Domů     Jak vypadají nejluxusnější vlaky světa?
Jak vypadají nejluxusnější vlaky světa?
20.10.2019

Jízdu vlakem velmi často vnímáme jako zdlouhavou cestu plnou lidí a občas i špíny. Existují ale i takové soupravy, které vypadají lépe než pětihvězdičkové hotely. A i když jízda vlakem může trvat delší dobu, cestujícím přináší neuvěřitelný zážitek. 

Maharajas´ Express

Kde: Indie

Trasa: 12 destinací v severozápadní a střední Indii

Kapacita: 88 osob

Cena: od 90 000 Kč za osobu

Vlak se poprvé vydal na koleje v roce 2010 a od té doby patří mezi nejluxusnější vlaky nejen v Indii, ale i na světě. Cesta tímto expresem zahrnuje nejen nevšední cestovní zážitek, ale také návštěvy mnoha indických památek, včetně Tádž Mahalu.

Vlak navíc ve všech stanicích čeká a odjede až poté, co si cestující prohlédnou vše, co chtějí.

Vlak projíždí cestou skrz 102 tunelů, přejede 864 mostů a projede 919 zatáčkami.
Vlak projíždí cestou skrz 102 tunelů, přejede 864 mostů a projede 919 zatáčkami.

Interiér: Výzdoba apartmá je inspirována národními indickými motivy. Celkové zařízení si nezadá i s těmi nejlepšími pětihvězdičkovými hotely.

Postele zdobí drahokamy, talíře značky Limoges jsou lemované zlatem, broušené skleničky pochází od známé firmy Swarovski a všechny příbory na sobě mají vyznačený monogram s písmenem M.

Shiki-Shima

Kde: Japonsko

Kapacita: 34 osob

Cena: od 70 000 Kč za osobu

Trasa: Ueno–Noboribetsu

Vlaková souprava Shiki-Shima se v současnosti honosí označením ultraluxusní. Skládá se z deseti vozů a pasažéři se mohou těšit na dvou až čtyřdenní cesty.

O podobu tohoto opravdu velmi luxusního vlaku se postaral průmyslový designér Ken Okuama, který se stal známým hlavně díky spolupráci s automobilkami Porshe, Ferrari a Maserati či návrhy některých železničních vozidel na japonských tratích.

Zájem o lístky byl při zahájení provozu tak veliký, že se nakonec musely přiděloval losem. Na jedno místo připadalo 76 zájemců.
Zájem o lístky byl při zahájení provozu tak veliký, že se nakonec musely přiděloval losem. Na jedno místo připadalo 76 zájemců.

Interiér: Výzdoba kupé je kombinací tradiční japonské kultury s moderním futuristickým duchem. Apartmá mají svou ložnici, obývací pokoj, ale i sprchu a toaletu.

V soupravě se také nachází vozy Kizashi a Ibuki, které nabízejí úžasnou vyhlídku na celou krajinu. Jsou ale určené pouze pro šest cestujících.

Pasažéři na cestě japonským vlakem nepřijdou ani o kulinářské zážitky, jelikož jídlo připravuje michelinský kuchař Katsuhiro Nakamuru, který servíruje pokrmy převážně z východního Japonska.

Venice Simplon-Orient-Express

Kde: Evropa

Trasa: Londýn–Paříž–Miláno–Benátky a zpět

Kapacita: 100 osob

Cena: od 60 000 Kč za osobu

Orient expres patří k nejznámějším vlakům světa, stal se i součástí slavné detektivky Agathy Christie.

O jeho nynější podobu se postaral americko-britský podnikatel James Sherwood, který začal od roku 1977 shromažďovat vyřazené vozy z původního Orient Expressu a renovovat je. Několik let pak Sherwood nakupoval další vybavení v hodnotě 16 milionů dolarů. Nová souprava o 18 vozech se poprvé rozjela z Londýna do Benátek v květnu 1982.

Ročně cestuje tímto vlakem kolem 18 000 lidí.
Ročně cestuje tímto vlakem kolem 18 000 lidí.

Interiéry: Uvnitř vlaku vypadá vše jako ve 20. letech minulého století, původní styl art deco byl plně zachován. Každé klimatizované kupé je vybaveno malou koupelnou s umyvadlem. Velmi zajímavá je proměna pokojů.

Během gurmánské večeře ve společné jídelně, kterou připravují francouzští šéfkuchaři, totiž stevardi hostům změní klasické kupé v pohodlnou ložnici.

Nezapomenutelný zážitek představuje také secesní barový vůz, ve kterém pasažéři nasávají dobovou atmosféru doplněnou o hru na klavír.

The Ghan

Kde: Austrálie

Trasa: AdelaideAlice SpringsDarwin

Kapacita: 348 osob  

Cena: od 60 000 Kč za osobu

Tato vlaková souprava brázdí trať z Adelaine do Darwinu už od roku 1929. Tehdy se ale jednalo o úzkokolejnou železnici a stavební práce se na několik desítek let zastavily. Poté, co byla v roce 1980 vybudována nová železnice, se mohl provoz opět rozběhnout.

Došlo k tomu až v roce 2004. Ke svému zvláštnímu jménu přišel od afghánských velbloudářů, kteří putovali přes střední Austrálii. Původní jméno The Afghan Express ale Australané zkrátili na The Ghan.

Tato australská vlaková souprava drží unikátní rekord. Celkem 49 vagonů dosahuje délky 1,2 km a Ghan je tak nejdelším vlakem vůbec.
Tato australská vlaková souprava drží unikátní rekord. Celkem 49 vagonů dosahuje délky 1,2 km a Ghan je tak nejdelším vlakem vůbec.

Interiér: Moderní apartmány s dřevěnými obklady kontrastují s výrazně australským charakterem. Cestující si mohou vychutnat krásné scenérie Austrálie i díky panoramatickým oknům.

V Ghanu si mohou pasažéři vybrat ze tří cestovních tříd, přičemž první dvě mají i lůžkovou úpravu a cestující mají v ceně i jídlo. Vlak se může pyšnit ještě jedním prvenstvím – na jeho palubě lze ochutnat i speciality z klokana.

Belmond Andean Explorer

Kde: Peru

Kapacita: 48 osob

Cena: od 40 000 Kč na osobu

Trasa: Cuzco–Arequipa

V peruánské oblasti se nachází mnoho přírodních i architektonických skvostů. Pokud máte v plánu navštívit Machu Picchu nebo vidět jezero Titicaca, není nic úchvatnějšího než vyzkoušet luxusní vlak Belmond.

Souprava vede po andských vrcholcích mezi historickým sídlem Inků, Cuzcem, a druhým největším peruánským městem Arequipa. Celá trasa stoupá až do nadmořské výšky 4800 metrů, a řadí se tak mezi nejvýše položené železnice na světě.

Poprvé se vlak rozjel v květnu roku 2017 a stal se prvním lůžkovým vlakem v celé Jižní Americe.

Kvůli vysokohorskému prostředí jsou k dispozici i zásoby kyslíku a na palubě je přítomen i zdravotník.
Kvůli vysokohorskému prostředí jsou k dispozici i zásoby kyslíku a na palubě je přítomen i zdravotník.

Interiér: Každý vagon je pojmenován po místní fauně a flóře. Cestující se ve svém kupé mohou kochat stylovými a ručně vyráběnými látkami z alpaky.

Všude se také vyskytuje andský kříž Chakana, který pochází z dob Inků a symbolizuje nebe, zemi a podsvětí. Objevuje se nejen na vagonech, ale také na ubrouscích, skleničkách nebo županech. O tom, že se jedná o velmi luxusní zážitek, svědčí i vybavení pokojů.

Cestující mají k dispozici například vlastní koupelnu se sprchou či vanou nebo vlastní šatník.

Rocky Mountaineer

Kde: Kanada

Trasa: Britská KolumbieAlbertaWashington

Kapacita: 180 osob  

Cena: od 40 000 Kč za osobu

Rocky Mountaineer poprvé vyjel na trase mezi Calgary a Vancouverem v červnu 1988. V současné době vlak startuje ve třetím největším městě Kanady, Vancouveru, do různých destinací, které si vyberou sami pasažéři.

Volit mohou trasu trvající 2 až 14 dní. Podle toho se také určuje cena. Každou noc jsou pak cestující ubytováni v přilehlých hotelech.

Nejkratší cesta vlaku vede z Vancouveru do Whistleru a trvá tři hodiny.
Nejkratší cesta vlaku vede z Vancouveru do Whistleru a trvá tři hodiny.

Interiér: Vlak je rozdělen do tříd, nejvyšší je tzv. Gold Leaf. Cestující mají fascinující výhled díky prosklenému kupé se sklopnými sedadly.

Vlak ale nemá žádnou lůžkovou úpravu, jelikož jezdí pouze ve dne, aby si cestující užívali především panoramatický pohled na krajinu.

K tomu jsou uzpůsobena i okna, které nemají klasický obdélníkový tvar a nekončí pod střechou vlaku, nýbrž pokračují až nad hlavu cestujících. Těm je během cesty podávána teplá snídaně a oběd, odpoledne už dostávají jen vybraná vína a sýry.

Golden Eagle

Kde: Rusko, Mongolsko, Čína

Trasa: MoskvaVladivostok

Kapacita: 132 osob  

Cena: cca 30 000 Kč na osobu za den

Trasa „Zlatého orla“ vede skrz celé Rusko, tzv. transsibiřskou magistrálou, která se táhne z hlavního města Moskvy až do Vladivostoku. Během cesty uvidí cestou mnoho ruských památek a mohou se kochat nádhernou ruskou krajinou.

Lze si vybrat i trasu, která vede do Mongolska nebo do čínského Pekingu. Celková úprava vlakové soupravy vyšla v přepočtu na 675 milionů korun.

Trať dlouhá skoro 10 000 km trvá dva týdny a přechází přes 8 časových pásem.
Trať dlouhá skoro 10 000 km trvá dva týdny a přechází přes 8 časových pásem.

Interiér: Ve vlaku je k dispozici restaurace s mezinárodní i ruskou kuchyní, pasažéři si mohou pochutnat na světoznámém boršči, kaviáru nebo rybě zvané omul, jejíž jediným útočištěm je jezero Bajkal.

Jídla jsou doplněná o světová vína a samozřejmě vodku. Tento gurmánský zážitek je doprovázen pianistou, který má ve svém repertoáru především ruské skladatele.

Apartmá první a druhé třídy jsou plně klimatizována a vybaven špičkovou audio i videotechnikou, pohodlnými gauči a sprchami. Liší se pouze velikostí.

Blue train

Kde: Jižní Afrika

Trasa: PretorieKapské Město

Kapacita: 84 osob

Cena: 22 500 Kč na osobu

Tato africká vlaková souprava poprvé vyjela už v roce 1923, kvůli problémům s výstavbou železnice byl ale její provoz neustále přerušován. Svůj oficiální název získala v roce 1937, když se vagony nabarvily na modro.

Celkové rekonstrukce se vlak dočkal až v roce 1997 a následně byl uveden znovu do provozu. Podle odborníků jsou klenotem vlaku hlavně salonní kupé a jídelní vůz pro 42 osob, které označují za designérský zázrak. Více než 1500 km dlouhou trať zvládne vlak ujet za 31 hodin.

Pasažéři si mohou také vychutnat pohled, který má před očima strojvůdce. V tzv. Club kupé se promítá celá scenérie na velké plátno.
Pasažéři si mohou také vychutnat pohled, který má před očima strojvůdce. V tzv. Club kupé se promítá celá scenérie na velké plátno.

Interiér: Na palubě mají cestující zajištěný 24hodinový servis, kdy si mohou nechat donést až do kupé například kaviár se šampaňským. Luxus je patrný i v jídelním voze.

Lidé jedí své pokrmy z příborů značky Sheffield a v pozadí jejich kulinářský zážitek umocňuje vkusná hudba, nejčastěji se jedná o jazz nebo klasickou hudbu. Každé apartmá má svoji vlastní koupelnu, přičemž kohoutky mramorových van a umyvadel jsou pozlacené. Stejně jako v koupelně, tak i v ložnici je instalováno podlahové topení.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
Lifestyle
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Lifestyle
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Lifestyle
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
historie
Bitva na Bílé Hoře 1620: Předehra k dlouhé válce
Třicetiletá válka je teprve na svém začátku, ale pro české stavy nadchází okamžik pravdy. Už zítra, v neděli 8. listopadu 1620, vypukne bitva, která ovlivní české země na dlouhá staletí. Skoro dvacet tisíc výhodně postavených stavovských vojáků se šikuje proti početnějším katolickým armádám. Výsledek nelze předpovídat, jedno je ale jisté – Bílá hora u Prahy bude […]
Oradour-sur-Glane: Francouzské Lidice nepřežilo 643 lidí
Dětský pláč rezonuje kostelem. Vojáci zamknou dveře. Až vyrabují vesnici, vrátí se ke svatostánku a odpálí zápalnou bombu. Kdo se pokusí utéct, zahyne dávkou z kulometu. Umře 248 žen a 205 dětí. Nejmladšímu z nich bude jen 8 dní. Zůstává jen otázka: Proč? Když 10. června 1944 kolem 13.30 hodin obklíčí 150 nacistických vojáků vesničku […]
(Ne)obyčejné stříbro: Zbraň, měna i lék
Když se řekne stříbro, většina lidí si vybaví šperky nebo chemickou značku Ag. Ale věděli jste, že je to jeden z prvních kovů, který naši předci používali? Hodí se nejen na výrobu nádob nebo mincí, ale i k fotografování, v medicíně nebo jako zbraň proti vlkodlakům. Stříbro je známé už od dávných dob a patří […]
„Časové konzervy“ v archeologii: Po otevření urychleně spotřebujte! Ale jak?
Známe to všichni z etiket konzervovaných či jinak stabilizovaných potravin. Poučky typu: po otevření urychleně zkonzumujte – nejlépe hned, do 24 hodin, do tří dnů… Důvod je jasný. Obsah takové „konzervy“ se začne brzy po otevření kazit. Co když ale hovoříme o pomyslné „časové konzervě“, která byla a je archeologickou senzací? Když se znovu na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.