Domů     Přesný program: Jak probíhá vývoj člověka v děloze?
Přesný program: Jak probíhá vývoj člověka v děloze?
24.10.2017

Je to malý zázrak. Na začátku se setkají jen dvě buňky. Po devíti měsících vznikne složitý organismus s nejkomplikovanějším počítačem, jaký lidstvo zná: s lidským mozkem.

Vývoj člověka v děloze připomíná přesně sestavený počítačový program. Den po dni přibývají nové buňky, pokládají se základy orgánů a mozek samozřejmě není výjimkou. První stopy nervové soustavy se přitom objevují již šestnáctý den po početí.  
Vývoj člověka v děloze připomíná přesně sestavený počítačový program. Den po dni přibývají nové buňky, pokládají se základy orgánů a mozek samozřejmě není výjimkou. První stopy nervové soustavy se přitom objevují již šestnáctý den po početí.  

1. týden

Oplodněné vajíčko neztrácí čas a velmi rychle se začne dělit. Nejdřív na dvě buňky, pak na čtyři a geometrickou řadou takto pokračuje dál. Šedesát hodin po početí se zárodek může chlubit již desítkami buněk.

Buňky se dále množí a na konci prvního týdne je oplodněné vajíčko napevno přichyceno k děložní sliznici.

3. týden

První známkou vyvíjejícího se nervového systému je tzv. nervová deska. Mezi zárodečnými buňkami již vznikají první spojení.

4. týden

Oplodněné vajíčko se definitivně uhnízdí v děloze. Objevují se buněčné vrstvy, zevní ektoderm a vnitřní entoderm, a také základ budoucího pupečního provazce. V nervové desce zároveň vzniká rýha, jejíž okraje se promění v nervovou trubici.

Přední část trubice se promění v mozek, zbytek se vyvine v míchu. Zárodek je stále miniaturní, jeho délka nepřesahuje dvě desetiny milimetru.

5. týden

Bez vlastního krevního oběhu by to nešlo a ten se začne formovat právě během pátého týdnu. Okysličená krev je extrémně důležitá i pro budoucí výživu mozku, však právě on má ze všech orgánů spotřebu kyslíku zdaleka nejvyšší.

6. týden

V této době jsou pokládány základy důležitých vnitřních orgánů včetně mozku. Ten je poněkud ohnutý a vyklenutý. Šestimilimetrovému zárodku se pod mozkem objevuje náznak ústní dutiny a po stranách hlavy také oči. Začínají růst i horní končetiny.

7. týden

Mozek již má tři váčky, přední, střední a zadní a nadále se dělí a velmi rychle roste. Hlava tak proto v tomto okamžiku zabírá polovinu délky celého těla. Zároveň se na ní vytváří obličej.

Dolní končetiny mají oproti horním zpoždění, ale rovněž se začínají vyvíjet. Srdce nasadilo zběsilé tempo a udeří 160krát za minutu.

8. týden

Dvoucentimetrový zárodek má kostru zatím tvořenou chrupavkami. Překotný vývoj v tomto období zaznamenávají oba páry končetin.

9. týden

Dokončuje se vývoj nosu, který se zvedá nad úroveň obličeje. Vyvíjející se oči se přesouvají z postranní polohy dopředu a přibližují se k sobě. Kolem zevního zvukovodu se objevují hrbolky, které se později promění v ušní boltce. Vývoj jater vede také k tomu, že se dosud stočený zárodek začne napřimovat.

10. týden

Přední mozek se rozděluje na koncový mozek a mezimozek. V zadní části hlavy se objevuje prodloužená mícha. Krk je tenčí, takže oddělení hlavy od zbytku těla je nyní již výraznější.

12. týden

Na zhruba osmigramovém zárodku se začnou objevovat stopy zevních pohlavních orgánů. Zda se ovšem v děloze vyvíjí chlapeček nebo holčička, je geneticky dáno již od chvíle početí.

Přinesla-li spermie chromozom označovaný jako „X“, bude budoucí človíček děvčátkem. Přinesla-li chromozom „Y“, bude chlapcem. Současně okamžik splynutí spermie s vajíčkem rozhoduje i o tom, jaké zděděné znaky si budoucí člověk přinese na svět.

13. týden

Mozek byl do této chvíle hladký, až nyní se v něm začínají objevovat rýhy a záhyby. Plod je schopen zaregistrovat hlas matky. V ústní dutině se mohou objevit zuby.

14. týden

Plod má zhruba deset centimetrů a může si zkoušet první pohyby. Je chlupatý, ovšem ochlupení ještě před porodem vymizí. Startuje sekrece hormonů štítné žlázy.

15. týden

Mozek zaznamenává další změnu. Vyroste na něm totiž vrstva šedé hmoty. Zároveň se zvětšuje tělo, takže hlava zabírá už jen třetinu délky.

16. týden

Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je tedy spolehlivé.

18. týden

Na mozku se vytváří mozková kůra. Chrupavky postupně nahrazují kosti. Malý človíček již slyší, ba dokonce se může hlasitého zvuku leknout.

20. týden

Nervová soustava je vylepšována a zdokonalována. Plod si ohmatává okolí a občas si cucá palec. Také si tu a tam v děloze zahraje fotbal, což maminky důkladně pocítí.

21. týden

Plod již ví, co je to bdění a spánek. Vnitřní orgány se pomalu dokončují a začínají fungovat podle svého programu. V mozku je již od sebe oddělena šedá a bílá hmota, avšak plně zvrásněn ještě zdaleka není.

22. týden

Nervová spojení jsou již rozsáhlá. Prvním smyslem, který dokončil svůj vývoj, je hmat.

24. týden

Plod již vypadá jako normální miminko, jen trochu zmenšené, jeho délka se pohybuje kolem 20 centimetrů a váha okolo 0,5 kilogramu. Dalším smyslem, který se vyvíjí, je chuť – právě se začínají na jazyku tvořit chuťové pohárky.

26. týden

V mozku se odehrává boj o to, která hemisféra bude mít navrch, a zda tedy bude narozené dítě pravák, nebo levák. Plod také začíná pomalu otevírat oči.

28. týden

Oční víčka jsou oddělena, a človíček tak může zvesela mrkat. Zároveň na váze dosáhne svého prvního kilogramu.

29. týden

V šedé mozkové kůře, která dosud byla téměř hladká, se začínají vytvářet mozkové závity. Tvoří se též další a další nová nervová spojení, dotvářejí se mozkové obaly a obaly nervů pro jejich ochranu a správnou funkci.

35. týden

Vnitřní orgány již fungují nebo se připravují na svou budoucí práci. Dá se říci, že jsou už buď v plném, nebo zkušebním provozu.

37. týden

Téměř tříkilové dítě se pomalu začne připravovat na svou první cestu. Jeho tělo je kluzké, aby lépe prošlo porodním kanálem.

38. týden

Vývoj mozku je v podstatě u konce. Stejně tak jsou plně vyvinuty všechny smysly. Stále probíhá vyzrávání nervových buněk spolu s myelinizací (obalováním) nervových vláken, tento proces se nezastaví ani po porodu.

39. týden

Mozek už zvládne řídit základní životní funkce. Pro přežití miminka je důležité, že už má vypracovaný sací reflex.

Po 40. týdnu

Nový člověk přichází na svět. Je ještě odkázán na svou matku a dlouho bude, avšak jeho mozek je připraven vstřebávat vše zajímavé, co se děje kolem…

Foto: Healthline, newhealthadvisor, Science Samhita, US News Health, BabyCenter
Související články
Zajímavosti
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
reklama
lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný