Skip to content

Co je to osteoporóza? Když kosti slábnou…

Osteoporóza, která se projevuje řídnutím kostí, postihuje především starší osoby. V České republice jí trpí 7 % obyvatel. Nejnáchylnější jsou k ní ženy po menopauze. Jaké jsou příčiny a následky této tiché hrozby?

Co je to osteoporóza?

Jde o kostní onemocnění, které se projevuje ztrátou jejich hustoty (v kostech se objevují póry a ubývá v nich vápník), slábnutím a častější lomivostí kostí. Projevit se může vytvořením hrbu, ztrátou tělesné výšky (až o 20 cm) a bolestivými zlomeninami.

Označení osteoporosis znamená „pórovitá kost“. V České republice trpí osteoporózou 700 tisíc lidí, z toho 500 000 žen a 200 000 mužů.

Osteoporóza se projevuje i ztrátou výšky.

Skrytá hrozba

Osteoporóza je hlavní příčinou zlomenin kostí u žen po menopauze (klesá u nich hladina hormonu estrogenu, který řídnutí kostí zabraňuje) a u starších osob obecně. Onemocnění dlouhou dobu probíhá skrytě a bez příznaků, většinou se projeví až zlomeninou krčku stehenní kosti, zápěstí nebo obratlů, která se dlouho léčí.

Rizikové faktory

ženy po menopauze, zvláště pokud k ní došlo před 45. rokem věku ženy podvázání vaječníků bez terapie estrogenem nedostatek pohybu, kouření, pití alkoholu a kávy prodělaná onemocnění jater nebo ledvin nedostatek estrogenu výskyt osteoporózy v rodině

Jak jí můžeme předcházet

pravidelným tělesným pohybem vyváženou stravou s dostatkem vápníku, vitaminu D, fosforu, hořčíku, vitaminu K a stopových prvků vyhýbáním se dietám a kouření omezením příjmu alkoholu a soli

Foto: verywellhealth.com, hindi.sakshi.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …