Skip to content

Tajemství mumií: Když mrtví učí živé!

Dominikánský kostel Ducha svatého v litevském Vilniusu je skvostem pozdně barokní architektury. Poblíž jednoho postranního oltáře se nachází kamenné schodiště vedoucí do podzemí, kde černá kovová brána otvírá cestu do království mrtvých.

A to odhaluje zajímavé tajemství.

Podmínky ve zdejší podzemní kryptě způsobily, že těla mrtvých prošla procesem, nazývaným spontánní mumifikace. Zachovalosti mumií z různých období se současní vědci rozhodnou využít pro zkoumání toho, jaké zdravotní problémy sužovaly naše předky.

Vyberou 23 nejlépe zachovalých těl a pustí se do práce. Nacházejí zubní kazy, choroby dásní, artritidu i deformity kostí. Také nádory, nemoci štítné žlázy i známky kornatění tepen. Za mimořádný však považují objev zbytků viru, způsobujícího pravé neštovice, které kdysi pustošily většinu světa.

Vchod do krypty v litevském Vilniusu.

Mladší, než se původně zdálo

Při jeho bližším zkoumání pak vědci získávají jiný náhled na původ této ničivé nemoci. „Podařilo se nám získat nejstarší kompletní genom viru variola,“ vysvětlila bioložka Ana Dugganová z kanadské McMaster University.

Dodává, že stará DNA jim pomáhá zmapovat časovou osu neštovic. Historické zprávy a nálezy z Egypta, Číny či Indie naznačují, že neštovice sužovaly lidstvo tisíce let. Ale díky srovnání DNA viru, získaného z litevské dětské mumie ze 17.

století s moderními vzorky neštovic odborný tým zjistil, že mají společného předka, který se objevil až zhruba mezi lety 1588 a 1654.

Velké překvapení

To znamená, že nejnebezpečnější druhy pravých neštovic se vyvinuly mnohem později, než se usuzovalo. Jizvy, připomínající následky neštovic u starších nálezů tak mohou často pocházet od jiných onemocnění, například spalniček nebo planých neštovic.

K definitivnímu potvrzení této hypotézy je však zapotřebí dalších výzkumů. Není to zdaleka jediný případ, kdy mumie dokázaly vědce pořádně překvapit. V roce 2013 uskutečnil americký tým výzkum mumií ze starověkého Egypta, předkolumbovského Peru, domorodých Američanů a původních obyvatel Aleutských ostrovů.

Mumie dítěte vydala svědectví o viru pravých neštovic.

Nezdravý život předků

U více než třetiny z nich byla zjištěna některá z forem aterosklerózy (kornatění tepen). Tento zdravotní problém, podílející se například na vzniku mozkové mrtvice nebo infarktu myokardu se přitom většinou považuje za tzv.

civilizační chorobu, související se současným životním stylem, tedy hlavně se sedavým způsobem života a nezdravým stravováním. „Zjistili jsme, že různá onemocnění srdce a oběhového systému jsou starší než Mojžíš,“ konstatoval poté kardiolog Randall C. Thompson ze St. Luke’s Mid America Heart Institute v Kansas City ve státě Missouri.

Známá neznámá tuberkulóza

Při průzkumu pohřebních značek na hrobkách identifikovali archeologové zatím nejstarší dosud známý případ onemocnění srdce u egyptské princezny, která žila v letech 1580-1550 př.n.l. Nejstarší případ ucpání tepen patří egyptské mumii přibližně z roku 2000 př.n.l.

Mikrobiolog Mark Pallen z univerzity v anglickém Warwicku s kolegy publikuje v roce 2014 výsledky práce při zkoumání 800 let starých mumií z Maďarska. Zjistí, že zatímco moderní pacienty sužuje obvykle pouze jeden kmen tuberkulózy, předchozí generace často trpěly hned několika najednou.

Žena z maďarského Vácu byla jednou z těch, která během života trpěla tuberkulózou.

Učíme se od mumií

Navíc při výzkumu použijí techniku, známou jako metagenomické sekvenování, která nikdy dříve nebyla u mumií aplikována. Mohli tak získat mikrobiální DNA, aniž by bylo třeba zdlouhavého „pěstování“ bakterií v laboratoři.

Tento postup pak s úspěchem využijí i při práci se vzorky sputa (hlenu z dýchacích cest) současných pacientů. „V tomto případě mrtví učili živé,“ okomentoval práci vědeckého týmu a její výsledky doktor Pallen.

Foto: www.thestar.com, www.the-scientist.com, www.galgale.com, www.heraldtribune.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jemná kachní paštika s vínem
nasehvezdy.cz

Jemná kachní paštika s vínem

Víte, že z nedojedené kachny nebo zbylých jater...
Sprchování nejen pro dokonalou hygienu
rezidenceonline.cz

Sprchování nejen pro...

Z pohledu spotřeby vody patří k nejúspornějším způsobům...
Strašidelná mlhovina v souhvězdí velryby
21stoleti.cz

Strašidelná mlhovina v...

Tento éterický pozůstatek dávno mrtvé hvězdy, který na...
Hrad Houska a Máchův dopis: Obyčejný podvrh?
epochanacestach.cz

Hrad Houska a Máchův dopis:...

Hrad Houska se těší...
Ruská Chupacabra dopadena. Místní věří, že jim podivný predátor zabíjel zvířata
enigmaplus.cz

Ruská Chupacabra dopadena. Místní...

Milovníky záhad z celého světa zaujalo před nedávnem...
České Holandsko: Naše nejhezčí větrné mlýny
epochanacestach.cz

České Holandsko: Naše nejhezčí...

Větrným mlýnům přála...
Kupte si ranč v těsné blízkosti Oblasti 51. Pozemek u záhadného místa je na prodej
enigmaplus.cz

Kupte si ranč v těsné...

Máte rádi UFO a chcete být přímo v pomyslném...
Toyota vydá dluhopisy na rozvoj svého Woven City
iluxus.cz

Toyota vydá dluhopisy na...

Společnost Toyota chce vydat firemní...
Zimní játrová paštika
nasehvezdy.cz

Zimní játrová paštika

Chystáte oslavu nebo rodinnou sešlost?...
Měsíc má vrásky! Proč souputník Země stárne?
epochalnisvet.cz

Měsíc má vrásky! Proč...

Americká sonda našla na povrchu Měsíce velké...
Přišli lidé z budoucnosti, aby nás varovali?
enigmaplus.cz

Přišli lidé z budoucnosti,...

Pojďme se společně podívat na...
ISS se dočká „záplaty“
21stoleti.cz

ISS se dočká „záplaty“

V uplynulých dnech začali ruští kosmonauti...