Skip to content
reklama
reklama

Tajemství mumií: Když mrtví učí živé!

Dominikánský kostel Ducha svatého v litevském Vilniusu je skvostem pozdně barokní architektury. Poblíž jednoho postranního oltáře se nachází kamenné schodiště vedoucí do podzemí, kde černá kovová brána otvírá cestu do království mrtvých.

A to odhaluje zajímavé tajemství.

Podmínky ve zdejší podzemní kryptě způsobily, že těla mrtvých prošla procesem, nazývaným spontánní mumifikace. Zachovalosti mumií z různých období se současní vědci rozhodnou využít pro zkoumání toho, jaké zdravotní problémy sužovaly naše předky.

Vyberou 23 nejlépe zachovalých těl a pustí se do práce. Nacházejí zubní kazy, choroby dásní, artritidu i deformity kostí. Také nádory, nemoci štítné žlázy i známky kornatění tepen. Za mimořádný však považují objev zbytků viru, způsobujícího pravé neštovice, které kdysi pustošily většinu světa.

blank
Vchod do krypty v litevském Vilniusu.

Mladší, než se původně zdálo

Při jeho bližším zkoumání pak vědci získávají jiný náhled na původ této ničivé nemoci. „Podařilo se nám získat nejstarší kompletní genom viru variola,“ vysvětlila bioložka Ana Dugganová z kanadské McMaster University.

Dodává, že stará DNA jim pomáhá zmapovat časovou osu neštovic. Historické zprávy a nálezy z Egypta, Číny či Indie naznačují, že neštovice sužovaly lidstvo tisíce let. Ale díky srovnání DNA viru, získaného z litevské dětské mumie ze 17.

století s moderními vzorky neštovic odborný tým zjistil, že mají společného předka, který se objevil až zhruba mezi lety 1588 a 1654.

Velké překvapení

To znamená, že nejnebezpečnější druhy pravých neštovic se vyvinuly mnohem později, než se usuzovalo. Jizvy, připomínající následky neštovic u starších nálezů tak mohou často pocházet od jiných onemocnění, například spalniček nebo planých neštovic.

K definitivnímu potvrzení této hypotézy je však zapotřebí dalších výzkumů. Není to zdaleka jediný případ, kdy mumie dokázaly vědce pořádně překvapit. V roce 2013 uskutečnil americký tým výzkum mumií ze starověkého Egypta, předkolumbovského Peru, domorodých Američanů a původních obyvatel Aleutských ostrovů.

blank
Mumie dítěte vydala svědectví o viru pravých neštovic.

Nezdravý život předků

U více než třetiny z nich byla zjištěna některá z forem aterosklerózy (kornatění tepen). Tento zdravotní problém, podílející se například na vzniku mozkové mrtvice nebo infarktu myokardu se přitom většinou považuje za tzv.

civilizační chorobu, související se současným životním stylem, tedy hlavně se sedavým způsobem života a nezdravým stravováním. „Zjistili jsme, že různá onemocnění srdce a oběhového systému jsou starší než Mojžíš,“ konstatoval poté kardiolog Randall C. Thompson ze St. Luke’s Mid America Heart Institute v Kansas City ve státě Missouri.

Známá neznámá tuberkulóza

Při průzkumu pohřebních značek na hrobkách identifikovali archeologové zatím nejstarší dosud známý případ onemocnění srdce u egyptské princezny, která žila v letech 1580-1550 př.n.l. Nejstarší případ ucpání tepen patří egyptské mumii přibližně z roku 2000 př.n.l.

Mikrobiolog Mark Pallen z univerzity v anglickém Warwicku s kolegy publikuje v roce 2014 výsledky práce při zkoumání 800 let starých mumií z Maďarska. Zjistí, že zatímco moderní pacienty sužuje obvykle pouze jeden kmen tuberkulózy, předchozí generace často trpěly hned několika najednou.

blank
Žena z maďarského Vácu byla jednou z těch, která během života trpěla tuberkulózou.

Učíme se od mumií

Navíc při výzkumu použijí techniku, známou jako metagenomické sekvenování, která nikdy dříve nebyla u mumií aplikována. Mohli tak získat mikrobiální DNA, aniž by bylo třeba zdlouhavého „pěstování“ bakterií v laboratoři.

Tento postup pak s úspěchem využijí i při práci se vzorky sputa (hlenu z dýchacích cest) současných pacientů. „V tomto případě mrtví učili živé,“ okomentoval práci vědeckého týmu a její výsledky doktor Pallen.

Foto: www.thestar.com, www.the-scientist.com, www.galgale.com, www.heraldtribune.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Odkaz Mendela: Slepice více snáší a méně kvokají, obilí je nižší a ovoce sladší
21stoleti.cz

Odkaz Mendela: Slepice více snáší a...

V červenci uplynulo 200 let od narození Gregora...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Ty jsi ale nudná, říkala mi tchyně
skutecnepribehy.cz

Ty jsi ale nudná, říkala mi...

Nikdy mě nenapadlo, že budu...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...