Domů     U stolu s diktátory: Excentrické chutě a manýry
U stolu s diktátory: Excentrické chutě a manýry

Sto lidí, sto chutí. Když Benito Mussolini povečeří svůj oblíbený pokrm, manželka s ním odmítá spát v jedné místnosti. Fidel Castro večeří a snídá často v rozmezí pouhých čtyř hodin a Pol Pot nechává vařit kobru s citrónovou šťávou. A o některých jiných se tvrdí, že si pochutnávali na lidském mase!

Těžko lze sice předpokládat, že jídlo kromě trávicího traktu a nálady může ovlivnit i světonázor, přesto zvyklosti u stolu i výběr oblíbených jídel mohou o nechvalně proslulých politicích prozradit zajímavé věci.

Nebezpečí číhá všude

Hlava komunistického Rumunska Nicolae Ceaușescu (1918-1989) často dokáže rozzuřit i urazit hlavy cizích států, když si při zahraničních návštěvách vozí jídlo s sebou.

Navíc si bere na cesty i své své techniky s mobilní laboratoří, aby mohli otestovat každé sousto, určené pro jeho žaludek.

Vyhýbá se všem pokrmům, které nejsou řádně prověřeny a tak se stává, že při slavnostních událostech nenápadně hází jídlo na podlahu a kope do něj, aby se dostalo co nejdále od něho.

Pokud si ale může užívat pohody a je si jistý, že mu nehrozí nebezpečí, pak si rád pochutná na vegetariánských těstovinách s vejci v zakysané smetaně, kaprovi v aspiku anebo zeleninovém salátu s dobře kořeněným kusem masa, nejlépe připraveným na grilu.

Má také slabost pro specialitu: pomalu dušené kuřecí maso, kdy se použije celé kuře včetně hlavy, křídel i nohou.

Kdo vydrží víc?

Opulentními večeřemi, které jsou ve skutečnosti spíše mnohahodinovými pitkami, je Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953) proslulý. Účast na nich je vlastně svým způsobem rafinovanou formou mučení.

Hry, zpěv a soutěžení v pití alkoholu dává jeho společníkům zabrat.

Traduje se, že tempo akce proměnilo jednou Nikitu Sergejeviče Chruščova (1894-1971) v trosku, která nezvládá udržet moč a jindy pro změnu budoucí jugoslávský prezident Josip Broz Tito (1892-1980) zvládne udržet krok s ostatními jenom díky tomu, že chvílemi zvrací do vlastního saka.

Sovětský vůdce má v oblibě tradiční gruzínskou kuchyni, miluje jídla, obsahující vlašské ořechy, švestky, česnek anebo granátová jablka.

Jedním z jeho šéfkuchařů je také Spiridon Ivanovič Putin (1879-1965), dědeček současného ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina (*1952).

Josif V. Stalin si rád užíval opulentních večeří, ale s chutí si dopřál i piknik v přírodě.
Josif V. Stalin si rád užíval opulentních večeří, ale s chutí si dopřál i piknik v přírodě.

Honem, než přijde táta!

Oblíbeným pokrmem italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho (1883-1945) je jednoduchý salát, plný nahrubo nasekaného česneku s olivovým olejem a citrónovou šťávou. Považuje ho za zdraví prospěšný. „Dokázal ho sníst celou mísu.

Pak už nebylo možné pohybovat se v jeho blízkosti a v noci jsem ho nechávala spát samotného v ložnici. Sama jsem raději odešla spát k dětem,“ svěřuje se ve vzpomínkách jeho manželka Rachele (1890-1979).

Mussolini jí nejraději doma se svou rodinou a potrpí si na to, aby byla večeře podávána přesně a jeho choť s dětmi aby seděli u stolu už před jeho příchodem a čekali na něj.

Pokud jde o národní kuchyně, považuje francouzskou za zcela bezcennou a naopak italskou za nejlepší na světě, přesto třeba o těstoviny jeví jenom malý zájem.

Benito Mussolini si potrpěl na večeře ve společnosti své manželky a dětí.
Benito Mussolini si potrpěl na večeře ve společnosti své manželky a dětí.

Kousek Indie

Ikonický kubánský vůdce Fidel Castro (1926-2016) je po celý život známý tím, že tvrdě pracuje. Proto se jeho osobní šéfkuchař nediví, když mu připravuje poslední jídlo jeho pracovního dne 2 hodiny po půlnoci a v 6 hodin ráno už mu chystá snídani.

Prezident si rád dopřává i vegetariánská jídla a jeho oblíbeným pokrmem jsou například zeleninové polévky. Také je ctitelem dobrých vín. Jsou však i jiné věci, které musí mít na svém jídelníčku pravidelně.

Jde o olivy, maso a sýry, které si nechává dovážet (poněkud překvapivě) ze Spojených států amerických. Fidel Castro rovněž miluje jednu rostlinu z Indie. Jde o moringu olejodárnou (Moringa oleifera), která je dnes označována za superpotravinu.

Má řadu léčivých vlastností a vysoký obsah bílkovin i cenných látek, vitamínů a minerálů. Revolucionář si ji dokonce sám pěstuje na své farmě.

Fidel Castro byl milovníkem dobrého vína.
Fidel Castro byl milovníkem dobrého vína.

Pán všeho tvorstva

Prezident Ugandy Idi Amin (1924-2003) si pro svou krutost vyslouží přezdívku „řezník z Kampaly“. Za dobu jeho vlády umírá několik set tisíc lidí, některé odhady mluví až o půl milionu.

Sám sebe pak označuje za „přemožitele britské nadvlády v celé Africe a především v Ugandě.“ I když tvrdí, že je přemožitelem Britů, má rád britské věci a to i na jídelníčku. Zalíbí se mu kromě jiného zvyk popíjet odpolední čaj.

Z masitých pokrmů má nejraději kozí pečeni a k ní chléb z prosa. Údajně dokázal také sníst až 40 pomerančů denně s tím, že jde o „přírodní Viagru“. Později, když žije v exilu v Saudské Arábii, miluje pizzu a kuřecí jídla z jednoho fastfoodového řetězce.

O tom, jak moc pestrý jídelníček měl se vedou spekulace, tvrdí se, že ugandský kruťas mohl být také kanibalem. Ten ještě za svého života odpovídá na podobná nařčení slovy, že lidské maso je pro něj příliš slané.

„Lidské maso je na mou chuť příliš slané,“ tvrdil Idi Amin.
„Lidské maso je na mou chuť příliš slané,“ tvrdil Idi Amin.

Já jím, vy pracujte!

Během vlády vůdce Rudých Khmerů a premiéra Pol Pota, vlastním jménem Saloth Sar (1925-1998) třetina až polovina obyvatel Kambodže trpí (nejenom) hladem.

Zatímco obyčejní lidé přežívají na vodě a rýži, premiér si rád pochutnává na zvěřině včetně pokrmů z hadího masa, zapíjeného brandy. Existuje recept, který si nejvíce oblíbil. Kobra s odříznutou hlavou se pověsí na strom a nechá se sušit na slunci.

Hadí maso je posléze nakrájeno na kousky a rozmačkáno s hrstkou arašídů. Potom se vaří ve vodě, smíchané s trochou citrónové trávy, vinnými listy a mletým zázvorem nejméně hodinu.

Foto: www.businessinsider.com, www.welt.de, www.politico.eu, www.europe1.fr, www.thesun.co.uk,
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v