Domů     Jak vypadají nejluxusnější vlaky světa?
Jak vypadají nejluxusnější vlaky světa?
20.10.2019

Jízdu vlakem velmi často vnímáme jako zdlouhavou cestu plnou lidí a občas i špíny. Existují ale i takové soupravy, které vypadají lépe než pětihvězdičkové hotely. A i když jízda vlakem může trvat delší dobu, cestujícím přináší neuvěřitelný zážitek. 

Maharajas´ Express

Kde: Indie

Trasa: 12 destinací v severozápadní a střední Indii

Kapacita: 88 osob

Cena: od 90 000 Kč za osobu

Vlak se poprvé vydal na koleje v roce 2010 a od té doby patří mezi nejluxusnější vlaky nejen v Indii, ale i na světě. Cesta tímto expresem zahrnuje nejen nevšední cestovní zážitek, ale také návštěvy mnoha indických památek, včetně Tádž Mahalu.

Vlak navíc ve všech stanicích čeká a odjede až poté, co si cestující prohlédnou vše, co chtějí.

Vlak projíždí cestou skrz 102 tunelů, přejede 864 mostů a projede 919 zatáčkami.
Vlak projíždí cestou skrz 102 tunelů, přejede 864 mostů a projede 919 zatáčkami.

Interiér: Výzdoba apartmá je inspirována národními indickými motivy. Celkové zařízení si nezadá i s těmi nejlepšími pětihvězdičkovými hotely.

Postele zdobí drahokamy, talíře značky Limoges jsou lemované zlatem, broušené skleničky pochází od známé firmy Swarovski a všechny příbory na sobě mají vyznačený monogram s písmenem M.

Shiki-Shima

Kde: Japonsko

Kapacita: 34 osob

Cena: od 70 000 Kč za osobu

Trasa: Ueno–Noboribetsu

Vlaková souprava Shiki-Shima se v současnosti honosí označením ultraluxusní. Skládá se z deseti vozů a pasažéři se mohou těšit na dvou až čtyřdenní cesty.

O podobu tohoto opravdu velmi luxusního vlaku se postaral průmyslový designér Ken Okuama, který se stal známým hlavně díky spolupráci s automobilkami Porshe, Ferrari a Maserati či návrhy některých železničních vozidel na japonských tratích.

Zájem o lístky byl při zahájení provozu tak veliký, že se nakonec musely přiděloval losem. Na jedno místo připadalo 76 zájemců.
Zájem o lístky byl při zahájení provozu tak veliký, že se nakonec musely přiděloval losem. Na jedno místo připadalo 76 zájemců.

Interiér: Výzdoba kupé je kombinací tradiční japonské kultury s moderním futuristickým duchem. Apartmá mají svou ložnici, obývací pokoj, ale i sprchu a toaletu.

V soupravě se také nachází vozy Kizashi a Ibuki, které nabízejí úžasnou vyhlídku na celou krajinu. Jsou ale určené pouze pro šest cestujících.

Pasažéři na cestě japonským vlakem nepřijdou ani o kulinářské zážitky, jelikož jídlo připravuje michelinský kuchař Katsuhiro Nakamuru, který servíruje pokrmy převážně z východního Japonska.

Venice Simplon-Orient-Express

Kde: Evropa

Trasa: Londýn–Paříž–Miláno–Benátky a zpět

Kapacita: 100 osob

Cena: od 60 000 Kč za osobu

Orient expres patří k nejznámějším vlakům světa, stal se i součástí slavné detektivky Agathy Christie.

O jeho nynější podobu se postaral americko-britský podnikatel James Sherwood, který začal od roku 1977 shromažďovat vyřazené vozy z původního Orient Expressu a renovovat je. Několik let pak Sherwood nakupoval další vybavení v hodnotě 16 milionů dolarů. Nová souprava o 18 vozech se poprvé rozjela z Londýna do Benátek v květnu 1982.

Ročně cestuje tímto vlakem kolem 18 000 lidí.
Ročně cestuje tímto vlakem kolem 18 000 lidí.

Interiéry: Uvnitř vlaku vypadá vše jako ve 20. letech minulého století, původní styl art deco byl plně zachován. Každé klimatizované kupé je vybaveno malou koupelnou s umyvadlem. Velmi zajímavá je proměna pokojů.

Během gurmánské večeře ve společné jídelně, kterou připravují francouzští šéfkuchaři, totiž stevardi hostům změní klasické kupé v pohodlnou ložnici.

Nezapomenutelný zážitek představuje také secesní barový vůz, ve kterém pasažéři nasávají dobovou atmosféru doplněnou o hru na klavír.

The Ghan

Kde: Austrálie

Trasa: AdelaideAlice SpringsDarwin

Kapacita: 348 osob  

Cena: od 60 000 Kč za osobu

Tato vlaková souprava brázdí trať z Adelaine do Darwinu už od roku 1929. Tehdy se ale jednalo o úzkokolejnou železnici a stavební práce se na několik desítek let zastavily. Poté, co byla v roce 1980 vybudována nová železnice, se mohl provoz opět rozběhnout.

Došlo k tomu až v roce 2004. Ke svému zvláštnímu jménu přišel od afghánských velbloudářů, kteří putovali přes střední Austrálii. Původní jméno The Afghan Express ale Australané zkrátili na The Ghan.

Tato australská vlaková souprava drží unikátní rekord. Celkem 49 vagonů dosahuje délky 1,2 km a Ghan je tak nejdelším vlakem vůbec.
Tato australská vlaková souprava drží unikátní rekord. Celkem 49 vagonů dosahuje délky 1,2 km a Ghan je tak nejdelším vlakem vůbec.

Interiér: Moderní apartmány s dřevěnými obklady kontrastují s výrazně australským charakterem. Cestující si mohou vychutnat krásné scenérie Austrálie i díky panoramatickým oknům.

V Ghanu si mohou pasažéři vybrat ze tří cestovních tříd, přičemž první dvě mají i lůžkovou úpravu a cestující mají v ceně i jídlo. Vlak se může pyšnit ještě jedním prvenstvím – na jeho palubě lze ochutnat i speciality z klokana.

Belmond Andean Explorer

Kde: Peru

Kapacita: 48 osob

Cena: od 40 000 Kč na osobu

Trasa: Cuzco–Arequipa

V peruánské oblasti se nachází mnoho přírodních i architektonických skvostů. Pokud máte v plánu navštívit Machu Picchu nebo vidět jezero Titicaca, není nic úchvatnějšího než vyzkoušet luxusní vlak Belmond.

Souprava vede po andských vrcholcích mezi historickým sídlem Inků, Cuzcem, a druhým největším peruánským městem Arequipa. Celá trasa stoupá až do nadmořské výšky 4800 metrů, a řadí se tak mezi nejvýše položené železnice na světě.

Poprvé se vlak rozjel v květnu roku 2017 a stal se prvním lůžkovým vlakem v celé Jižní Americe.

Kvůli vysokohorskému prostředí jsou k dispozici i zásoby kyslíku a na palubě je přítomen i zdravotník.
Kvůli vysokohorskému prostředí jsou k dispozici i zásoby kyslíku a na palubě je přítomen i zdravotník.

Interiér: Každý vagon je pojmenován po místní fauně a flóře. Cestující se ve svém kupé mohou kochat stylovými a ručně vyráběnými látkami z alpaky.

Všude se také vyskytuje andský kříž Chakana, který pochází z dob Inků a symbolizuje nebe, zemi a podsvětí. Objevuje se nejen na vagonech, ale také na ubrouscích, skleničkách nebo županech. O tom, že se jedná o velmi luxusní zážitek, svědčí i vybavení pokojů.

Cestující mají k dispozici například vlastní koupelnu se sprchou či vanou nebo vlastní šatník.

Rocky Mountaineer

Kde: Kanada

Trasa: Britská KolumbieAlbertaWashington

Kapacita: 180 osob  

Cena: od 40 000 Kč za osobu

Rocky Mountaineer poprvé vyjel na trase mezi Calgary a Vancouverem v červnu 1988. V současné době vlak startuje ve třetím největším městě Kanady, Vancouveru, do různých destinací, které si vyberou sami pasažéři.

Volit mohou trasu trvající 2 až 14 dní. Podle toho se také určuje cena. Každou noc jsou pak cestující ubytováni v přilehlých hotelech.

Nejkratší cesta vlaku vede z Vancouveru do Whistleru a trvá tři hodiny.
Nejkratší cesta vlaku vede z Vancouveru do Whistleru a trvá tři hodiny.

Interiér: Vlak je rozdělen do tříd, nejvyšší je tzv. Gold Leaf. Cestující mají fascinující výhled díky prosklenému kupé se sklopnými sedadly.

Vlak ale nemá žádnou lůžkovou úpravu, jelikož jezdí pouze ve dne, aby si cestující užívali především panoramatický pohled na krajinu.

K tomu jsou uzpůsobena i okna, které nemají klasický obdélníkový tvar a nekončí pod střechou vlaku, nýbrž pokračují až nad hlavu cestujících. Těm je během cesty podávána teplá snídaně a oběd, odpoledne už dostávají jen vybraná vína a sýry.

Golden Eagle

Kde: Rusko, Mongolsko, Čína

Trasa: MoskvaVladivostok

Kapacita: 132 osob  

Cena: cca 30 000 Kč na osobu za den

Trasa „Zlatého orla“ vede skrz celé Rusko, tzv. transsibiřskou magistrálou, která se táhne z hlavního města Moskvy až do Vladivostoku. Během cesty uvidí cestou mnoho ruských památek a mohou se kochat nádhernou ruskou krajinou.

Lze si vybrat i trasu, která vede do Mongolska nebo do čínského Pekingu. Celková úprava vlakové soupravy vyšla v přepočtu na 675 milionů korun.

Trať dlouhá skoro 10 000 km trvá dva týdny a přechází přes 8 časových pásem.
Trať dlouhá skoro 10 000 km trvá dva týdny a přechází přes 8 časových pásem.

Interiér: Ve vlaku je k dispozici restaurace s mezinárodní i ruskou kuchyní, pasažéři si mohou pochutnat na světoznámém boršči, kaviáru nebo rybě zvané omul, jejíž jediným útočištěm je jezero Bajkal.

Jídla jsou doplněná o světová vína a samozřejmě vodku. Tento gurmánský zážitek je doprovázen pianistou, který má ve svém repertoáru především ruské skladatele.

Apartmá první a druhé třídy jsou plně klimatizována a vybaven špičkovou audio i videotechnikou, pohodlnými gauči a sprchami. Liší se pouze velikostí.

Blue train

Kde: Jižní Afrika

Trasa: PretorieKapské Město

Kapacita: 84 osob

Cena: 22 500 Kč na osobu

Tato africká vlaková souprava poprvé vyjela už v roce 1923, kvůli problémům s výstavbou železnice byl ale její provoz neustále přerušován. Svůj oficiální název získala v roce 1937, když se vagony nabarvily na modro.

Celkové rekonstrukce se vlak dočkal až v roce 1997 a následně byl uveden znovu do provozu. Podle odborníků jsou klenotem vlaku hlavně salonní kupé a jídelní vůz pro 42 osob, které označují za designérský zázrak. Více než 1500 km dlouhou trať zvládne vlak ujet za 31 hodin.

Pasažéři si mohou také vychutnat pohled, který má před očima strojvůdce. V tzv. Club kupé se promítá celá scenérie na velké plátno.
Pasažéři si mohou také vychutnat pohled, který má před očima strojvůdce. V tzv. Club kupé se promítá celá scenérie na velké plátno.

Interiér: Na palubě mají cestující zajištěný 24hodinový servis, kdy si mohou nechat donést až do kupé například kaviár se šampaňským. Luxus je patrný i v jídelním voze.

Lidé jedí své pokrmy z příborů značky Sheffield a v pozadí jejich kulinářský zážitek umocňuje vkusná hudba, nejčastěji se jedná o jazz nebo klasickou hudbu. Každé apartmá má svoji vlastní koupelnu, přičemž kohoutky mramorových van a umyvadel jsou pozlacené. Stejně jako v koupelně, tak i v ložnici je instalováno podlahové topení.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
historie
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Syfilis: Damoklův meč (nejen) šlechty
Dalo by se říci, že se Amerika Evropanům za jejich činy krutě pomstila. Podle jedné z teorií zavlekla vracející se posádka Kryštofa Kolumba do Evropy smrtící pohlavně přenosnou chorobu – obávaný syfilis. Šíření onemocnění bylo kladeno za vinu vojskům krále Karla VIII. (1470–1498) táhnoucím roku 1494 do Itálie. Tato vojska obsadila Neapol, ale v roce […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva