Skip to content
reklama

Gettyovi: Dědičná kletba chladného srdce

Getty rovná se bohatství a moc. Jednoduchá rovnice, kterou zná nazpaměť snad každý Američan. Vždyť zakladatel rodinného klanu Jean Paul Getty (1892–1976) je jednu dobu vůbec nejbohatším člověkem na světě!

Za všechno nemůže čas, ale ropa, na které vydělá jmění. Z nastřádaných stamiliónů ale ukrajuje jen nerad. Strýček Skrblík je proti němu štědrý mecenáš. Šetří na všem a nejvíc na rodině. Jeho srdce se nikdy nenaučí soucítit.

Své páté ženě vynadá za to, že vyhazuje příliš peněz za léčbu jejich syna. Ten kvůli nádoru na mozku v šesti letech oslepne a ve dvanácti zemře. Svou pýchou nakonec Getty své blízké v podstatě prokleje.

Osmačtyřicetiletý George F. Getty II. spáchá zvláště bolestivou sebevraždu.

Synova smrt je pouze začátek

Odsoudí je k životu plnému neštěstí. V červnu 1973 přijde zakladatel ropného impéria o nejstaršího syna. Osmačtyřicetiletý George F. Getty II. (1924–1973) se nejdřív bodne nožem do hrudníku a pak spolyká smrtelnou dávku léků.

To je ale jen začátek. Nejvíce si osud smlsne na jednom z Gettyho vnuků.

Nedám ani cent!

John Paul Getty III. (1956–2011) si až do šestnácti užívá bezstarostný život. V červenci 1973 mu z něj ale parta únosců udělá peklo. Za jeho vrácení si řeknou 17 milionů dolarů. Miliardářský dědeček ale odmítne částku zaplatit, byť pro něj představuje pouze drobné.

Svoje rozhodnutí odůvodní tím, že „má čtrnáct vnoučat, a jakmile zaplatí byť jen jediný cent, bude mít čtrnáct unesených vnoučat.“

blank
Chladné rodičovství Jeana Paula Gettyho zanechá jeho děti citově zjizvené.

Nedám, ale půjčím…

Povolí teprve v momentě, kdy do redakce italských novin dorazí v obálce pramínek chlapcových vlasů společně s jeho uchem a únosci sníží výkupné na 3 miliony dolarů.

Sám lakomý stařík dá ale jen 2,2 milionu dolarů, jelikož to je maximální částka, kterou si ještě může odečíst z daní. Zbylých 800 000 pak půjčí synovi – otci uneseného na čtyřprocentní úrok.

Jaký otec, takový syn

Chlapec se z pěti měsíců v zajetí, které stráví přivázaný ke kůlu, už nikdy nevzpamatuje. Svou budoucnost následně utopí v drogách, návykových lécích a alkoholu. Tenhle koktejl mu v roce 1981 způsobí cévní mozkovou příhodu, po které ochrne, téměř oslepne a zbytek života stráví v kolečkovém křesle.

Čtyři roky po jeho smrti se na onen svět pakuje další miliardářův vnuk. Andrew Getty (1967–2015) doplatí v březnu 2015 na prasklý vřed. V organismu má ale také toxickou úroveň metamfetaminu.

blank
John Paul Getty III. si až do šestnácti užívá bohémského života. Pak přijde únos.
Foto: time.com, popsugar.co.uk, vanityfair.com, tvguide.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články