Život na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je plný fyzických a psychických výzev. Jak astronauti zvládají slabou gravitaci, přísnou hygienu a náročnou denní rutinu?
Přečtěte si o realitě, kde i obyčejné čištění zubů je dobrodružstvím a káva může pocházet ze záchodu.
Co způsobuje slabá gravitace? Chtěli jsme ukázat, že pomocí lékařů ze Země dokážeme sami použít ultrazvuk, přestože nejsme sami doktoři “ vzpomíná Chiao.
Pravidelná vyšetření stavu lidského organismu, stejně jako pravidelné cvičení nejméně dvě hodiny denně, je na ISS nezbytné. Lidské tělo a orgány jsou totiž během stavu beztíže vystaveny nepřirozeným podmínkám a velmi slabé gravitaci.
Následkem toho jsou rychle ochabující (atrofující) lidské svaly. Řešení? Astronauti na ISS mají k dispozici speciální cvičební stroje, podobné rotopedům, běžeckému pásu a posilovacím strojům.
Ale v tomto nepřirozeném prostředí také klesá množství červených krvinek v krvi, proto kosmická strava nesmí obsahovat příliš železa, které se poté usazuje v lidském organismu. Astronauté nesmí též konzumovat velké množství soli.
Naopak nezbytný je pro ně zvýšený přísun vitamínu D, kvůli posílení vlastní imunity!

Budíček v šest ráno. A jak probíhá normální den na Mezinárodní vesmírné stanici? Do luxusu a idylky má opravdu daleko. Uvnitř více než 450 tun těžké stanice začíná budíček v pracovní dny již v šest hodin ráno světového času.
Ten náš středoevropský zimní čas předbíhá o hodinu, takže například v Olomouci ukazují hodiny právě sedmou hodinu ranní.
Jako mumie v kryptě. Kosmonauti se již po osmi hodinách spánku musí „vysoukat“ ze speciálně upravených vaků, připomínajících úzké spací pytle. V nich jsou během spaní pomocí popruhů připoutáni v poloze podobné egyptským „mumiím“ včetně rukou.
Důvodem je opět stav beztíže, kvůli kterému by mohly jejich ruce „odstávat“ nebo oni sami celí „poletovat“ prostorem. A to v i zatemnělých spacích – akusticky oddělených – kabinách o velikosti větší rakve, či malé krypty. Proč? Jde zejména o bezpečí spáčů.
Důvodem světelné izolace je skutečnost, že stanice oběhne Zemi za 90 minut, takže posádka zažije 16 východů a 16 západů Slunce denně. Vnitřní biologické hodiny „vesmířanů“ tedy dostávají pěkně zabrat.
Na sprchu a mýdlo zapomeňte! Prvních deset minut po probuzení astronauti prověřují stav systémů v centrálním velínu stanice. Poté následuje asi půlhodinová ranní hygiena.
Kvůli komplikovanému stavu beztíže, s čímž souvisejí i nežádoucí poletující kapky vody, nebo další předměty, je očista omezena na nezbytné minimum. Minimum připomínající podmínky středověké osady na okraji pouště, nebo odlehlé klášterní cely.

Na sprchu a mýdlo rovnou zapomeňte! A to přesto, že na americké orbitální kosmické stanici Skylab ze 70. let minulého století byste sprchu našli. Naproti tomu na ISS ji nahrazují dva druhy jednorázových utěrek!
První z nich nedokonale zastupují proud čisté vody tím, že jsou napuštěny speciálním nepěnivým saponátem s protiplísňovými, antibakteriálními a dezinfekčními účinky.
Život v beztíži na ISS je fyzicky i psychicky vyčerpávající, od cvičení proti svalové atrofii po omezenou hygienu připomínající středověké podmínky. Astronauti musí překonávat nepřirozené podmínky, aby udrželi tělo i mysl v kondici.
Jejich odhodlání a disciplína ukazují, jak daleko je lidstvo ochotno zajít pro vědecký pokrok a objevování vesmíru.