Skip to content

Poklad v zátoce Vigo: Existuje bohatství na dně moře?

Příběhy o pokladech ležící na dně moří mají svůj reálný základ. Zvláště v době zlaté horečky, kdy z nově objeveného světa na západní polokouli doslova proudily do Evropy nacpané zlatem. Jindy zas nesmírné bohatství končilo v mořských hlubinách během válek mezi evropskými mocnostmi.

Na západním pobřeží Španělska, kousek od hranic s Portugalskem, leží město Vigo. Je to největší město Galicie, žije zde asi 300 000 obyvatel. A právě v místní zátoce se nalézá asi největší poklad, který se ponořil až na mořské dno.

Bitva v zátoce Vigo se odehrála 23. října 1702.

V roce 1702 zde proběhla jedna z bitev války o dědictví Španělské mezi Španěly a Francouzi na jedné a Angličany a Holanďany na druhé straně. Bitva skončila obrovským úspěchem Britů a Holanďanů. Jakmile Španělé viděli, že je zle, poklad, který převážela stříbrná flotila z amerických držav, byl naházen do moře.

Zlato na dně moří je lákadlem pro amatéry i pro řadu podnikatelů.

Poklad se ještě během bitvy pokusili vytáhnout Angličané a Holanďané, později také Španělé a Francouzi, ale neúspěšně. Poté se španělská vláda rozhodla hledání zpřístupnit soukromníkům pod podmínkou, že 90 procent nalezeného zlata odevzdají státu.

Následovaly pokusy, při nichž se postupně dařilo vyzdvihávat část potopeného zlata.

Bitva skončila obrovským úspěchem Britů a Holanďanů: celé francouzské doprovodné loďstvo admirála Françoise Louise de Rousselet Châteaurenaulta, společně se španělskými galeonami a transportními loděmi Manuela de Velasca, bylo zničeno nebo zajato.

Jako první zaznamenal úspěch roku 1720 Švéd Sjöheln a roku 1732 Španěl Juan Antonio Rivero se skupinou malajských lovců perel. V 19. století se o vytažení pokladů ze zátoky pokoušelo množství podnikatelů, jejich úspěchy byly střídavé.

Vigo v současnosti.

Právě odtud měl dle představ spisovatele Julese Verna (1828 – 1905) kapitán Nemo financovat provoz své ponorky. Pokusy probíhaly i ve 20. století, ovšem neúspěšně.

Foto: Wikipedie, NY Times, sigmalive
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …