Skip to content

Thomas Jefferson: Zplodil děti s černošskou otrokyní?

„Už je čtvrtého?“ otáže se unavenýma očima stařičký Thomas Jefferson. Ano, je 4. července 1826, přesně 50 let od doby, co vytvořil a podepsal Deklaraci nezávislosti. Zdá se to tak dávno. Obklopen rodinou a přáteli, umírá v tento symbolický den na svém panství ve Virginii.

Překvapení pro pozůstalé skýtá jeho závěť. Proč v ní dává svobodu všem dětem jedné z otrokyň?

Autor Deklarace nezávislosti a třetí prezident Spojených států amerických. Asi taková přízviska většinu čtenářů napadnou při vyslovení jména Thomas Jefferson (1743–1826). Tento „Otec zakladatel“ však prosluje také jako vynálezce, filozof, dobrodinec a v neposlední řadě vášnivý knihomol.

Stojí u pokládání základů Spojených států a aktivně se podílí na jejich správném usazení. Ne, neprosadí si vždy svou vůli a je nucen čelit překážkám a kompromisů. Je však jisté, že ačkoliv Jefferson žil v době staletí vzdálené té naší, hodnoty, v něž věřil a jež prosazoval, jako je rozum, svoboda a demokracie, jsou i díky němu v západní civilizaci platné dodnes.

Ačkoliv tehdy ještě mohl, Thomas Jefferson se rozhodl o třetí prezidentské období neusilovat.

Nasbírá tisíce knih

Jefferson přijde na svět 13. dubna 1743 do rodiny plantážníka. Finančně tedy rodina nestrádá. Thomas se od malička jeví jako velmi inteligentní a bystré dítě, pročež v 16 letech nastoupí na univerzitu ve městě Williamsburg na východním pobřeží.

Zde studuje jak exaktní vědy, tak filozofii a naučí se i několika cizím jazykům. A je to právě tady, kde začne budovat svoji úchvatnou sbírku knih. Navzdory požáru v roce 1770, který část jeho kolekce zničí, za celý svůj život nashromáždí téměř 10 tisíc svazků!

„Bez knih nemohu žít,“ vyřkne jednoho dne.

blank
Výročí dne podpisu Deklarace nezávislosti je v USA dodnes státním svátkem.

Měl děti s otrokyní?

Je právě 4. červenec 1776 a do budovy Independence Hall v srdci Filadelfie se sjíždějí nejvýznamnějších američtí státníci, tzv. Otcové zakladatelé. Ti jeden po druhém přistupují k dubovému stolu a svými jmény stvrzují Deklaraci nezávislosti. Svůj podpis k vyhlášení samostatnosti 13 kolonií připojí i její autor Jefferson. V listině se píše i o „nezcizitelných právech na život a svobodu“, což se někdy udává jako protimluv k faktu, že Jefferson sám vlastní plantáže se stovkami otroků.

Historici se však přiklánějí k názoru, že oblíbený státník byl sám nešťasten z tehdejšího tmářského systému. Po smrti své manželky se Jefferson údajně sblíží s jednou z otrokyň, Sally Hemingsovou (asi 1773–1835). Její děti pak ve své poslední vůli dokonce osvobodí! To dlouhá léta vedlo ke spekulacím, jež v roce 1999 potvrdil test DNA. Minimálně jedno z dětí Hemingsové je i Jeffersonovým.

blank
Se Sally Hemingsovou Jefferson zplodil možná až šest dětí.

Sníží státní dluh!

„Co si o tom myslíte, Jeffersone?“ vyzve prezident George Washington (1732–1799) ministra zahraničí, aby se vyjádřil k návrhu nového ekonomického programu. „Domnívám se, že konsolidací státních dluhů se dopustíme obrovské chyby,“ vysloví se Jefferson. Jeho přístup nikoho na schůzi kabinetu nepřekvapí, zvláště pak v očích ministra financí Alexandra Hamiltona (1755–1804) platí za zpátečníka. O svém odporu k federalizaci ekonomiky Jefferson nikoho dalšího nepřesvědčí.

Zcela zklamán, dobrovolně odchází ze své funkce. Vrátí se však roku 1801 a rovnou jako prezident Spojených států. Ihned po uvedení do úřadu je konfrontován se státním dluhem. Ačkoliv v soukromí není nijak zdatným hospodářem, omezením výdajů státu se mu podaří snížit dluh až o třetinu.

blank
Dům v Monticellu byl postaven v neoklasicistním stylu.

Obnoví vypálenou knihovnu

Z Washingtonu D.C. se v srpnu 1814 zvedá dusivý kouř. Během britsko-americké války Britové hlavní město dobudou a několik budov včetně Bílého domu vypálí! Žhářství padne za oběť i budova Kongresu s přilehlou knihovnou.

Jefferson nemešká a jako náhradu za zničený depozitář nabídne své vlastní knihy. To již není prezidentem. Po 8 letech ve funkci se totiž Jefferson přestěhuje na své sídlo v Monticellu, asi 150 km od hlavního města, aby zde dožil, obklopen knihami a vnoučaty.

Foto: Wikimedia Commons, Thomas Jefferson Foundation, engagemichigan.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...