Skip to content

Skořice: Voňavé koření, které léčí

Kdysi se o ní vyprávějí legendy. Slouží jako dar bohům i císařům a je tak drahá, že její cenu musí regulovat výnos panovníka. Obchodníci tají její původ a když se konečně rozšíří po světě, okamžitě si získá srdce gurmánů i vyznavačů přírodní medicíny.

Koření, které už svou vůní dokáže vyvolat představu pohody nad sklenicí svařeného vína nebo dobrým jablečným závinem, je v kuchyni prakticky nepostradatelné. Ale nejenom tam nachází uplatnění. Kvůli neobyčejně pozitivním účinkům na lidské zdraví si skořici oblíbili už starověcí lékaři a také dnes se na ni v mnoha ohledech spoléhá alternativní medicína.

A má pro to řadu dobrých důvodů!

Legenda o obřích ptácích

Svou silnou pozici si skořice vybuduje už ve starověku. Mezi tehdejšími civilizacemi je tak ceněná, že je považována za dar vhodný nejenom pro panovníky, ale dokonce i pro samotné bohy. Obchodníci s kořením ve Středomoří jsou ale skoupí na informace a zdroj, odkud ji získávají, hlídají jako obchodní tajemství, aby se ubránili konkurenci.

Její původ ale nedává spát antickým učencům a pouštějí se do odvážných teorií. Podle Hérodota (?484-?425 př. n. l.) roste v Arábii a spolu s dalšími podobně žádanými rostlinami ji hlídají okřídlení hadi.

Tento region jako zdroj skořice označí i další autoři, například řecký filozof Aristotelés (384-322 př. n. l.), a vyprávějí, že obří ptáci shromažďují kousky skořicové kůry z neznámé země a používají je ke stavbě svých hnízd.

Odtud jim je pak kradou arabští obchodníci.

Sladké pečivo, slané dezerty, masité pokrmy… Skořice nachází uplatnění v kuchyních celého světa. (Foto: Adam Kontor, https://pixabay.com/cs/ )

Ostrov plný vůně

Podle římského válečníka a filozofa Plinia staršího (?23-79) stojí tehdy římská libra (327 gramů) skořice až 1500 denárů, což je mzda za 50 měsíců práce. Výnos císaře Diokleciána (?244-?312) o maximálních cenách udává sumu 125 denárů za libru skořice.

Pro srovnání můžeme uvést, že tehdejší zemědělský dělník vydělává průměrně 25 denárů denně. Ve starověkém Egyptě je toto koření používáno k balzamování mumií. Do Evropy se dostane díky benátským obchodníkům.

Okolo poloviny 17. století přebírají Nizozemci kontrolu nad Srí Lankou, domovinou skořicovníku. Nizozemská východoindická společnost pokračuje v získávání skořice ve volné přírodě a zároveň začne rostliny pěstovat cíleně.

Ze Srí Lanky přenese pěstování do Indonésie, která je dnes jedním z nejvýznamnějších světových producentů skořice. Později v jejím pěstování a obchodování s ní pokračují Britové.

Triumf nenápadné kůry

Do českých zemí dorazí toto voňavé koření v 15. století. Skořice potom pokračuje ve svém triumfálním tažení po celém světě. I když je skořice a jí podobných rostlin řada druhů, nejdůležitější jsou z hlediska pěstování, spotřeby a zájmu skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum) a skořicovník čínský (Cinnamomum cassia). První druh je přitom považován za vůbec nejkvalitnější. Ze skořicovníků se využívá sušená vnitřní část kůry, z jiných částí rostliny se získává například skořicový olej. Skořice nachází uplatnění v mnoha odvětvích.

blank
Skořicová kůra se používá jako oblíbená vánoční dekorace. (Foto: Terri Cnudde, https://pixabay.com/cs/ )

Voní, chutná, léčí

Jde především o potravinářství (a samozřejmě domácí vaření), kde se přidává hlavně do sladkých pokrmů, do pečiva a cukrářských výrobků. V asijské, latinskoamerické, arabské i španělské kuchyni nechybí ani v masitých pokrmech.

Využívá se také při výrobě likérů a parfémů, v kosmetice i farmacii. A samozřejmě v léčitelství! Řadí se mezi přírodní dezinfekční prostředky s účinkem proti bakteriím, plísním i virům, zlepšuje trávení a metabolismus, pomáhá udržet normální hladinu cukru v krvi.

Má také zahřívací účinky, zevně je využívána například proti revmatismu. V aromaterapii se cení její vliv na odstranění nervozity a napětí.

blank
Svařená vína, punče a další horké nápoje se bez typické vůně skořice neobejdou. (Foto: Ana Zinsli, https://pixabay.com/cs/ )
Foto: Titulka (Foto: Theo Crazzolara, https://pixabay.com/cs/ ) https://pixabay.com/cs/
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Přelivový bazén Albixon potěší i jako vánoční dárek
iluxus.cz

Přelivový bazén Albixon potěší...

Existuje jeden naprosto originální vánoční...
Domácí sekaná
tisicereceptu.cz

Domácí sekaná

Suroviny ½ kg vařené vepřové plece ¼ kg...
Moje kamarádka mi našla lásku
skutecnepribehy.cz

Moje kamarádka mi našla lásku

Nevadí těch pár let věkového...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochalnisvet.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Antioxidanty na talíři
panidomu.cz

Antioxidanty na talíři

Termín „antioxidanty“ se do obecného...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...