Skip to content

Královna ohnivá a tajemná: Kdo byla Josephina Girardelliová?

Řadu cirkusových triků už jsme dávno prokoukli. Třeba polykání ohně je vlastně hračka. Stačí vědět, že plamen stoupá vzhůru, a také že bez kyslíku ihned zhasne. Pro jiné kousky ovšem vysvětlení už tak snadná nejsou…

Dámy a pánové, usaďte se, show začíná! A rovnou pěkně zostra ­ žena na pódiu si nalije do úst kyselinu dusičnou! Chvilku ji převaluje jazykem, pak vezme železnou tyč a kyselinu na ni plivne. Jakmile se chemikálie dostane do kontaktu s kovem, začne ho rozleptávat a zabarvovat dožluta.

Jistě, kyselina dusičná je nebezpečná žíravina. Ovšem ústa té ženy zůstávají nedotčena!

Co je žhavé, spolku!

Pozor, následuje číslo s rozpáleným olejem. Žena do něj hodí vejce, které se okamžitě usmaží. Pak si olej vlije do úst a po chvíli vyplivne do ohně. Plameny se vznítí! Seznamte se – Josephina Girardelliová neboli jednoduše Jo. Mnoho toho o ní nevíme.

Narodí se v 80. letech 18. století v Itálii a později odjíždí do Anglie. Tam kolem roku 1810 zahajuje svá vystoupení. A jaká! Mladí i staří, chudí i bohatí, všichni na konci zastávají stát s otevřenou pusou.

Jo Girardelliovou nepálí absolutně nic. Je to podvod, nebo zázrak?

Na jazyku pečeť, v rukou plameny

Neodcházejte, pokračuje se dál! Jo si tentokrát naplní ústa roztaveným pečetním voskem. Vyzve teď někoho z publika, aby do vosku na jejím jazyku otiskl pečetidlo. Vybraný divák se tak o žhavé hmotě v ústech může přesvědčit zblízka.

Hledá hned stopu po podvodu, nic ale nenachází. Dalším číslem je roztavené olovo, které Josephina nabírá holýma rukama a opět vkládá do úst. Ven poté vyndavá zchladlé kousky velikosti mince. Aby dokázala ohnivzdornost i dalších částí těla, vloží do ohně lopatu.

Když násada začne hořet a kov je rudý, přitiskne si ji k pažím a do vlasů. Nic se jí nestane! Po žhavém železe běhá bosa, předloktím zhasíná svíčky a plameny jí přitom hoří mezi prsty. Žádná popálená kůže, žádné zranění.

Jak je to proboha možné?

O životě tajemné ženy víme jen velmi málo. O jejích šokujících vystoupeních ale svědčí články v dobovém tisku.

Mezi nebem a zemí

Má snad nějakou ochranou ohnivzdornou tekutinu? Podle vědců žádná tak účinná neexistuje. A navíc bychom museli vidět, jak se při kontaktu s horkými předměty odpařuje. Odborníci to vzdávají s tím, že jde o jakousi neznámou fyzickou abnormalitu.

Skeptici se naopak snaží odhalit triky za každou cenu. Nikdy se to ale nepodaří. Když se jí někdo zeptá, s úšklebkem odpoví, že má „tajný recept“. Prý se klidně se nechá zavřít do trouby s jehněčí kýtou a počká tam do té doby, než se kýta neupeče.

Že by se však tento pokus někdy odehrál, o tom záznamy neexistují. Po úspěšném turné v Anglii Jo odchází neznámo kam. Její další osud, stejně jako podstata jejích kousků, zůstává tajemstvím.

V 19. století se lidé rádi živí předváděním neuvěřitelných kousků. Američan Samuel Gilbert Scott zas například skáče z mostů.
Foto: provoke-online.com, headbng.com, retrocards.co.uk,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …