Skip to content

Sennheiser vyrobil první otevřená sluchátka na světě!

Tento článek je reklamním sdělením

Historie firmy Sennheiser začíná velmi akčně. Mladý inženýr Fritz Sennheiser evakuovaný z válkou zničeného Hannoveru objevil v nedaleké vesnici Wennebostel, nepoškozený opuštěný dílenský domek vhodný pro zahájení elektrotechnické výroby.

Využil svých zkušeností získaných v laboratořích hannoverské technické univerzity a již 1. června 1945 zde založil s malou skupinou stejně zaměřených techniků firmu Laboratorium Wennebostel (Labor W) pro konstrukci a výrobu měřících přístrojů.

Renomé díky pečlivé výrobě

1

První vyrobené elektronkové voltmetry nabídl Fritz Sennheiser hannoverskému zastoupení firmy Siemens, které ocenilo jejich vysokou kvalitu a pečlivou výrobu. Hotové přístroje ihned odkoupili a objednali další. Vzájemná spolupráce pokračovala a v roce 1946 byl požádán touto firmou o výrobu zcela nedostatkových mikrofonů. Prvním modelem byly narychlo upravené kopie mikrofonu Henry Radio, označené DM 1. O rok později ve Wennebostelu vyráběli vlastní dokonalejší typ, dynamický mikrofon DM 2 a řada mikrofonů se rychle rozrůstala. Začátkem padesátých let už DM 3 byl natolik úspěšný, že ho na svých koncertech používala i slavná Edith Piaf. Zajímavost: starší hudebníci si pamatují Vocoder jako první hudební nástroj elektronicky syntetizující zvuky a řeč, ale málokdo ví, že tento přístroj vznikl z původně šifrovacího přístroje Vokoder určeného pro zamezení odposlechu telefonních hovorů diplomatické služby SRN na celém světě. Mimochodem úspěšně používaného až do roku 1972.

Vznik Sennheiser Electronic

d

Koncem padesátých let již společnost Labor W získala dominantní postavení na trhu dynamických mikrofonů, a vyráběla kromě svých komponentů také výrobky pro firmy, které je pak prodávaly pod svojí značkou, např. Siemens, Grundig, Telefunken a Gray. Původní název Laboratorium Wennebostel byl proto změněn na Sennheiser Electronic. O rok později byl Dr. Fritz Sennheiser jmenován hannoverskou technickou univerzitou profesorem s právem přednášet. Současně došlo ke změně označení rozrůstající se řady mikrofonů z DM na MD, což bylo nutné, aby pojmenování nekolidovalo s německou měnou Deutsche Mark. Nové označení již nesou dva, dodnes vyráběné velmi slavné modely reportážních mikrofonů MD 21 a MD 421, patřící do světové legendární klasiky. V současnosti mikrofony Sennheiser nechybí v žádném světovém nahrávacím studiu, televizní či rozhlasové společnosti a za světovou novinku, vysoce směrové kondenzátorové mikrofony získal pan profesor Oskara – nejvyšší technické ocenění amerických hollywoodských filmových společností.

První otevřená sluchátka HD 414

d

V roce 1960 rozšířil Sennheiser portfolio o sluchátka a přišel s novou revoluční technologií prvních otevřených sluchátek na světě – Sennheiser HD 414. S nimi dosáhla firma neuvěřitelného úspěchu, který v počtu vyrobených kusů nebyl dosud překonán. Pro své akustické kvality se stala sluchátka HD 414 světovým hitem a byla vyráběna několik desetiletí v konečném počtu téměř deseti miliónů kusů. Zvuk HD 414, jejichž koncepce a technická dokonalost předběhla dobu, lze směle porovnávat i se současnými výrobky. Což dobře dokumentuje fakt, že veškeré nové výlisky LP nejúspěšnějšího světového výrobce gramofonových desek – GZ Loděnice – jsou stále kontrolovány právě těmito sluchátky.Vznikala dlouhá řada dynamických sluchátek, která vyústila ve světový unikát – sluchátka Orpheus. Elektrostatická sluchátka Orpheus s elektronkovým zesilovačem z roku 1991 byla pojmenovaná po bájném pěvci a vyrobena v limitované sérii 300 kusů. Pozlacená polymerová membrána o síle jednoho mikronu, stejně jako výroba zlacených elektrod z tvrzeného skla je oříškem i pro současné technologické možnosti. Jejich vysoká cena dodnes roste neboť audiofily jsou velmi ceněna. Na jejich slávu a prestiž navazuje současný elektrostatický model – Sennheiser HE 1. Nejkvalitnější sluchátka na světě, s frekvenčním rozsahem od 8 Hz do více než 100 kHz a nejmenším zkreslením  0,01 % představují současně nejvyšší luxus špičkové elektroniky v mramoru, zlatě, keramice a kůži s předpokládanou prodejní cenou 50.000 euro. Ruční montáž kvalifikovanými odborníky a náročné testy po každé výrobní operaci, jsou důvodem, že plánovaná produkce nepřesáhne 5 kusů týdně.

Mnoho dalších prvenství

d

Sennheiser postupně uváděl do výroby např. první bezdrátová sluchátka s infračerveným přenosem signálu, první bezdrátový mikrofon (jehož název Mikroport se vžil jako obecné označení pro všechny bezdrátové mikrofony), první sluchátka s bezdrátovým digitálním bezztrátovým přenosem RS 220 a inovativní high-end sluchátka s kruhovou membránou Sennheiser HD 800. Od roku 2013 postupně přebírají od syna zakladatele – Prof. Jörga Sennheisera – vedení firmy vnuci zakladatele Dr. Andreas Sennheiser a Daniel Sennheiser. V současnosti společnost zaměstnává více než 2.500 lidí, přibližně polovina pracuje v Německu a další v Irsku, USA a v dceřiných obchodních společnostech po celém světě. Na začátku byl malý jednopatrový domek a několik nadšenců.

Zdroj: Sennheiser
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články