Domů     Národy bez vlastního státu: Které jsou nejzajímavější?
Národy bez vlastního státu: Které jsou nejzajímavější?
5.2.2019

Na světě žijí stovky národů, etnik či kmenů, přičemž jen minimum z nich má svůj vlastní stát. Někdy se jedná dokonce o mnohamilionové populace, které osud zavál do společenství s jinými národy nebo je rozdělil mezi několik různých státních útvarů.

Řada z nich je odhodlána vykročit směrem ke své vlastní státnosti, takové však nejsou zdaleka všechny a současná situace jim vyhovuje.

Aleuti jsou národem žijícím na dvou kontinentech. Název tomuto etniku daly Aleutské ostrovy, které vybíhají z Aljašky do Tichého oceánu.

Osmnáctitisícový národ však žije na obou stranách Beringovy úžiny, tedy i na ruské Kamčatce a přilehlých Komandorských ostrovech. Tato místa Aleuti obývají již přes 10 000 let.

V době existence Sovětského svazu byli ruští Aleuti přesídleni na Beringův ostrov do vesnice Nikolskoje, kde pracovali v sovchozech. V těch časech se mezi nimi výrazně rozšířil alkoholismus.

Baskové jsou zřejmě jedním z původních obyvatel starého kontinentu. Tak se stalo, že uprostřed indoevropských národů se nachází jeden, který s nimi pravděpodobně není vůbec příbuzný. Baskové žijí ve Francii a ve Španělsku při Biskajském zálivu.

Část španělských Basků dlouhá léta usilovala o nezávislost i za pomoci násilí, zvláště smutně v tomto ohledu proslula teroristická organizace ETA. Nyní mají Baskové širokou autonomii, jejich přirozeným centrem je město Bilbao, správním centrem pak město Gasteiz.

Čuvašská dívka.
Čuvašská dívka.

Čuvaši jsou jedním z mnoha národů Ruské federace. Jejich autonomní republika se nachází východně od Moskvy. Zhruba dvoumilionové etnikum patří mezi turkické národy, podobně jako třeba Turci, Ázerbajdžánci, Baškirové nebo Tataři.

Od 16. století zažívali Čuvaši násilnou rusifikaci, které však nepodlehli, a v 19. století se začali formovat jako moderní svébytný národ.

Frísové jsou starým germánským národem žijícím u Severního moře. Byli typicky přímořským etnikem, jehož příslušníci se prosazovali zejména v lodním obchodu a v rejdařství. Fríština je nejbližším jazykem staré angličtiny. Dnes je Frísko rozděleno mezi Německo a Nizozemsko.

Huaorani je domorodý národ žijící v Ekvádoru. Už jen pokus o vyslovení jeho názvu si zahrává se zlomením jazyka. Není to náhoda, jazyk národa Huaorani není příbuzný s žádným jiným známým jazykem.

Příslušníci tohoto etnika se s nikým nemazlí, každého, kdo žije mimo jejich společenství, považují za nepřítele. Několik skupin tohoto zhruba čtyřtisícového národa žije stále mimo kontakt s civilizací.

Igbové jsou jedním z mnoha afrických národů. Jejich domovem je jihovýchodní Nigérie. V roce 1967 na svém území vyhlásili republiku Biafra, protože se po předchozím puči v Nigérii stávali obětí násilí.

Nigérijská vláda proti Igbům nasadila armádu a pokus byl zmařen. Během bojů zahynuly miliony Igbů, většinou kvůli hladomoru způsobenému nigerijskou vládou.

Irokézové nadevše milují lakros. Při mistrovství světa v této hře staví dokonce svůj národní tým, byť jsou občany Spojených států nebo Kanady.

V 16. století irokézské kmeny ustanovili Irokézskou ligu, která sestávala z původních pěti kmenů (odtud jejich druhé jméno, pod kterým byli známější: „Pět národů“): Mohawkové, Oneidové, Onondagové, Cayugové a Senecové.

V 18. století se k této Lize přidal i kmen Tuscarorů a jejich jméno bylo tedy změněno na „Šest národů“. Počet Irokézů se pohybuje okolo 125 000.

Národním sportem Irokézům je lakros.
Národním sportem Irokézům je lakros.

Kašubové žijí v polském pomoří v okolí přístavního města Gdaňsk. Řada z nich se považuje jak za Poláky, tak za Kašuby. Kašubština je jazyk, který je podobný polštině, avšak v některých detailech je odlišná.

Kdysi používala i písmeno ř, typické pro češtinu, postupný vývoj tuto souhlásku z jazyka vytlačil. Někteří Kašubové jako svůj jazyk používají němčinu, jejich celkový počet dosahuje počtu 250 000 lidí.

Kašubem je i bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk.

Katalánci jsou rozpolceným národem. Zhruba polovina touží po samostatnosti, druhá chce zůstat v autonomním svazku se Španělskem. Tak či onak, Katalánsko s centrem v Barceloně, je nejbohatší částí Španělska, a jeho ekonomika je i motorem země.

Zda tato oblast zůstane součástí španělského království je v tuto chvíli nejisté. Katalánskou národnost měli mimo jiné tři významní malíři Salvador Dalí, Joan Miró a Antoni Tàpies. Katalánským vlastencem byl i světoznámý architekt Antoni Gaudí. Jedním ze symbolů Katalánska je i fotbalový klub FC Barcelona.

Kurdové jsou jedním z největších národů bez vlastního státu. Byť jsou většinou muslimové, postavili se proti fanatikům a radikálům z islámského státu. Žijí v Turecku, Sýrii, Iráku a Íránu. Jejich postavení je v těchto zemích různé.

V Iráku dosáhli značné míry autonomie, kdežto v Sýrii či Turecku je tamní autoritativní režimy mnohdy pronásledují. Zároveň existují i rozbroje mezi jednotlivými kurdskými skupinami. Celkový počet Kurdů je odhadován mezi 30 až 38 miliony.

Kurdská královna krásy.
Kurdská královna krásy.

Lipkové nebo též polští Tataři jsou turkickým národem, který osud zavál až do zemí střední a východní Evropy. Žijí v Polsku, Litvě a Bělorusku.

Byť byli do značné míry asimilováni a přijali zejména většinové jazyky, mnohdy si zachovali své původní náboženství v podobě islámu. Jejich počet dosahuje 12 000, přičemž více než polovina z nich má běloruský pas.

Jedním z nejznámějších příslušníků tohoto národa byl herec Charles Bronson, vlastním jménem Karolis Dionyzas Bučinskis.

Lužičtí Srbové jsou posledním z národů polabských Slovanů, které postupem času asimilovali Němci. Horní i Dolní Lužice byly dlouhou dobu jednou z českých zemí, avšak Habsburkové je v roce 1635 přenechaly Sasku za jejich pomoc Vídni v Třicetileté válce.

Od té doby jsou obě Lužice německými zeměmi. Po první světové válce sice někteří českoslovenští politici uvažovali o připojení Lužice k nově vzniklé ČSR, avšak tato možnost byla zavržena i ze strategických důvodů.

Výběžek zasahující téměř až k Berlínu by byl vojensky nehájitelný. Během vlády nacistů byli Lužičtí Srbové pronásledováni a byly dokonce připraveny plány na jejich násilné vystěhování. To se nakonec nekonalo, ale počet Lužických Srbů postupem času klesá.

Dvojjazyčné cedule v Chotěbuzi.
Dvojjazyčné cedule v Chotěbuzi.

Něnci nemají s Němci vůbec nic společného. Zhruba čtyřicettisícový národ obývá severozápadní Sibiř a severovýchodní cíp evropské části Ruska. Jejich řeč patří mezi uralské jazyky, kam v širším záběru spadá i maďarština či finština.

Něnečtina se dělí se na dva dialekty, tundrovou a lesní něnečtinu. Lesní něnečtina je na pokraji zániku, tundrovou mluví zhruba 95 % populace Něnců.

Romové jsou národem, jejichž příslušníci žijí v Asii, Evropě i Americe. Nejvíce Romů má svůj domov ve Španělsku, Rumunsku, Turecku a Francii. Původní vlast Romů přitom leží v Indii, odkud tento kočovný národ došel ve 14. století i na území českých zemí.

V nich žije odhadem 300 000 Romů, řada z nich se ovšem hlásí k české národnosti. Romové byli podobně jako Židé během druhé světové války pronásledováni a nacisté je hodlali vyvraždit.

Během porajmos, jak sami Romové říkají genocidě svého národa ze strany německých nacistů, chorvatských ustašovců a také horthyovského Maďarska, zahynuly statisíce Romů.

Téměř celá romská populace byla vyvražděna v Chorvatsku, Estonsku, Litvě, Lucembursku a Nizozemsku

Skotové mají vlastní fotbalovou a ragbyovou reprezentaci, o vlastní stát však přišli v roce 1707, kdy vzniklo Království Velké Británie.

Skotové, jejichž symbolem jsou dudy a kilt, sice pod vládou Londýna nijak zvlášť netrpí, avšak čas od času se u nich projeví odstředivé tendence. V referendu o skotské nezávislosti v roce 2014 se 55 % obyvatel vyjádřilo pro zachování svazku s Británií.

Avšak většina Skotů je zároveň proevropsky naladěna a během svého hlasování nepočítali s tím, že byť malá, ale přece jen většina Angličanů a také Walesanů, se o dva roky později v plebiscitu o odchodu z Evropské unie vyjádří pro brexit. Otázka skotské nezávislosti tak zdaleka ještě není uzavřena.

Tamilové dlouhá léta vedli krvavý zápas za nezávislost proti vládě na Srí Lance. Boj militantní organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu trval 25 let a vyžádal si přibližně 70 000 mrtvých.

V roce 2009 pak tato skupina svůj boj vzdala, avšak napětí mezi Tamily a většinovými Sinhálci je stále patrné. Tamilové však nežijí jen na Srí Lance, ale i v jižní Indii. 88 % Tamilů jsou hinduisté, 5 % tvoří muslimové a 6 % křesťané.

Tibeťané jsou prastrarým národem, který do své nynější domoviny přišel na přelomu letopočtů. Od té doby prakticky neustále panovalo mezi Tibeťany a Číňany nepřátelství.

Nezávislý Tibet zanikl v roce 1950, kdy jej jednotky komunistické Číny napadly a jeho představitelé byli posléze Pekingem nuceni podepsat smlouvu, že souhlasí s anexí.

Perzekuce zhruba šesti milionů Tibeťanů pokračují dodnes, jejich duchovní vůdce dalajláma žije v indickém exilu.

Tibetská vlajka používaná od roku 1913.
Tibetská vlajka používaná od roku 1913.

Ujgurové nejsou tolik známí jako Tibeťané, přitom je doprovází velmi podobný osud. Totalitní čínský systém, který na lidská práva nebere ohledy, identitu Ujgurů zcela nekompromisně potlačuje.

Čínský stát tomuto procesu říká eufemisticky kulturní převýchova, ve skutečnosti se však jedná o pronásledování na základě etnické příslušnosti. Odhady hovoří o tom, že až desetina z 11 milionů Ujgurů, skončila v čínských vězeních a koncentračních táborech.

Většina z těch, kteří se tomuto osudu prozatím vyhnuli, žije v západní čínské provincii Sin-ťiang.

Foto: Wikipedia, Pinterest, Archiv 21.STOLETÍ
Související články
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
věda a technika
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Ožije vyhynulý blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá“. Při troše štěstí a odborného umu ale může znovu ožít. Je to dozajista nejslavnější vyhynulý pták. I když nelítá. Křídla mu zakrní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív