici.

Technotrasa má pro každého nadšence techniky něco. Ti, kteří se zabývají vojenskou historií, ocení skvěle zachovalé pevnosti u Darkoviček a dva pěchotní sruby Na trati nedaleko Bohumína, jenž jsou propojené podzemní chodbou. Ani tím však nemusí vaše pouť za technickými unikáty skončit. Zlatavou tečkou za putováním po industriálních klenotech může být pivo čerstvě načepované přímo v pivovaru Radegast v Nošovicích, kde vás navíc seznámí s tajemstvím výroby tohoto moku. A pokud si to celé budete chtít zopakovat, tentokrát ovšem v trochu jiné atmosféře, nenechejte si uniknout Fajne léto plné minifestivalů s koncerty, soutěžemi a poutavými prohlídkami. Tento projekt trvá od července do září a ve vybraných dnech rozezvučí jednotlivé body Technotrasy.

Více na www.technotrasa.cz

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
Pošpinila jsem vztah svou hloupostí
skutecnepribehy.cz

Pošpinila jsem vztah svou...

Ani po letech se nemohu...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Tajemství ježka v kleci: Jaroslav Foglar ho nevymyslel
enigmaplus.cz

Tajemství ježka v kleci:...

Ježek v kleci. Hlavolam, který v Čechách...
Svatojánská noc: Čarovný oheň plodnosti
enigmaplus.cz

Svatojánská noc: Čarovný...

Keltové pojímají svátek po slunovratu jako...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Kdy je zapomnětlivost ještě normální?
panidomu.cz

Kdy je zapomnětlivost ještě...

Paměť uchovává nejen vzpomínky, ale také povědomí...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...