Skip to content
reklama
reklama

6 lidí s nejvyšším IQ: Znáte je?

Chytřejší než oni je snad jen superpočítač. Mnoho z nich rádo hraje šachy, jednoho ale možná znáte i coby herce ze seriálu. Co dělají lidé s IQ, o kterém se může většině z nás jen zdát?

Geniální mozky nenajdete pouze ve vědních oborech. Příkladem může být americký herec James Woods (*1947), kterého můžete znát například ze seriálu Žralok. Jeho nesmírná inteligence ho předurčuje k velkým věcem.

Na střední škole se James dostává do spolku výjimečně nadaných dětí věnujících se matematice. Maturitu absolvuje jako nejlepší z ročníku a dostává stipendium na prestižní univerzitu Massachusettského institutu technologií.

Kurzy herectví ho ale přesvědčí, že svou genialitu uplatní jinde. Těsně před ukončením studií školu opouští a naplno se věnuje hraní. Výsledkem talentu s IQ 180 jsou tři ceny Emmy a dvě nominace na Oscara.

2William_James_Sidis_1914
Nejmladší student Harvardu, Willi Sidis

Žebříčky géniů s největší inteligencí se různí. Často najdete na prvním místě muže, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli. IQ Williama Jamese Sidise (1898–1944) se odhaduje na 250 až 300. Pro srovnání – největší nejprokazatelněji ověřené IQ, jehož držitel Kim Ung-Yong (*1963) je zapsán v Guinnessově knize rekordů, je 210.

V pouhých 11 letech se Sidis stává nejmladším studentem Harvardu, o rok později už přednáší čtyřrozměrné matematické soustavy v Harvardském matematickém klubu a je mu předpovídána skvělá budoucnost. Učit ovšem moc neumí.

Vrhá se na studia práv, které dokončí v roce 1919. Krátce nato je pro své politické přesvědčení zatčen. Poté vykonává jen podřadné práce. Neustále se obává dalšího zatčení, sbírá tramvajové lístky a přednáší jen pro hrstku přátel.

Roku 1944 umírá na krvácení do mozku.

3Judit_polgar
Judit je šachovou hvězdou již v 15 letech.

Mezi nejgeniálnější ženy na světě se řadí Maďarka Judit Polgárová (*1976). Stejně jako její dvě sestry i Judit se díky otci od mládí věnuje šachové hře. Ustavičný náročný trénink se vyplatí. Judit se stává v 15 letech nejmladším šachovým velmistrem. Své IQ (nejméně 170) zúročí naplno, když dokáže porazit devět bývalých i aktuálních mistrů světa včetně Garriho Kasparova, Borise Spasského (*1937) či Anatolije Karpova (*1951). Největšího úspěchu dosáhla v roce 2005, kdy se na žebříčku FIDE (Mezinárodní šachové federace) vyhoupla na osmé místo.

Momentálně drží 59. příčku a je jedinou ženou mezi nejlepší stovkou šachistů na světě.

4Kasparow_garri
Garri Kasparov. Jediný rekordman v IQ žebříčku, kterého zná celý svět.

Garri Kasparov (*1963) se naučí hrát šachy v sedmi letech. Po napínavém boji s Anatolijem Karpovem se stává v roce 1985 nejmladším šachovým mistrem světa. Titul FIDE drží až do roku 1993, kdy po neshodách s šachovou asociací zakládá vlastní organizaci.

Do konce milénia svede Kasparov s IQ 194 ještě dvě památné bitvy a obě prohraje. V roce 2000 ztrácí titul mistra světa v boji s Vladimirem Kramnikem (*1975). Tři roky předtím (v roce 1997) celý svět sleduje napínavou bitvu mezi strojem a člověkem.

V souboji na šest her prohrává Kasparov s počítačem Deep Blue od firmy IBM. V roce 2005 oznámí odchod do šachového důchodu.

5Ttao
Terence je v akademickém prostředí od 14 let.

Některé žebříčky inteligence staví na první místo Terence Taa (*1975), australského matematika čínského původu. Jeho IQ údajně dosahuje závratných hodnot 230. Základy aritmetiky si Tao osvojuje ve dvou letech.

V devíti letech navštěvuje kurzy matematiky na vysokoškolské úrovni, ve 14 je jako doma ve vědeckých institutech a v 16 získává magisterský titul na Flindersově univerzitě. O pouhé čtyři roky později se stává profesorem matematiky.

V roce 2006 obdrží nejvyšší cenu, kterou matematik může získat – Fieldsovu medaili. V roce 2007 se dostane i do finále soutěže Australan roku. Nejpopulárnějším protinožcem se ale nakonec nestane.

6 chris
V 16 letech pracuje pro NASA. Chris má podle některých testů IQ 225.

Existuje mnoho geniálních dětí. Christopher Hirata (*1982) je nepochybně jedním z těch nejgeniálnějších. Ve třech letech počítá účty, ve 12 letech navštěvuje vysokoškolské kurzy fyziky a o jen o rok později vyhrává mezinárodní fyzikální olympiádu.

Ještě než u nás většina dětí dostane občanský průkaz, nastupuje Hirata do Caltechu (Kalifornského institutu techniky) a v 16 letech již spolupracuje s NASA na plánech cesty k Marsu. O šest let později získává doktorát z astrofyziky, kterou momentálně v Caltechu vyučuje.

IQ má prý 225.

Foto: wikipedia.org - Ygrek/Alan Light/Frank Hoppe/Babenson, tapir.caltech.edu
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...