Skip to content

Může vás kofein zabít? Bohužel ano!

Je to nejoblíbenější droga na světě. Působí na mozek, oči, uši, srdce, svaly, žaludek, plíce i ledviny. Řadí se mezi přírodní alkaloidy a stimulanty, a o alkaloidech se ví, že jsou obvykle jedovaté a hořké.

Kofein hořký je a zabít dokáže taky…

Předávkování
Kofein ovlivňuje desítky orgánů, pocitů a vnímání.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) za posledních několik let eviduje minimálně pět úmrtí v důsledku srdečního infarktu způsobeného nadmírou kofeinu. Například v prosinci 2011 jde 14letá Anais Fournierová s kamarádkami ven a koupí si velkou plechovku energetického nápoje v množství 710 ml.

Odpoledne vypije jednu a kolem devátí večer druhou. Dohromady do sebe dostane skoro 500 mg kofeinu. Anais Fournierová se ten večer předávkuje. Začne ji bolet na hrudi, srdce se rozbuší, zrychlí se tep a pak upadne do bezvědomí.

Lékaři ji udržují v umělém spánku šest dní. Ale pak… její rodiče ukončí podporu života a nechají dceru odejít… Příčinou smrti je porucha srdečního rytmu v důsledku otravy kofeinem. Anais samozřejmě trpěla vrozenou vadou, Ehlers-Danlosovým syndromem.

Navíc mohla mít ve své genetické výbavě vrozený gen CYP1A2*1F, který odbourává kofein 4krát pomaleji. Už na konci minulého tisíciletí vědci zjistili, že ho má asi polovina lidstva, ta druhá nese variantu genu CYP1A2*1A, tedy typ pro enzym, který odbourává kofein z krve mnohem rychleji.

coffee-1105112_960_720
Průměrný Čech vypije ročně 3,5 kilogramu kávy, zatímco průměrný Fin až 12 kg.

K smrti vede 35 litrů čaje…

Samotný kofein v čisté formě má podobu hořké bílé krystalické látky. Objevil ho před 200 lety německý chemik Ferdinand Runge (1795–1867) a laboratorní testy ukazují, že působí v těle podobně jako kokain.

Jenom ne tak intenzivně a ne tak rychle. Biologický poločas se pohybuje mezi 3 až 10 hodinami s tím, že nejvíc působí během prvních 30–60 minut, kdy se látka dostane z krve do mozku, překoná ochranu centrální nervové soustavy a naváže se na miliony receptorů nervového systému.

Zablokuje ty, které jsou odpovědné za signály o únavě, a aktivuje jiné. Smrtelná dávka čistého kofeinu je 150 mg/kg váhy. Takže 80kilového člověka by zabilo 12 gramů! Ale tohle množství by v čaji, kávě nebo limonádách představovalo desítky litrů… Konkrétně: Aby takovému člověku zkolabovalo srdce, musel by vypít 37 litrů energetických nápojů, 35 litrů černého čaje louhovaného 5 minut nebo 20 litrů kávy.

Postupně by se dostavily symptomy jako mžitky před očima, šum v uších, bolest hlavy, třes svalů, nutkání ke zvracení, zvýšená dechová frekvence.

shutterstock_115213843
Ve 100 ml černého čaje, který se louhuje 5 minut, je kolem 30 mg kofeinu.

… nebo 10 litrů coly

Lékaři zdůrazňují, že denní doporučená dávka kofeinu se pohybuje mezi 300 až 400 mg. Víc ne. Šálek espresa přitom obsahuje nějakých 170 mg kofeinu (obecně lze u kávy počítat 70 mg/100 ml) a typická ranní instantní káva 24 mg/100 ml.

Energetický nápoj má 32 mg/100 ml a Coca-Cola asi 10 mg/100 ml. Sladké limonády s kofeinem – a energetické drinky s taurinem – jsou o to záludnější, že „vysokým obsahem cukru přebíjejí hořkou chuť a zesilují toxické účinky kofeinu“, říká toxikoložka Miriam Ewaldová z německého Spolkového ústavu pro posuzování rizik.

O tom svého času ví dost i 30letá Natasha Harrisová z Nového Zélandu. Než v roce 2010 zemře na zástavu srdce, pije 10 litrů Coca-Coly denně (!), celých 16 let v kuse, k tomu kouří 30 cigaret denně, přijde o všechny zuby a porodí osm dětí.

Takové enormní množství coly dvojnásobně překračuje bezpečnou hranici kofeinu (400 mg) a více než 11krát doporučené množství cukru. Její partner při vyšetřování příčiny smrti řekne: „Byla na limonádě závislá.

Cola bylo to první, na co myslela po probuzení, a poslední, než šla spát.“ O tři roky později koroner David Crerar prohlásí, že hlavní příčinou úmrtí Harrisové byla srdeční arytmie způsobená účinky kofeinu, stejně jako špatná výživa.

shutterstock_293199650
Kofein zdravého člověka nezabije, pokud ho nevypije 20 litrů kávy, nebo 70 litrů coly.
Foto: Shutterstock, wikipedia.org, pixbay.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...