Domů     10 věcí, které jste nevěděli o legendárních Simpsonových
10 věcí, které jste nevěděli o legendárních Simpsonových
9.3.2022

1. Jména podle své rodiny

Máte pocit, že největší práci dá filmovým či televizním tvůrcům vymyslet jména postav tak, aby na ně dokonale seděla? Tak zrovna to je pro autora Simpsonových Matta Groeninga (*1954) naprostá brnkačka.

Místo zdlouhavého lámání hlavy si prostě vzpomene na svou rodinu – na dědu Abea, tátu Homera, maminku Margaret (jejímž rodným příjmením Wiggumová pojmenuje obtloustlého policejního náčelníka) a mladší sestry Lisu a Maggie (jméno starší sestry Patty vyfasuje jedna z Margeiných otravných sester).

A Bart, ve kterém Groening zrcadlí sám sebe? Ten vznikne jednoduchou přesmyčkou výrazu brat = spratek. Prakticky jediný, kdo vyjde z Mattovy rodiny naprázdno, je tak starší bratr Mark. Mimochodem, víte proč jsou vlastně Simpsonovi žlutí? Prý proto, aby na první pohled upoutali pozornost diváků přepínajících kanály.

2. Ikonická znělka

Těžko si lze seriál představit bez ikonické úvodní znělky. Věděli jste ale, že součástí Simpsonových je až od druhého dílu, který má premiéru v lednu roku 1990? Od té doby projde několika inovacemi. Zprvu jen kosmetickými.

Tvůrci si hrají hlavně s barvami, tak aby byla animace čistší. Větší změny přijdou až s rokem 2009 a přechodem do vysokého rozlišení. Přibude třeba tříoká vrána nebo Jimbo a Kearney uřezávají hlavu soše zakladatele města Jebediáše Springfielda.

Bartovi na skateboardu se postaví do cesty mimo jiné Levák Bob a titulky po gaučovém gagu jsou zobrazeny na nové ploché televizi.

3. D’oh! ve slovníku

Ozve se pokaždé, když se Homerovi něco nepodaří. Výraz D’oh! je dílem dabéra Dana Castellanety (*1957), který se při jeho vymýšlení inspiruje slavným skotským komikem Jamesem Finlaysonem (1887–1953), známým z grotesek s Laurelem a Hardym a jeho „d’Ooooooh“.

Tak dlouhý výkřik se ale do svižné simpsonovské animace nehodí, a tak ho Castellaneta na přání Matta Groeninga zkrátí. Výraz rychle zlidoví a roce 2001 je dokonce zařazen do Oxfordského anglického slovníku.

Přitroublý Homer... Foto: pxfuel
Přitroublý Homer… Foto: pxfuel

4. Občasné personální změny

Občas se přihodí, že nějaká postava zmizí či přijde alespoň o hlas a už se objevuje jen v pozadí. Tak jako když scénáristé nechají tragicky zahynout ženu Neda Flanderse Maude.

A to hlavně kvůli tomu, že její dabérka Maggie Roswellová (*1952) požádá o zvýšení platu kvůli rostoucí ceně letenek mezi domovským Denverem a Los Angeles. Postavy právníka Lionela Hutze a béčkového herce Troye McClurea naopak prostě jen zmizí.

A to poté, co jejich dabéra Phila Hartmana (1948–1998) zastřelí v roce 1998 vlastní manželka (viz. Epocha 12/2021).

5. Bohatě placené hlasy

Nejsou vidět, jen slyšet, přesto si přijdou na pohádkové peníze. Až do roku 1998 dostává hlavní šestice, propůjčující seriálu své hlasy, 30 000 dolarů za epizodu.

Pak se ale začnou Dan Castellaneta (Homer, děda Simpson, Krusty, Barney, školník Willie, starosta Quimby a další mužské postavy), Julie Kavnerová (*1950) (Marge, Patty, Selma), Nancy Cartwrightová (*1957) (Bart, Nelson, Ralph a další děti), Yeardley Smithová (*1964) (Lisa), Hank Azaria (*1964) (Vočko, policejní šéf Wiggum, profesor Frink) a Harry Shearer (*1943) (pánové Burns a Smithers, ředitel Skinner, Ned Flanders a další ) dohadovat s Foxem o zvýšení honorářů.

A to tak intenzivně, až studio uvažuje o jejich kompletním přeobsazení. Za rebely se ale postaví autor seriálu Matt Groening, a tak si herci mezi lety 1998–2004 přijdou na 125 000 za epizodu. Pak se ovšem celý kolotoč finančních tahanic rozjede nanovo.

Dokonce dojde i na krátkou stávku. Výsledkem je další zvýšení honorářů – tentokrát na 250 000–360 000 dolarů za díl. A v roce 2008 je to už rovných 400 000 dolarů. Další růst ale Fox utne.

V roce 2011 dokonce pohrozí zrušením seriálu, pokud nebudou astronomické platy patřičně osekány. Výsledkem je vzájemná dohoda, na základě které začnou hlavní herci brát něco málo přes 300 000 dolarů za epizodu.

6. Kde je Springfield?

Je to jedna z nejpalčivějších otázek, po jejímž objasnění se pídí snad každý fanoušek žluté rodinky. Hlavně Matt Groening ji dostává prakticky všude, kam přijde.

„Řeknete nám konečně, kde leží Springfield?“ „Všude a vlastně nikde,“ odpovídá trochu záhadně tvůrce seriálu.

Chvíli se sice má za to, že tím opravdovým Springfieldem je ten ve státě Oregon, poblíž Groeningova rodného Portlandu, to ale popře sám dotyčný a následně výběr jména města konečně osvětlí:

„Uvědomil jsem si, že Springfield je jeden z nejběžnějších názvů měst ve Spojených státech, a v očekávání úspěchu jsem si myslel: ,Tohle bude skvělé, každý si bude myslet, že jde o jeho Springfield,‘ a taky že ano.“

...chytrácká Líza Foto: pxfuel
…chytrácká Líza Foto: pxfuel

7. Legenda o ztracené epizodě

Už řadu let se fanoušci seriálu přou o to, zda skutečně existuje nikdy neodvysílaná epizoda 1. řady s názvem Mrtvý Bart.

Tu údajně napíše sám Matt Groening v době, kdy bojuje s depresemi, a tak se děj točí okolo Bartovy tragické smrti způsobené pádem z letadla. Díl má být prý pro svou kontroverzi zamčený někde v trezoru studia Fox. Podle řady hlasů jde ale jen o jednu z tzv. městských legend.

8. Česká stopa

Ne každý díl se odehrává ve Springfieldu. Simpsonovi jako velcí cestovatelé už navštívili řadu zemí, od Japonska, Austrálie, Brazílie až třeba po Čínu.

V České republice sice ještě nebyli, pár odkazů na desetimilionovou zemi v srdci Evropy se ale už v seriálu objevilo. Třeba pražský golem, který zavítá do jednoho ze speciálních čarodějnických dílů.

V listopadu 2019 se rodinka při návštěvě Portlandu sveze českou tramvají Škoda 10T. A už o deset let dříve, v březnu 2009 se při cestě rodinky do Irska objeví rovnou rodilá Češka, zpěvačka Markéta Irglová (*1988).

9. Plejáda hostujících hvězd

V řadě epizod si nějakou tu postavu (často animovanou verzi sebe sama) alespoň hlasově střihnou známé osobnosti. Objeví se tu třeba fyzik Stephen Hawking (1942–2018) nebo zpěvačka Lady Gaga (*1986). Někteří ale mají před samotnou účastí v seriálu podmínky.

Jako třeba Paul McCartney (*1942), který výměnou za svůj hlas v epizodě, ve které se Lisa rozhodne, že nebude jíst maso, požaduje, aby už vegetariánkou zůstala, což má za následek jednu z mála trvalých změn, provedených u hlavních postav.

...nebo rošťák Bart. Legendární rodinka je tu s námi už od roku 1989. Foto: pxfuel
…nebo rošťák Bart. Legendární rodinka je tu s námi už od roku 1989. Foto: pxfuel

10. Kontroverze kolem Apua

Jen málokterá kritika zvenčí donutí tvůrce něco v seriálu změnit. Tak, jako v případě postavy indického prodavače Apua, která prý potvrzuje negativní stereotypy o přistěhovalcích z Indie.

První takové hlasy se ozvou v roce 2007 od některých členů indicko-americké komunity.

O deset let později přispěchá americký komik indického původu Hari Kondabolu (*1982) s dokumentem Problém s Apuem a kritika dál sílí až nakonec tvůrci v loňském roce rozhodnou, že nebělošské postavy už nebudou dabovány bílými herci.

Dosavadní hlas Apua, Hank Azaria se pak za namluvení kreslené postavy veřejně omluví.

Foto: unsplash, pxfuel
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami