Skip to content

Fiktivní Betty Crocerová: Druhá dáma Ameriky!

Upéct koláč nebo slavnostní dort? Dnes hledáme recepty na internetu, ve 2. polovině 20. století 9 z 10 žen v Americe otevře kuchařku Betty Crockerové. Autorky, která je patronkou moderních hospodyněk a v podstatě národní ikonou.

Přesto, že nikdy neexistovala!

I mouka se dá prodávat efektivněji, když máte dobrou strategii. Společnost Washburn Crosby z Minneapolis se tedy roku 1921 rozhodne pro zákazníky uspořádat soutěž. Kdo sestaví obrázek z dílků, které vycházejí vždy v sobotu v deníku Evening Post, dostane jehelníček ve tvaru pytlíku mouky Gold Medal.

Zájem je obrovský a na adresu společnosti dorazí asi 30 000 dopisů! Nejsou v nich však jen složené puzzle, ale i záplava otázek ohledně pečení. „Jak dlouho mám hníst těsto?“ „Jak udělat dobrý jablečný koláč?“

Na všechny dotazy poctivě odepisuje vedoucí PR oddělení Samuel Gale. Vždycky když se ale na konci podepisuje svým jménem, přijde mu to divné. „Kdybych byl hospodyní, určitě bych nechtěl, aby mi s vařením radil nějaký chlap,“ vypráví později příběh o tom, proč se firma rozhodla vymyslet si ženu…

Produkty Betty Crocker se prodávají dodnes. Poznávacím znamením je červená lžička. Foto: Rmkoske / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Nejdřív píše a mluví

Jak se bude jmenovat? Přeci Betty, protože to je oblíbené jméno, které hezky zní. Příjmením Crockerová, po uznávaném řediteli společnosti Wiliamu Crockewrovi, který nedávno odešel do důchodu.

Na Bettyin podpis je mezi zaměstnankyněmi vyhlášen konkurz. Vyhraje úhledné písmo sekretářky Florence Lindebergové, které se na produktech (dnes již firmy General Mills) používá dodnes.

Dotazů pro Betty přichází stále víc a netýkají se jen vaření: „Nepeču karamelové těsto. Nemůže mi manžela svést sousedka, která ho umí?“

Firmě Washburn Crosby se daří, a když v roce 1924 zachrání místní rozhlas od bankrotu, vytvoří si tu svůj vlastní pořad Rozhlasová škola pečení Betty Crockerové. Ten je brzy tak populární, že se začne vysílat hned na 13 stanicích.

Betty má kromě podpisu tedy už i hlas. A nejen jeden – ten nejznámější patří ekonomce Marjorie Hustedové (1892-1986).

Není živá? Nevadí!

Být šikovnou rádkyní při pečení a zároveň nejlepší přítelkyní žen v domácnosti? Na to pouhý hlas nestačí, Betty potřebuje tvář! V roce 1936 ji podle pokynů nakreslí umělkyně Neysa McMeinová . Jako „obyčejnou účetní“, upjatou, se sešpulenými rty a prošedivělými vlasy.

Postupně se její vzhled naštěstí trochu uvolní, a když má od roku 1949 i svůj pořad v televizi, propůjčí jí tvář moderátorka Adelaide Hawley Cummingová (1905-1998).

Tehdy už však zná Betty Crockerovou každá Američanka. V dubnu 1945 ji časopis Fortune dokonce označí za druhou nejznámější ženu Ameriky, hned za první dámou Eleanor Rooseveltovou (1884-1962)! Také se jí říká „první dáma jídla“.

Ví se vůbec, že není skutečná? Většina lidí to, zdá se neřeší. Prostě Betty milují, stejně jako její kuchařské knihy a příručky, kterých vyjde od roku 1930 více než 250.

blank
Jedné z kuchařek Betty Crockerové se v roce 1950 prodá více než Bible. Foto: Patrick Q / Creative Commons / CC BY-NC 2.0

Kuchařka místo Bible

Obrazová kuchařka Betty Crockerové (1951) je od počátku bestsellerem. V prvním roce od vydání se jí prodá více než výtisků Bible a dodnes s již asi 65 miliony kusů je nejprodávanější kuchařkou všech dob!

Čím tak vyniká? Ani ne samotnými recepty, jako originalitou, nápaditostí, praktickými radami. Jak nejlépe uvařit s omezeným rozpočtem? Co připravit manželovi, když se s ním chcete usmířit?

Nejvíce tedy prodává jméno autorky, jejíž podoba se s dobou mění. Získává modernější účes a oblečení, není tak usedlá, aby oslovila mladé, je atraktivnější, aby přilákala do kuchyně více mužů.

Přestože Betty letos oslaví 100. narozeniny, její poslední portrét odpovídá spíš pětatřicátníci. Tvář už však dnes moc nevídáme. Na produktech, které stále nesou Bettyinu značku, už ji nahradil její známý symbol – červená lžička.

Foto: úvodní foto: ottonassar / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 1, 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Poslední záhada arktické vzduchoplavecké expedice
enigmaplus.cz

Poslední záhada arktické...

V červenci roku 1897 se vznesl k arktické...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...