Skip to content

Může vás kofein zabít? Bohužel ano!

Je to nejoblíbenější droga na světě. Působí na mozek, oči, uši, srdce, svaly, žaludek, plíce i ledviny. Řadí se mezi přírodní alkaloidy a stimulanty, a o alkaloidech se ví, že jsou obvykle jedovaté a hořké.

Kofein hořký je a zabít dokáže taky…

Předávkování
Kofein ovlivňuje desítky orgánů, pocitů a vnímání.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) za posledních několik let eviduje minimálně pět úmrtí v důsledku srdečního infarktu způsobeného nadmírou kofeinu. Například v prosinci 2011 jde 14letá Anais Fournierová s kamarádkami ven a koupí si velkou plechovku energetického nápoje v množství 710 ml. Odpoledne vypije jednu a kolem devátí večer druhou. Dohromady do sebe dostane skoro 500 mg kofeinu. Anais Fournierová se ten večer předávkuje. Začne ji bolet na hrudi, srdce se rozbuší, zrychlí se tep a pak upadne do bezvědomí. Lékaři ji udržují v umělém spánku šest dní. Ale pak… její rodiče ukončí podporu života a nechají dceru odejít… Příčinou smrti je porucha srdečního rytmu v důsledku otravy kofeinem. Anais samozřejmě trpěla vrozenou vadou, Ehlers-Danlosovým syndromem. Navíc mohla mít ve své genetické výbavě vrozený gen CYP1A2*1F, který odbourává kofein 4krát pomaleji. Už na konci minulého tisíciletí vědci zjistili, že ho má asi polovina lidstva, ta druhá nese variantu genu CYP1A2*1A, tedy typ pro enzym, který odbourává kofein z krve mnohem rychleji.

coffee-1105112_960_720
Průměrný Čech vypije ročně 3,5 kilogramu kávy, zatímco průměrný Fin až 12 kg.

K smrti vede 35 litrů čaje…

Samotný kofein v čisté formě má podobu hořké bílé krystalické látky. Objevil ho před 200 lety německý chemik Ferdinand Runge (1795–1867) a laboratorní testy ukazují, že působí v těle podobně jako kokain. Jenom ne tak intenzivně a ne tak rychle. Biologický poločas se pohybuje mezi 3 až 10 hodinami s tím, že nejvíc působí během prvních 30–60 minut, kdy se látka dostane z krve do mozku, překoná ochranu centrální nervové soustavy a naváže se na miliony receptorů nervového systému. Zablokuje ty, které jsou odpovědné za signály o únavě, a aktivuje jiné. Smrtelná dávka čistého kofeinu je 150 mg/kg váhy. Takže 80kilového člověka by zabilo 12 gramů! Ale tohle množství by v čaji, kávě nebo limonádách představovalo desítky litrů… Konkrétně: Aby takovému člověku zkolabovalo srdce, musel by vypít 37 litrů energetických nápojů, 35 litrů černého čaje louhovaného 5 minut nebo 20 litrů kávy. Postupně by se dostavily symptomy jako mžitky před očima, šum v uších, bolest hlavy, třes svalů, nutkání ke zvracení, zvýšená dechová frekvence.

shutterstock_115213843
Ve 100 ml černého čaje, který se louhuje 5 minut, je kolem 30 mg kofeinu.

… nebo 10 litrů coly

Lékaři zdůrazňují, že denní doporučená dávka kofeinu se pohybuje mezi 300 až 400 mg. Víc ne. Šálek espresa přitom obsahuje nějakých 170 mg kofeinu (obecně lze u kávy počítat 70 mg/100 ml) a typická ranní instantní káva 24 mg/100 ml. Energetický nápoj má 32 mg/100 ml a Coca-Cola asi 10 mg/100 ml. Sladké limonády s kofeinem – a energetické drinky s taurinem – jsou o to záludnější, že „vysokým obsahem cukru přebíjejí hořkou chuť a zesilují toxické účinky kofeinu“, říká toxikoložka Miriam Ewaldová z německého Spolkového ústavu pro posuzování rizik. O tom svého času ví dost i 30letá Natasha Harrisová z Nového Zélandu. Než v roce 2010 zemře na zástavu srdce, pije 10 litrů Coca-Coly denně (!), celých 16 let v kuse, k tomu kouří 30 cigaret denně, přijde o všechny zuby a porodí osm dětí. Takové enormní množství coly dvojnásobně překračuje bezpečnou hranici kofeinu (400 mg) a více než 11krát doporučené množství cukru. Její partner při vyšetřování příčiny smrti řekne: „Byla na limonádě závislá. Cola bylo to první, na co myslela po probuzení, a poslední, než šla spát.“ O tři roky později koroner David Crerar prohlásí, že hlavní příčinou úmrtí Harrisové byla srdeční arytmie způsobená účinky kofeinu, stejně jako špatná výživa.

shutterstock_293199650
Kofein zdravého člověka nezabije, pokud ho nevypije 20 litrů kávy, nebo 70 litrů coly.
Foto: Shutterstock, wikipedia.org, pixbay.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …