Skip to content

Proč telefonní čísla v amerických filmech začínají předčíslím 555?

Je to už takový americký kolorit. Něco jako socha Svobody nebo Bílý dům. Jakmile je ve filmu nebo seriálu řeč o telefonním čísle, buďte si skoro jisti, že na jeho začátku jsou tři pětky.

A je jedno, jestli se zrovna koukáte na Simpsonovy, Krotitele duchů nebo třeba Matrix. Důvod je jednoduchý. Odradit zvědavce a vtipálky od toho, aby se na zveřejněná čísla pokoušeli dovolat a otravovali tak jejich reálné držitele.

A že takových šprýmařů v minulosti bylo.

Tři pětky jsou jistota!

Prakticky s každou novou televizní nebo kinopremiérou se najde alespoň jeden Američan, který neváhá zvednout sluchátko, vytočit číslo a pídit se po své oblíbené postavě. Marně mu hlas na druhé straně vysvětluje, že jde o omyl, že má špatné číslo.

Když počet vtipálků překročí v 60. letech minulého století únosnou mez, začnou telefonní společnosti přesvědčovat televizní a filmové producenty, aby k používaným číslům přidávali předvolbu 555, která má zajistit, že výsledné numero nikdy nikdo nezvedne.

A většina z nich je poslechne. Mezi vůbec prvními snímky, které tři pětky zařadí do scénáře, je komediální western The Second Time Around (555-3485) a sci-fi Panic in Year Zero! (555-2106). To je ještě v době, kdy tvůrci za „svatou trojici“, jak předvolbě občas přezdívají, házejí čísla, jak je napadne.

Posléze dostanou od severoamerické správy číslování (NANPA) přesně dané notičky v podobě čísel v rozmezí 555-0100 až 555-0199, u kterých je garantováno, že se nikam nedovoláte. Nejde o příkaz, jako spíš o doporučení, kterým se samozřejmě ne každý filmař řídí.

Čau, Homere!

V roce 1984 tak zástupy fandů zběsile mačkají kombinaci 555-2368 v marné touze dovolat se na linku filmových Krotitelů duchů. Už osm let předtím zažívá podobný „nápor“ seriálová kancelář Charlieho andílků (555-0267.). A co teprve, když se na televizní obrazovky nahrne žlutá rodinka Simpsonovic. Nespočty diváků se pokoušejí tak jako seriálový Bart udělat si srandu z barmana Vočka na čísle 555-1239, snaží se dovolat Homerovi do práce (555-7334) nebo do ordinace psychiatra Marvina Monroea (555-3700).

Foto: youtube.com Video: Youtube (Tech Insider)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články