Domů     Trdelník z Rumunska, bábovka z Francie? Zjišťujeme pravý původ našich oblíbených dezertů!
Trdelník z Rumunska, bábovka z Francie? Zjišťujeme pravý původ našich oblíbených dezertů!
23.5.2025

Může být náš oblíbený staročeský trdelník původem z Rumunska a tradiční česká bábovka z Francie? Ano, i u těchto ikonických sladkostí se můžeme dočkat velkých překvapení!

Pojďme se podívat na fascinující historii sladkých pokrmů, které jsou součástí naší kultury, a odhalme jejich skutečné kořeny, které se často skrývají hluboko v minulosti a za hranicemi.

Dnes si můžeme i u nás dopřát pochoutky z celého světa. Když budeme chtít opravdu autentický zážitek, zamíříme nejspíš do restaurace, kterou provozují lidé původem ze země, kde je daná pochoutka „doma“.

Jenže se taky můžeme šeredně splést, protože řada oblíbených jídel, která jsou dnes typická pro některé země, vznikla úplně jinde!

To platí i pro populární Trdelník, Bábovku, ale také pro Pštrosí vejce, Cheesecake, Donuty a dokonce i Hranolky.

Pštrosí vejce: Odkud přicestovalo oblíbené jídlo ze školních jídelen?

Pštrosí vejce je jídlem, které se i u nás těší celkem velké oblibě. Vařené vejce v pečeném mletém mase se nejčastěji podává s bramborovou kaší a okurkou a na obědovém menu už ho měla většina z nás.

Pštrosímu vejci se také jinak říká skotské vejce a i proto, že jde o oblíbený pokrm ve Velké Británii, panuje přesvědčení, že vznikl ve Skotsku. Je tomu však úplně jinak a pravý původ jídla leckoho překvapí. Zrodilo se totiž v Indii.

Tam totiž mají jídlo zvané „Nargisi kofta“, které sestává z vařeného vejce v mletém mase a kořeněné omáčky. Soudí se, že recept na toto jídlo dovezli do Británie v 19. století angličtí vojáci a jeho podoba byla později trochu poupravena.

V Česku nemáme na původ hranolek příliš vyhraněný názor, což je dáno zejména jejich neutrálním názvem „hranolky“.
V Česku nemáme na původ hranolek příliš vyhraněný názor, což je dáno zejména jejich neutrálním názvem „hranolky“.

Cheesecake: Sýrový dort má dlouhou historii

Sýrový dort, cheesecake, nebo také někdy nesprávně uváděný „číský dort“, je považován za chloubu New Yorku. Tak trochu se podobá americkému koláči známému jako „pie“, který má však vrstvu těsta i na vrchu, někdy v podobě mřížky.

Cheesecake sestává z vrstvy sušenek a krému z čerstvého měkkého sýra. Avšak i navzdory svému názvu ze Spojených států, ani z žádné jiné anglicky mluvící země, nepochází. Jeho domovinou je Řecko, kde se konzumoval už v době před naším letopočtem!

Pochutnávali si na něm prý například řečtí olympionici během her v roce 766 př. n. l. Recept byl samozřejmě trošku jiný než dnes, ale z principu šlo o ten samý dezert. Přestože je cheesecake původně pečený, můžeme si ho dnes dát i v nepečené podobě.

Rovněž se tyto dorty připravují s různými příchutěmi, a tak není žádnou výjimkou cheesecake jahodový, vanilkový, čokoládový a existuje třeba i příchuť zeleného čaje.

Donuty: Všechny cesty vedou do Evropy

Co má společného americký policista a seriálová postava Homera Simpsona? Oba milují donuty neboli americké koblihy. Tyto koblihy ve tvaru zploštělého prstence jsou dnes již běžnou součástí nabídky i českých pekáren.

Máme však běžně za to, že jejich správné místo je na americké půdě, kde je nejspíš i „vynalezli“. Jenže je tomu jinak. Donuty pocházejí z Evropy. Odkud přesně, o tom už se teorie trochu rozcházejí.

Podle jedné z nich je jako první připravovali Řekové a o nich se pak rozšířily do Nizozemska. Druhá verze praví, že Nizozemci byli dokonce první, kdo donuty připravoval a pak je přistěhovalci přivezli právě do Spojených států. Ať tak, či onak, americký kontinent jejich domovinou není.

Hranolky: Bramborový zázrak z Belgie

V Česku nemáme na původ hranolek příliš vyhraněný názor, což je dáno zejména jejich neutrálním názvem „hranolky“.

V angličtině se však řeknou „french fries“ neboli „francouzské hranolky“, a tak má většina světa dojem, že pocházejí právě z Francie.

Jenže chyba lávky, jako první je začali připravovat Belgičané a vzhledem k tomu, že je zde francouzština jedním z úředních jazyků, přízvisko „francouzské“ není až takovou záhadou.

Nicméně obliba tohoto smaženého bramborového zázraku je obrovská hlavně za oceánem. Ve Spojených státech jsou hranolky neodmyslitelnou součástí rychlého občerstvení a určitě se vysokou měrou podílejí i na zdejší „epidemii“ obezity.

Američané za ně mohou poděkovat vojákům, kteří je přivezli z Belgie během první světové války. A jedno prvenství si Spojené státy přeci jen mohou připsat. Ve státě Utah začali hranolky kombinovat s majonézou a kečupem.

Lahodná snídaně s čerstvými croissanty a kávou podávanou s máslem a medem.
Lahodná snídaně s čerstvými croissanty a kávou podávanou s máslem a medem.

Kde vznikl trdelník?

Na přelomu našeho tisíciletí jeho obliba začala strmě stoupat a dnes už se bez „staročeského trdelníku“ obejde jen málokteré náměstí v Česku. Jaká je ale ve skutečnosti jeho historie?

Rozválené kynuté těsto se navine na bukový nebo kovový válec a opéká se nad rozžhaveným uhlím dozlatova. Pak se obalí v cukru a křupavá sladká pochoutka je na světě. Trdelník pobláznil Česko natolik, že stánky s ním začaly růst jako po dešti.

Objevovaly se nové příchutě jako skořice, vanilka nebo ořechy, a trdelníky se začaly plnit zmrzlinou nebo Nutellou. Chodí na něj nejen našinci, ale i turisté z ciziny v domnění, že trdelník je něco typicky českého.

Tak úplně vedle nejsou, přesto je to trochu složitější. Trdelník se na našem území v minulosti skutečně těšil oblibě. Připravoval se zejména v oblastech jižní Moravy a je zmiňován v různých kuchařkách z 19. století.

Při jeho přípravě se využívalo dohořívajícího ohně či chladnoucích uhlíků po rožnění masa a trdelník se často připravoval matkám v šestinedělí. Jeho skutečnou domovinu však musíme hledat jinde.

Má se za to, že trdelník pochází ze Sedmihradska, což byl region na území dnešního Rumunska. Odsud se pak v důsledku vpádu Tatarů rozšířil do dalších zemí.

A jak je to s bábovkou?

Snad každá babička má doma formu na typickou českou buchtu, zvanou bábovka. Co je tradičnějšího než dvoubarevná buchta posypaná moučkovým cukrem, ze které se ukrajují tenké plátky?

Bábovka však není jen českou specialitou, oblíbená je i v Polsku, Německu, Rakousku nebo na Slovensku. Nutno však dodat, že se připravuje v různých variantách a z různých ingrediencí – s rozinkami, jablky, jogurtem, nebo dokonce z mrkví.

Podle některých zdrojů pochází z Polska, podle jiných dokonce z Francie. Zde připravovaný koláč Gâteau Savarin jí je nápadně podobný. Ať tak, či onak, jde o rozšířenou evropskou „klasiku“ a česká bábovka je stejně jenom jedna.

Objevovaly se nové příchutě jako skořice, vanilka nebo ořechy, a trdelníky se začaly plnit zmrzlinou nebo Nutellou.
Objevovaly se nové příchutě jako skořice, vanilka nebo ořechy, a trdelníky se začaly plnit zmrzlinou nebo Nutellou.

Víte, že:

Přestože si původ kávy řada lidí spojí s Itálií, kávová zrna se poprvé začala pražit v Etiopii. Horká čokoláda má původ v neméně horké Střední Americe. Usrkávali ji staří Mayové na území dnešní Guatemaly.

Historie gastronomie je plná překvapení a ukazuje nám, jak se jídla vyvíjejí a cestují napříč kulturami. To, co dnes považujeme za samozřejmé a typické pro danou zemi, může mít zcela odlišné kořeny.

Tyto příběhy nás učí, že kulinářský svět je mnohem rozmanitější a propojenější, než si často uvědomujeme. Takže až si příště vychutnáte trdelník, bábovku, cheesecake nebo hranolky, vzpomeňte na jejich dlouhou a zajímavou cestu plnou proměn.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.foodtimeline.org, www.eater.com, www.czechspecials.cz, částečně AI
Foto: Shutterstok
Související články
Lifestyle
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lifestyle
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Lifestyle
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Lifestyle
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
reklama
věda a technika
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
reklama
zajímavosti
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz