Skip to content

Lovci duchů v ČR: Jak vypadá skutečný střet se záhrobím?

Myslíte si, že lovci duchů patří jenom do amerických filmů? Omyl, své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika. Nadšenců, kteří zasvětili svůj život hledání přízraků, u nás neustále přibývá.

Kdo k nim patří a proč si zvolili tak neobvyklého koníčka?

Zoufalá Alžběta Zelenková se obrací na svého manžela: „Budeme muset poslat pro kněze. Já už tu s těmi duchy nevydržím.“ Její muž má však jiný nápad. Na internetu našel hned několik stránek vyšetřovatelů paranormálních jevů.

Mezi nimi nechybí tým European Paranormal Real Voices (EPRV 777), Vyšetřovací tým paranormálních jevů (V. T. P. J.), Paranormal tým či Mystery Hunters. Třeba jim někdo z nich dokáže pomoci. Kdo jsou lidé, kteří si za svůj životní cíl vytyčili zkoumání nadpřirozených úkazů?

Jaroslav Drábek
Nejstarší z duchařských skupin zakládá Jaroslav Drábek. Co ho k tomu vedlo?

Profesionální zaříkávači duší

Nejstarší z výše uvedených skupin je EPRV 777. V roce 2005 ji zakládá Jaroslav Drábek ze Šlapanic u Brna. Ten se již dlouho předtím věnuje proutkaření, léčitelství a především exorcismu (tj. vymítání zlých sil).

Právě jeho zkušenosti s vymítáním ho přimějí k založení neziskové organizace, která si klade za cíl pomáhat na druhý břeh neklidným duším. Přitom používá křesťanské či tibetské rituály. Drábkův tým má v současnosti deset členů.

Opravdu všichni tito lidé věří tomu, co dělají?

Mystery hunters
Od EPRV777 se oddělili Mystery Hunters, které vede žena, jež si říká Andria Trinity.

Skeptičtí lovci

Členství v takové organizaci zřejmě není bezproblémové. V roce 2013 se rozpadá pobočka EPRV v Českých Budějovicích, což má za následek vznik hned dvou odlišně zaměřených skupin: Mystery Hunters, v jejímž čele stojí žena z Branišova, která si říká Andria Trinity, a Paranormal týmu vedeného Ondřejem Bezouškou. Zatímco Mystery Hunters kráčejí spíše ve šlépějích EPRV 777, Paranormal tým přistupuje k existenci přízraků skeptičtěji. „My jako Paranormal tým nedokážeme dát jasnou odpověď na to, jestli duchové jsou, nebo ne.

Víme, že existuje paranormální aktivita. Duchové jsou možným vysvětlením této aktivity,“ říká Bezouška. Za takzvanými projevy duchů může být podle jeho názoru i lidská psychika či působení jiných dimenzí.

A jak se k celé záležitosti staví V. T. P. J.?

Paranormal tým
Na to, jestli duchové existují, se snaží přijít Paranormal tým. Podaří se jim vyřešit odvěkou záhadu?

Vyšetřovatelé z Vysočiny

Bratři Miroslav a Milan Přibylovi z Jihlavska, kteří v roce 2012 zakládají skupinu V. T. P. J., o existenci duchů nepochybují. „Když jsme byli s bratrem malí, bylo nám tehdy osm a devět let, měli jsme nezávisle na sobě kontakt s duchem – entitou,“ vzpomíná Milan Přibyl.

Toto setkání je prý vůbec nevyděsilo. Naopak přispělo k jejich zájmu o nadpřirozeno. Konečným impulzem pro vytvoření dobrovolnické skupiny, jež by zkoumala projevy duchů, však bylo úmrtí jejich otce.

Již za krátkou dobu své existence si tým V. T. P. J. získal dvanáct lidí, kteří ve svém volném čase vyšetřují nadpřirozené jevy. Jak si však lovci duchů mohou být jisti, že nemají co dočinění pouze s hrami lidské psychiky, ale se skutečnými silami ze záhrobí?

V. T. P. J.
Tým V. T. P. J. založili bratři z Vysočiny, kteří se s duchem prý setkali již v dětství. Jak to, že necítí při setkání z návštěvníky z onoho světa strach?
Foto: EverythingScary.com, Agrinel.com, MYSTERY HUNTERS CZ, paranormaltym.cz, YouTube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …