Domů     Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem
Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem
27.4.2019

„CML! mluví CML! Centrální mozek lidstva! Nebezpečí! V hvězdném prostoru G37 propočten neznámý objekt!“ ohlašuje superpočítač dohlížející na dění na Zemi možnou srážku s kometou. Píše se rok 2484, který má lidstvu přinést blízký konec veškeré existence.

Čtyřčlenná expedice Adam 84 má za úkol získat sešity génia přelomu 20. století a nositele Nobelovy ceny Adama Bernaua, ve kterých je popsán jednoduchý princip přesunu kontinentů.

V přestrojení musí sešit s rovnicemi zachránit z hořícího domu a přivést ho zpět do budoucnosti… Kdo by neznal kultovní sci-fi seriál Návštěvníci, který se natáčel mezi červnem 1981 a říjnem 1982? Víte, že na scénách se speciálními triky se pracovalo až do března 1983. Návštěvníci měli celkem 223 natáčecích dní, seriál měl 7,5 hodiny vysílacího času a jeho filmový pás měl délku 12,5 kilometru. Pojďte si připomenout nejpopulárnější scény celého seriálu. 

1. Koupačka s delfíny

Pozor! Dádě šlo o život

CML vybírá pro expedici nejvhodnější kandidáty. Zoolingvistka Emilia Fernandez alias Káťa překládá Světové radě názor delfínů na přesídlení lidstva na Měsíc.

Scéna z holandského delfinária v Hardewijku se natáčela mezi jednotlivými částmi místního programu a kvůli omezenému vybavení navíc bez zvuku. Leckdo by samotné představitelce záviděl, jí šlo ale o život.

Pro delfíny zvyklé na ošetřovatele v neoprénu nebyla křehká žena v průsvitném kostýmu důvěryhodná. Při potápění se kolem ní začaly shlukovat a narážet do ní čumáky. Cvičitelé se snažili odlákat jejich pozornost rybami. Marně.

Nakonec jeden z nich do vody skočil a vystrašenou herečku ze sevření vysvobodil. Až po dotočení jí bylo oznámeno, že největší delfín měl přezdívku „Zabiják.“

Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se
Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se „Zabijákem“.

2. Krtkování a stroj času

Benzin kupovali za bony

Výprava do minulosti začíná.

Letopočty ubíhají, až se na displeji ukáže rok 1984. „Přesun ukončen podle programu,“ říká s úlevou akademik Richard, kterého ztvárnil Josef Bláha (1924–1994), „za hodinu začne dům Adama Bernaua hořet.“ Strojem času je auto, které krtkuje – vyrobí si vlastní podzemní tunel na principu vysokého záření, navíc dokáže jezdit bez řidiče a svou podobu měnit stejně jako bouráky Jamese Bonda.

Původně měla být použita škodovka, ale vedení v Mladé Boleslavi to odmítlo. Nakonec zvítězila západoněmecká Lada Niva 2121 z roku 1982 zapůjčená ve dvou exemplářích od německých koproducentů. Třetí kus zakoupilo filmové studio Barrandov.

Problém nastal s benzinem, který nebylo možné koupit za hotové ani za benzinové poukázky, a tak přišly na řadu bony.

Originální stroj času: automobil
Originální stroj času: automobil

3. Požár vily Bernauových

Dusící a štiplavý dým

Otec Adama Bernaua zrovna pálí jablka, když mu synek přinese dort s hořícími svíčkami. Následuje výbuch. „Nádherný požár. Přesně podle Pamětí,“ potěší se Richard. „Hlavně nenápadně!

Úkol je jasný – Sešit a pryč!“ Dům, stojící v Bráfově ulici v Brně, filmový štáb zakoupil, protože byl určen k demolici. Ustoupil výstavbě dálničního přivaděče a dnes je na jeho místě protihluková zeď.

Po dobu 24 dní v říjnu 1981, v čase od 8.30 do 17.15, štáb opakovaně simuloval požár. Nesnesitelný štiplavý dým nebyl pro zúčastněné rozhodně nic příjemného.

Pudr herci vyměnili za černou barvu, obličej pokrýval olej, který nahradil pot a stejně se nakonec režisérovi Jindřichu Polákovi (1925–2003) nezdáli dost špinaví. „A tak jsme šli válet sudy na zahradu mezi záhony,“ dodal herec Jiří Datel Novotný (*1944).

Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.
Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.

4. Nahota je normální

Zrození sexsymbolu

V budoucnosti lidé přijdou o veškeré ochlupení. Za svou nahotu se nestydí, ale za pleš ano. Káťa se převléká, když ji nahou nachytá Michal Noll. Ona si nasadí klobouk: „No, prosím,“ oznamuje s klidem a kolega může pokračovat v rozhovoru.

Příprava filmové pleše trvala téměř tři hodiny a zhruba stejnou dobu vydržela v neporušeném stavu. Mimika, pocení a pohyby, to vše ji postupem času ničilo.

V seriálu se Dáda Patrasová (*1965) alias Káťa objevuje nahá několikrát a stává se sexsymbolem pro mnoho mužů. Jenže se během natáčení seznamuje a následně vdává za Felixe Slováčka (*1943). Později se jim krátce po skončení natáčení narodí syn.

Herci Josefu Dvořákovi (*1942) zase dcera a zbytek štábu přivítá na svět v průběhu natáčení dalších devět potomků.

Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.
Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.

5. Jídlo budoucnosti

Bylo prostě odporné

Je čas oběda, Káťa dává do misky pár tablet a pastu, hmota začíná bublat a objevují se v ní nejrůznější potraviny, aby se nakonec po pár kapkách jakési tekutiny proměnily v kostku barevného želé, v amarouny.

Akademik Richard si stojí za svým: „Nic nejíst, nic nepít!“ Návštěvníci jsou značně podezřívaví, v hospodě si nic neobjednávají, a pokud už jsou přece jen postaveni před plný talíř, vhodí do něj mizící tabletu.

Jídlo budoucnosti vymyslel režisér Jan Švankmajer (*1934) a bylo inspirováno stravou kosmonautů. Herci se nechali slyšet, že bylo odporné, i když se rekvizitáři snažili a obarvenou želatinu dochucovali octem.

„Pochutiny“ ze seriálu a zejména jejich vznik se staly legendárními.

6. Děda Drchlík a laserová pilka

Návštěvnické vynálezy dnes používáme

Děda Drchlík, hrál ho Vlastimil Brodský (1920–2002), je značně pod obraz a míří si to k domovu kolem hřiště. Ovšem neuvědomuje si, že v ruce drží laserovou pilku, kterou Návštěvníci při požáru ztratili.

A tak mezitím jí přejíždí o laťkový plot, který se kácí k zemi. Celý seriál je doslova protkán futuristickými vynálezy, většinu z nich již dnes běžně používáme. Tehdy některé dokonce předčily i ty z amerických sci-fi filmů.

Jmenujme tužku jako vysílačku, brýle s videozáznamem, mikrokamery zvané Oko 1-3, vysílačku maskovanou jako výstražný trojúhelník, dezinfekční přístroj nebo pověstný kufřík likvidátor.

Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.
Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.

7. Vypouštění rybníka

Růžičková ho málem nepřežila

Adam zahlédne, jak Návštěvníci pomocí deštníků přivolávají déšť a napouští rybník, který svým vysíláním do budoucnosti omylem zbavili veškeré vody. Adam to chce s Ali, již hraje Klára Pollertová-Trojanová (*1971), vyzkoušet také.

Není ale úspěšný, a tak se rozhodne upustit rybník, jenže stavidlo už zpět zavřít nedokáže. Scéna, při které vypuštěná voda zaplavuje uměle vytvořenou zahrádku a plechovou garáž, se nedala opakovat.

Točilo se na umělém kanálu v Brandýse nad Labem (běžně slouží kajakářům) na sedm kamer. Helena Růžičková (1936–2004) ležící na lehátku je vodou smetena. Následně se zvedá, ale živel má takovou sílu, že ji znovu povalí. S tím tvůrci nepočítali.

Růžičková je unášena proudem směrem ke garáži, která nevydrží nápor vody a těsně před ní se zřítí. Herečka měla obrovské štěstí, že se jí nic nestalo…

Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!
Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!

8. Drchlíkova smrt

Málem potkala i kameramana

Děda Drchlík jede na kole, když v dáli zahlédne známé auto. Seskočí a běží se rozloučit. Návštěvníci vědí, že mu zbývá posledních pár vteřin života, a tak ho vtáhnou do stroje času. V tu chvíli sjede obrovská cisterna ze silnice a kolo rozdrtí.

Ve skutečnosti byla scéna perfektně připravena. Točila se třemi kamerami.

Jenže… Poprvé sjela cisterna bez jediného karambolu z cesty, podruhé srazila kameru, načež kameraman uskočil na poslední chvíli, a až na třetí pokus se podařilo scénu natočit a vozidlo výbuchem zničit.

O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.
O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.

9. Návrat do budoucnosti

Co je to humidování?

V Kamenici probíhá pohřeb, když děda Drchlík právě stojí u CML s nově získaným diplomem, který si na počítač odloží. Ten se kutálí na stranu: „Vidíte? Stojí nakřivo…“, a tak neváhá a vytáhne z kapsy klínek a podepře stroj. Tím zachrání lidstvo.

„Hovoří CML … Evakuaci zrušit. Objekt mine Zemi…“ Karas (Josef Dvořák) mu oznamuje, že se jde humidovat a poté šeptem vysvětluje, co že to vlastně je.

Co znamená humidování nebylo nikdy vysvětleno a herci včetně režiséra se zavázali, že pravý význam slova nikdy nevyzradí! Režisér vždy odpovídal: „Později vysvětlím,“ ale dodnes se o tom vedou čilé spekulace.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Jan Šedivý. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design
Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v Česku i v zahraničí. Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR bude místem, kde se setká největší počet produktů, odborníků, výrobců a dovozců, kteří představí inovativní výrobky pro všechny typy interiérů kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Za nákupy, inspirací či radami mohou […]
Lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Lifestyle
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
reklama
věda a technika
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
věda a technika
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz