Domů     Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem
Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem
27.4.2019

„CML! mluví CML! Centrální mozek lidstva! Nebezpečí! V hvězdném prostoru G37 propočten neznámý objekt!“ ohlašuje superpočítač dohlížející na dění na Zemi možnou srážku s kometou. Píše se rok 2484, který má lidstvu přinést blízký konec veškeré existence.

Čtyřčlenná expedice Adam 84 má za úkol získat sešity génia přelomu 20. století a nositele Nobelovy ceny Adama Bernaua, ve kterých je popsán jednoduchý princip přesunu kontinentů.

V přestrojení musí sešit s rovnicemi zachránit z hořícího domu a přivést ho zpět do budoucnosti… Kdo by neznal kultovní sci-fi seriál Návštěvníci, který se natáčel mezi červnem 1981 a říjnem 1982? Víte, že na scénách se speciálními triky se pracovalo až do března 1983. Návštěvníci měli celkem 223 natáčecích dní, seriál měl 7,5 hodiny vysílacího času a jeho filmový pás měl délku 12,5 kilometru. Pojďte si připomenout nejpopulárnější scény celého seriálu. 

1. Koupačka s delfíny

Pozor! Dádě šlo o život

CML vybírá pro expedici nejvhodnější kandidáty. Zoolingvistka Emilia Fernandez alias Káťa překládá Světové radě názor delfínů na přesídlení lidstva na Měsíc.

Scéna z holandského delfinária v Hardewijku se natáčela mezi jednotlivými částmi místního programu a kvůli omezenému vybavení navíc bez zvuku. Leckdo by samotné představitelce záviděl, jí šlo ale o život.

Pro delfíny zvyklé na ošetřovatele v neoprénu nebyla křehká žena v průsvitném kostýmu důvěryhodná. Při potápění se kolem ní začaly shlukovat a narážet do ní čumáky. Cvičitelé se snažili odlákat jejich pozornost rybami. Marně.

Nakonec jeden z nich do vody skočil a vystrašenou herečku ze sevření vysvobodil. Až po dotočení jí bylo oznámeno, že největší delfín měl přezdívku „Zabiják.“

Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se
Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se „Zabijákem“.

2. Krtkování a stroj času

Benzin kupovali za bony

Výprava do minulosti začíná.

Letopočty ubíhají, až se na displeji ukáže rok 1984. „Přesun ukončen podle programu,“ říká s úlevou akademik Richard, kterého ztvárnil Josef Bláha (1924–1994), „za hodinu začne dům Adama Bernaua hořet.“ Strojem času je auto, které krtkuje – vyrobí si vlastní podzemní tunel na principu vysokého záření, navíc dokáže jezdit bez řidiče a svou podobu měnit stejně jako bouráky Jamese Bonda.

Původně měla být použita škodovka, ale vedení v Mladé Boleslavi to odmítlo. Nakonec zvítězila západoněmecká Lada Niva 2121 z roku 1982 zapůjčená ve dvou exemplářích od německých koproducentů. Třetí kus zakoupilo filmové studio Barrandov.

Problém nastal s benzinem, který nebylo možné koupit za hotové ani za benzinové poukázky, a tak přišly na řadu bony.

Originální stroj času: automobil
Originální stroj času: automobil

3. Požár vily Bernauových

Dusící a štiplavý dým

Otec Adama Bernaua zrovna pálí jablka, když mu synek přinese dort s hořícími svíčkami. Následuje výbuch. „Nádherný požár. Přesně podle Pamětí,“ potěší se Richard. „Hlavně nenápadně!

Úkol je jasný – Sešit a pryč!“ Dům, stojící v Bráfově ulici v Brně, filmový štáb zakoupil, protože byl určen k demolici. Ustoupil výstavbě dálničního přivaděče a dnes je na jeho místě protihluková zeď.

Po dobu 24 dní v říjnu 1981, v čase od 8.30 do 17.15, štáb opakovaně simuloval požár. Nesnesitelný štiplavý dým nebyl pro zúčastněné rozhodně nic příjemného.

Pudr herci vyměnili za černou barvu, obličej pokrýval olej, který nahradil pot a stejně se nakonec režisérovi Jindřichu Polákovi (1925–2003) nezdáli dost špinaví. „A tak jsme šli válet sudy na zahradu mezi záhony,“ dodal herec Jiří Datel Novotný (*1944).

Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.
Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.

4. Nahota je normální

Zrození sexsymbolu

V budoucnosti lidé přijdou o veškeré ochlupení. Za svou nahotu se nestydí, ale za pleš ano. Káťa se převléká, když ji nahou nachytá Michal Noll. Ona si nasadí klobouk: „No, prosím,“ oznamuje s klidem a kolega může pokračovat v rozhovoru.

Příprava filmové pleše trvala téměř tři hodiny a zhruba stejnou dobu vydržela v neporušeném stavu. Mimika, pocení a pohyby, to vše ji postupem času ničilo.

V seriálu se Dáda Patrasová (*1965) alias Káťa objevuje nahá několikrát a stává se sexsymbolem pro mnoho mužů. Jenže se během natáčení seznamuje a následně vdává za Felixe Slováčka (*1943). Později se jim krátce po skončení natáčení narodí syn.

Herci Josefu Dvořákovi (*1942) zase dcera a zbytek štábu přivítá na svět v průběhu natáčení dalších devět potomků.

Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.
Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.

5. Jídlo budoucnosti

Bylo prostě odporné

Je čas oběda, Káťa dává do misky pár tablet a pastu, hmota začíná bublat a objevují se v ní nejrůznější potraviny, aby se nakonec po pár kapkách jakési tekutiny proměnily v kostku barevného želé, v amarouny.

Akademik Richard si stojí za svým: „Nic nejíst, nic nepít!“ Návštěvníci jsou značně podezřívaví, v hospodě si nic neobjednávají, a pokud už jsou přece jen postaveni před plný talíř, vhodí do něj mizící tabletu.

Jídlo budoucnosti vymyslel režisér Jan Švankmajer (*1934) a bylo inspirováno stravou kosmonautů. Herci se nechali slyšet, že bylo odporné, i když se rekvizitáři snažili a obarvenou želatinu dochucovali octem.

„Pochutiny“ ze seriálu a zejména jejich vznik se staly legendárními.

6. Děda Drchlík a laserová pilka

Návštěvnické vynálezy dnes používáme

Děda Drchlík, hrál ho Vlastimil Brodský (1920–2002), je značně pod obraz a míří si to k domovu kolem hřiště. Ovšem neuvědomuje si, že v ruce drží laserovou pilku, kterou Návštěvníci při požáru ztratili.

A tak mezitím jí přejíždí o laťkový plot, který se kácí k zemi. Celý seriál je doslova protkán futuristickými vynálezy, většinu z nich již dnes běžně používáme. Tehdy některé dokonce předčily i ty z amerických sci-fi filmů.

Jmenujme tužku jako vysílačku, brýle s videozáznamem, mikrokamery zvané Oko 1-3, vysílačku maskovanou jako výstražný trojúhelník, dezinfekční přístroj nebo pověstný kufřík likvidátor.

Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.
Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.

7. Vypouštění rybníka

Růžičková ho málem nepřežila

Adam zahlédne, jak Návštěvníci pomocí deštníků přivolávají déšť a napouští rybník, který svým vysíláním do budoucnosti omylem zbavili veškeré vody. Adam to chce s Ali, již hraje Klára Pollertová-Trojanová (*1971), vyzkoušet také.

Není ale úspěšný, a tak se rozhodne upustit rybník, jenže stavidlo už zpět zavřít nedokáže. Scéna, při které vypuštěná voda zaplavuje uměle vytvořenou zahrádku a plechovou garáž, se nedala opakovat.

Točilo se na umělém kanálu v Brandýse nad Labem (běžně slouží kajakářům) na sedm kamer. Helena Růžičková (1936–2004) ležící na lehátku je vodou smetena. Následně se zvedá, ale živel má takovou sílu, že ji znovu povalí. S tím tvůrci nepočítali.

Růžičková je unášena proudem směrem ke garáži, která nevydrží nápor vody a těsně před ní se zřítí. Herečka měla obrovské štěstí, že se jí nic nestalo…

Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!
Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!

8. Drchlíkova smrt

Málem potkala i kameramana

Děda Drchlík jede na kole, když v dáli zahlédne známé auto. Seskočí a běží se rozloučit. Návštěvníci vědí, že mu zbývá posledních pár vteřin života, a tak ho vtáhnou do stroje času. V tu chvíli sjede obrovská cisterna ze silnice a kolo rozdrtí.

Ve skutečnosti byla scéna perfektně připravena. Točila se třemi kamerami.

Jenže… Poprvé sjela cisterna bez jediného karambolu z cesty, podruhé srazila kameru, načež kameraman uskočil na poslední chvíli, a až na třetí pokus se podařilo scénu natočit a vozidlo výbuchem zničit.

O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.
O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.

9. Návrat do budoucnosti

Co je to humidování?

V Kamenici probíhá pohřeb, když děda Drchlík právě stojí u CML s nově získaným diplomem, který si na počítač odloží. Ten se kutálí na stranu: „Vidíte? Stojí nakřivo…“, a tak neváhá a vytáhne z kapsy klínek a podepře stroj. Tím zachrání lidstvo.

„Hovoří CML … Evakuaci zrušit. Objekt mine Zemi…“ Karas (Josef Dvořák) mu oznamuje, že se jde humidovat a poté šeptem vysvětluje, co že to vlastně je.

Co znamená humidování nebylo nikdy vysvětleno a herci včetně režiséra se zavázali, že pravý význam slova nikdy nevyzradí! Režisér vždy odpovídal: „Později vysvětlím,“ ale dodnes se o tom vedou čilé spekulace.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Jan Šedivý. Pro web upravil: Miroslav Horký
reklama
Související články
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec