Domů     Olomouc: Město mnoha vůní
Olomouc: Město mnoha vůní
31.5.2024

Co může být lákavějšího než dámě uprostřed záplavy nádherných květin nabídnout čokoládové srdce z lásky. Jen ty tvarůžky do toho nějak nepasují.

Říká se, že každé město má svou specifickou vůni. O moravském město Olomouc to však neplatí. Je totiž městem mnoha vůní. Velmi odlišných a specifických.

Olomoucké tvarůžky - lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Olomoucké tvarůžky – lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Vůně“ tvarůžků

Co: Olomoucké tvarůžky

Od: 1586

Kdo by je neznal. Olomoucké tvarůžky, syrečky nebo-li tvargle. O co hůř jsou cítit, o to lépe chutnají. Nebo to tak alespoň bylo než zasáhla Evropská unie, které se nelíbilo tradiční zrání na dřevěných roštech, a tak je musel nahradit kov a plast.

Proto už dnes syrečky nesmrdí, ale ani nechutnají jako dřív. Stále však jsou přirozeně zrajícím sýrem z odtučněného tvarohu a jediným opravdu původním moravským sýrem. Jeho receptura se za uplynulých 500 let příliš nezměnila, na rozdíl od výrobních metod.

Metoda ručně tvarovaných bochánků, kterými se pleskalo o dřevěnou desku, proto se jim původně říká pleskačky, už je minulostí, stejně jako děvečky, které bosýma nohama déle než hodinu šlapaly tvaroh jako zelí.

Tak se kolem Olomouce sýr vyrábí syrečky v každé druhé chalupě už odpradávna, minimálně 600 let. Přívlastek „olomoucké“ přitom nemají podle místa zrodu, ale místa, kde se nejčastěji prodávaly – na trzích v Olomouci, kam se sjížděli prodejci z širokého okolí.

Ani to už neplatí. Dnes se vyrábí jen v Lošticích, kde tradice výroby sahá do roku 1876, když s výrobou začal Josef Wessels se synem Aloisem. Od roku 1991 pokračují ve výrobě jejich potomci, kteří jich ročně posílají do světa přes 2000 tun.

Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Vůně čokolády

Co: Čokoládovna Zora

Od: 1899

Ač se jménem města automaticky naskočí odér tvarůžků, je Olomouc, také hlavním městem čokolády.

A to už od 12. června 1899, kdy parta místních drobných obchodníků zakládá První společnou moravskou továrnu na cukrovinky a čokoládu a 15 zaměstnanci rozjede výrobu v pronajaté budově Občanské záložny na Dolním náměstí.

Cukrovinky jsou na dračku a tak se firma brzy stěhuje do nové, velmi moderně řešené továrny v Hodolanech a pod jménem Zora se vypracuje mezi nejznámější české výrobce čokolády. Už v roce 1933 nabízí přes 660 druhů sladkostí, od hořké čokolády po lízátka.

Po znárodnění je spojena s dalšími místními podniky a stává i největším výrobcem čokolády u nás. „Někdy to bylo hodně zvláštní. Obědváte řízek a cítíte čokoládu,“ vzpomíná Pavel Kolář který je 70tých letech obyvatelem domu stojícího u továrny.

Zora je i dnes největším tuzemským výrobcem čokolád a bonboniér, bohužel už ne českým. V roce 2003 ji totiž spolkla švýcarská Nestle.

Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)
Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)

Vůně květin

Co: Flora Olomouc

Od: 1958

Třikrát do roka navíc město rozkvétá tisícem dalších vůní. A to doslova. Koná se totiž mezinárodní zahradnická výstava, která je jedním ze symbolů města.

Její tradice se datuje od srpna 1958, kdy se koná první, ještě regionální, která se však stává nečekaným hitem a přes 60 tisíc návštěvníků si vynutí její opakování.

V roce 1964 už počet návštěvníků přesáhne 330 000 a mezi vystavovateli se začínají objevovat zahraniční vystavovatelé. Od roku 1970 je jako Flora Olomouc stává jednou z největších květinářských a zahradnických výstav v Evropě.

Areál Smetanových sadů ji hostí ve třech etapách – jarní, letní a podzimní, a její součástí jsou výstavy květin, okrasných dřevin, ovoce a zeleniny, doplněné květinovými přehlídkami v parcích a botanické zahradě.

Ty nejlepší získávají různá ocenění, stejně jako ti nejlepší v soutěžích aranžování květin. Až do konce století je barevnou záplavou křehké krásy a pastvou pro oko se statisícovými návštěvami.

V posledních letech se mění v laciný vetešnický jarmark se zbožím, které má daleko k zahradám i květinám, což se snaží změnit nadšenci, kteří se v roce 2013 spojili v hnutí za záchranu prestiže tradiční výstavy. Tak doufejme, že uspějí

Foto: commons.wikimedia Titulka (Dominik Tefert, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Zajímavosti
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
reklama
zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.