Skip to content

Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem

CML! mluví CML! Centrální mozek lidstva! Nebezpečí! V hvězdném prostoru G37 propočten neznámý objekt!“ ohlašuje superpočítač dohlížející na dění na Zemi možnou srážku s kometou. Píše se rok 2484, který má lidstvu přinést blízký konec veškeré existence.

Čtyřčlenná expedice Adam 84 má za úkol získat sešity génia přelomu 20. století a nositele Nobelovy ceny Adama Bernaua, ve kterých je popsán jednoduchý princip přesunu kontinentů. V přestrojení musí sešit s rovnicemi zachránit z hořícího domu a přivést ho zpět do budoucnosti… Kdo by neznal kultovní sci-fi seriál Návštěvníci, který se natáčel mezi červnem 1981 a říjnem 1982?

Víte, že na scénách se speciálními triky se pracovalo až do března 1983. Návštěvníci měli celkem 223 natáčecích dní, seriál měl 7,5 hodiny vysílacího času a jeho filmový pás měl délku 12,5 kilometru.

Pojďte si připomenout nejpopulárnější scény celého seriálu.

1. Koupačka s delfíny

Pozor! Dádě šlo o život

CML vybírá pro expedici nejvhodnější kandidáty. Zoolingvistka Emilia Fernandez alias Káťa překládá Světové radě názor delfínů na přesídlení lidstva na Měsíc. Scéna z holandského delfinária v Hardewijku se natáčela mezi jednotlivými částmi místního programu a kvůli omezenému vybavení navíc bez zvuku.

Leckdo by samotné představitelce záviděl, jí šlo ale o život. Pro delfíny zvyklé na ošetřovatele v neoprénu nebyla křehká žena v průsvitném kostýmu důvěryhodná. Při potápění se kolem ní začaly shlukovat a narážet do ní čumáky.

Cvičitelé se snažili odlákat jejich pozornost rybami. Marně. Nakonec jeden z nich do vody skočil a vystrašenou herečku ze sevření vysvobodil. Až po dotočení jí bylo oznámeno, že největší delfín měl přezdívku „Zabiják.“

Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se „Zabijákem“.

2. Krtkování a stroj času

Benzin kupovali za bony

Výprava do minulosti začíná. Letopočty ubíhají, až se na displeji ukáže rok 1984. „Přesun ukončen podle programu,“ říká s úlevou akademik Richard, kterého ztvárnil Josef Bláha (1924–1994), „za hodinu začne dům Adama Bernaua hořet.

“ Strojem času je auto, které krtkuje – vyrobí si vlastní podzemní tunel na principu vysokého záření, navíc dokáže jezdit bez řidiče a svou podobu měnit stejně jako bouráky Jamese Bonda. Původně měla být použita škodovka, ale vedení v Mladé Boleslavi to odmítlo.

Nakonec zvítězila západoněmecká Lada Niva 2121 z roku 1982 zapůjčená ve dvou exemplářích od německých koproducentů. Třetí kus zakoupilo filmové studio Barrandov. Problém nastal s benzinem, který nebylo možné koupit za hotové ani za benzinové poukázky, a tak přišly na řadu bony.

Originální stroj času: automobil

3. Požár vily Bernauových

Dusící a štiplavý dým

Otec Adama Bernaua zrovna pálí jablka, když mu synek přinese dort s hořícími svíčkami. Následuje výbuch. „Nádherný požár. Přesně podle Pamětí,“ potěší se Richard. „Hlavně nenápadně! Úkol je jasný – Sešit a pryč!

“ Dům, stojící v Bráfově ulici v Brně, filmový štáb zakoupil, protože byl určen k demolici. Ustoupil výstavbě dálničního přivaděče a dnes je na jeho místě protihluková zeď. Po dobu 24 dní v říjnu 1981, v čase od 8.

30 do 17.15, štáb opakovaně simuloval požár. Nesnesitelný štiplavý dým nebyl pro zúčastněné rozhodně nic příjemného. Pudr herci vyměnili za černou barvu, obličej pokrýval olej, který nahradil pot a stejně se nakonec režisérovi Jindřichu Polákovi (1925–2003) nezdáli dost špinaví. „A tak jsme šli válet sudy na zahradu mezi záhony,“ dodal herec Jiří Datel Novotný (*1944).

Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.

4. Nahota je normální

Zrození sexsymbolu

V budoucnosti lidé přijdou o veškeré ochlupení. Za svou nahotu se nestydí, ale za pleš ano. Káťa se převléká, když ji nahou nachytá Michal Noll. Ona si nasadí klobouk: „No, prosím,“ oznamuje s klidem a kolega může pokračovat v rozhovoru.

Příprava filmové pleše trvala téměř tři hodiny a zhruba stejnou dobu vydržela v neporušeném stavu. Mimika, pocení a pohyby, to vše ji postupem času ničilo. V seriálu se Dáda Patrasová (*1965) alias Káťa objevuje nahá několikrát a stává se sexsymbolem pro mnoho mužů.

Jenže se během natáčení seznamuje a následně vdává za Felixe Slováčka (*1943). Později se jim krátce po skončení natáčení narodí syn. Herci Josefu Dvořákovi (*1942) zase dcera a zbytek štábu přivítá na svět v průběhu natáčení dalších devět potomků.

Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.

5. Jídlo budoucnosti

Bylo prostě odporné

Je čas oběda, Káťa dává do misky pár tablet a pastu, hmota začíná bublat a objevují se v ní nejrůznější potraviny, aby se nakonec po pár kapkách jakési tekutiny proměnily v kostku barevného želé, v amarouny.

Akademik Richard si stojí za svým: „Nic nejíst, nic nepít!“ Návštěvníci jsou značně podezřívaví, v hospodě si nic neobjednávají, a pokud už jsou přece jen postaveni před plný talíř, vhodí do něj mizící tabletu.

Jídlo budoucnosti vymyslel režisér Jan Švankmajer (*1934) a bylo inspirováno stravou kosmonautů. Herci se nechali slyšet, že bylo odporné, i když se rekvizitáři snažili a obarvenou želatinu dochucovali octem.

„Pochutiny“ ze seriálu a zejména jejich vznik se staly legendárními.

6. Děda Drchlík a laserová pilka

Návštěvnické vynálezy dnes používáme

Děda Drchlík, hrál ho Vlastimil Brodský (1920–2002), je značně pod obraz a míří si to k domovu kolem hřiště. Ovšem neuvědomuje si, že v ruce drží laserovou pilku, kterou Návštěvníci při požáru ztratili.

A tak mezitím jí přejíždí o laťkový plot, který se kácí k zemi. Celý seriál je doslova protkán futuristickými vynálezy, většinu z nich již dnes běžně používáme. Tehdy některé dokonce předčily i ty z amerických sci-fi filmů.

Jmenujme tužku jako vysílačku, brýle s videozáznamem, mikrokamery zvané Oko 1-3, vysílačku maskovanou jako výstražný trojúhelník, dezinfekční přístroj nebo pověstný kufřík likvidátor.

Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.

7. Vypouštění rybníka

Růžičková ho málem nepřežila

Adam zahlédne, jak Návštěvníci pomocí deštníků přivolávají déšť a napouští rybník, který svým vysíláním do budoucnosti omylem zbavili veškeré vody. Adam to chce s Ali, již hraje Klára Pollertová-Trojanová (*1971), vyzkoušet také.

Není ale úspěšný, a tak se rozhodne upustit rybník, jenže stavidlo už zpět zavřít nedokáže. Scéna, při které vypuštěná voda zaplavuje uměle vytvořenou zahrádku a plechovou garáž, se nedala opakovat. Točilo se na umělém kanálu v Brandýse nad Labem (běžně slouží kajakářům) na sedm kamer.

Helena Růžičková (1936–2004) ležící na lehátku je vodou smetena. Následně se zvedá, ale živel má takovou sílu, že ji znovu povalí. S tím tvůrci nepočítali. Růžičková je unášena proudem směrem ke garáži, která nevydrží nápor vody a těsně před ní se zřítí.

Herečka měla obrovské štěstí, že se jí nic nestalo…

Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!

8. Drchlíkova smrt

Málem potkala i kameramana

Děda Drchlík jede na kole, když v dáli zahlédne známé auto. Seskočí a běží se rozloučit. Návštěvníci vědí, že mu zbývá posledních pár vteřin života, a tak ho vtáhnou do stroje času. V tu chvíli sjede obrovská cisterna ze silnice a kolo rozdrtí.

Ve skutečnosti byla scéna perfektně připravena. Točila se třemi kamerami. Jenže… Poprvé sjela cisterna bez jediného karambolu z cesty, podruhé srazila kameru, načež kameraman uskočil na poslední chvíli, a až na třetí pokus se podařilo scénu natočit a vozidlo výbuchem zničit.

O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.

9. Návrat do budoucnosti

Co je to humidování?

V Kamenici probíhá pohřeb, když děda Drchlík právě stojí u CML s nově získaným diplomem, který si na počítač odloží. Ten se kutálí na stranu: „Vidíte? Stojí nakřivo…“, a tak neváhá a vytáhne z kapsy klínek a podepře stroj.

Tím zachrání lidstvo. „Hovoří CML … Evakuaci zrušit. Objekt mine Zemi…Karas (Josef Dvořák) mu oznamuje, že se jde humidovat a poté šeptem vysvětluje, co že to vlastně je. Co znamená humidování nebylo nikdy vysvětleno a herci včetně režiséra se zavázali, že pravý význam slova nikdy nevyzradí!

Režisér vždy odpovídal: „Později vysvětlím,“ ale dodnes se o tom vedou čilé spekulace.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Jan Šedivý. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krutá zrada. Kdo jí vrazil kudlu do zad?
nasehvezdy.cz

Krutá zrada. Kdo jí vrazil...

Donedávna byly přítelkyněmi,...
Jakou další záhadu vydal Egypt?
enigmaplus.cz

Jakou další záhadu vydal...

Pokud si člověk myslí, že historie již vydala všechna...
Klimatizace: Vybírejte s chladnou hlavou
panidomu.cz

Klimatizace: Vybírejte s...

Také si v rozpálených zdech svého domova...
Hodinky Swatch a Flik Flak inspirovány organizací NASA
iluxus.cz

Hodinky Swatch a Flik Flak...

Čas je takový, jaký si ho uděláte. Pro...
Nejpodivnější alergie na světě. Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?
epochalnisvet.cz

Nejpodivnější alergie na světě....

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či...
Inovativní lék proti HIV
21stoleti.cz

Inovativní lék proti HIV

Začátkem června 2021 zveřejnila Fakultní...
Mocný duch Podhory: Vládne silnou energií?
epochanacestach.cz

Mocný duch Podhory: Vládne...

Tři kilometry severovýchodně...
Hledáme mimozemský život na špatném místě?
enigmaplus.cz

Hledáme mimozemský život na...

Při hledání mimozemského života je...
Kapr na bílém víně
tisicereceptu.cz

Kapr na bílém víně

Tak tohle je opravdová lahůdka a...
Chránili jsme naše děti
skutecnepribehy.cz

Chránili jsme naše děti

Když před lety manžel...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Zničí svému synovi manželství?
nasehvezdy.cz

Zničí svému synovi manželství?

Herečka Lucie...