Domů     Vesmír na Zemi: Speciální trenažéry simulují pobyt na Marsu
Vesmír na Zemi: Speciální trenažéry simulují pobyt na Marsu

„Je to malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo.“ Letos je to přesně půl století od chvíle, kdy Neil Armstrong jako první člověk na Měsíci pronesl svůj nesmrtelný výrok. V centru pozornosti odborníků na vesmírný výzkum se teď ocitá naše sousední planeta.

Mars představuje výzvu, která nedává spát vědcům ani podnikatelům. Ale tak jednoduché to není…

Zatímco na rudé planetě přistála už řada robotických vyslanců Země, lidská noha na její povrch zatím nevstoupila. Je totiž třeba poprat se s řadou překážek a komplikací, které s sebou podobná mise přináší.

Jedním z velkých problémů je například dlouhý čas, který posádka stráví během cesty na palubě lodi a pak i na Marsu samotném. To je ideální podhoubí pro vznik konfliktů a s nimi souvisejících situací, které by mohly ohrozit úspěšnost mise.

Proto existují podpůrné projekty, které si kladou za úkol eliminovat zrod podobných komplikací prostřednictvím studia chování skupin v uzavřeném prostředí, napodobujícím podmínky během letu na Mars i při pobytu na něm.

Zaměřují se také na výcvik specialistů různých profesí, aby byla možnost odborného selhání co nejmenší.

Tak trochu ponorka

V opuštěném lomu v nadmořské výšce zhruba 2500 metrů se nachází habitat Hi-SEAS (Hawai’i Space Exploration Analog and Simulation), kde dobrovolníci absolvují pobyt v podmínkách, připomínajících let i pobyt na naší sousední planetě.

Celý program financuje americká vesmírná agentura NASA. Ve dvoupatrové polokouli o průměru 10 metrů, využívající solární energii, se od roku 2013 střídají šestičlenné posádky. Jejich životní podmínky jsou poměrně spartánské.

Užívají si například stísněné životní prostředí, osobní prostor o velikosti skříně, sušené maso a omezené zdravotnické zásoby. Baví se různě, mohou hrát společenské hry, číst si anebo různým způsobem projevovat svou kreativitu.

Pokud mají všeho dost, přijde jim vhod možnost obléct si skafandr a vyrazit do okolí svého útočiště na průzkum terénu. Takováto simulovaná mise trvá v rámci projektu Hi-SEAS od 4 měsíců do jednoho roku.

Procházka po okolí je vítaným únikem ze stísněných prostor nejenom v rámci mise Hi-SEAS.
Procházka po okolí je vítaným únikem ze stísněných prostor nejenom v rámci mise Hi-SEAS.

Mars v poušti

Dalším podobným projektem je program AMADEE, řízený Rakouským vesmírným fórem (Österreichisches Weltraum Forum).

Simulace probíhají od roku 2015 na různých místech, čtvrtá mise pod názvem AMADEE-18 se uskutečnila v únoru a březnu 2018 v ománské poušti Dhofaru, která je rovněž podobná podmínkám na Marsu. Posádka zde provedla řadu experimentů v různých oborech.

Patří mezi ně zkouška nového typu skafandru, testování inovované řady planetárních vozítek, systémů detekce vody a dokonce i přenosného skleníku pro pěstování potravin ve vesmíru.

Pro tuto misi byl vyvinut modus operandi, kdy je nejprve vybrána konkrétní oblast k průzkumu, na kterou se následně astronauti zaměří.

Potom je vyslán dron, aby místo prozkoumal shora, pak se sem vypraví vozítko pro hrubé zmapování terénu a nakonec přichází astronaut, aby odebral vzorky.

Součástí projektu v ománské poušti bylo i testování nových typů skafandrů a technologií.
Součástí projektu v ománské poušti bylo i testování nových typů skafandrů a technologií.

Krajina sněhu a ledu

Souostroví Špicberky je zhruba ze 60% tvořeno ledovci. Od roku 2003 zde proběhlo několik expedicí, provádějící nejrůznější a mnohdy velmi odlišné činnosti:

od testování vybavení, které si s sebou vezmou budoucí astronauti na Mars až po studium podmínek, za kterých se daří extrémofilům (mikroorganismům, žijícím v extrémních podmínkách) v ledu.

Zkrátka nepřišel ani vývoj postupů a nástrojů k hledání minulých a současných obyvatelných prostředí na ledových planetách. Taková práce není jen o testování, ale i o spolupráci týmů různých specialistů a posílení mezioborové vědecké integrace.

Důležitým cílem mezinárodního projektu AMASE bylo také zlepšit způsob, jak doručit vzorky z Marsu v takové podobě, aby se zabránilo tomu, že budou kontaminovány a zachycený signál života bude pocházet z naší vlastní planety a zároveň předejít mikrobiologické kontaminaci Marsu.

Společnost SpaceX intenzivně pracuje na tom, aby za několik let dopravila první lidi na Mars.
Společnost SpaceX intenzivně pracuje na tom, aby za několik let dopravila první lidi na Mars.

Letíme na Mars?

O tom, že první lidskou posádku dopraví na Mars v roce 2024 je přesvědčen americký miliardář a vizionář Elon Musk (*1971).

Jeho společnost SpaceX vyvíjí vesmírnou loď, která by byla schopná tuto cestu urazit a bezpečně první astronauty na Mars dovézt a intenzivně provádí řadu testů. Než (a jestli) se tak stane, dosedne na Mars v roce 2021 dosud první evropské planetární vozítko.

Jeho součástí bude rovněž český vědecký přístroj s pamětí, obsahující zvukové nahrávky. Jedna z nich pak bude odvysílána k Zemi. Půjde o test, zda přístroj funguje správně i jaká je kvalita přenosového kanálu z Marsu.

Český modul zde totiž bude měřit změny elektromagnetického pole v pásmu slyšitelných kmitočtů a pomůže najít odpověď na otázku, zda tady existují blesky.

Ty jsou kromě Země zaznamenány také na Jupiteru, Saturnu, Uranu i Neptunu, avšak Mars si v této oblasti zatím uhájil své tajemství.

Špicberky jsou místem projektu AMASE.
Špicberky jsou místem projektu AMASE.
Foto: www.nasa.gov, www.sci-news.com, www.mirror.co.uk, www.esa.int, www.theverge.com,
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se