Domů     Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
2.11.2024

V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla.

Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat…

První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se objevily už v polovině 19. století, například v roce 1851 ve státě Maine, a to za účelem vypořádání se s opilectvím a kriminalitou.

K zákazu se přidaly i další státy, ale poté, co se ukázalo, že podněcuje k pašování alkoholu, byl zrušen.

Začaly se však formovat organizace, které si daly za cíl omezení prodeje „opojných“ nápojů, šlo především o Unii žen za křesťanskou střídmost a poté o Ligu proti výčepům.

Proti alkoholu modlitbou i kamením

Unie žen za křesťanskou střídmost byla založena Francis Elizabeth Willardovou roku 1874. Její členky zprvu bojovaly proti prodeji alkoholu společnými modlitbami před salony a bary, když to nepomáhalo, útočily na nálevny klacky a kamením.

Ligu proti výčepům založil Wayn Wheeler roku 1893 v Ohiu, kde se jí po 15 letech podařilo dosáhnout prohibice. Liga se věnovala demonstracím a lobbingu, politikům, kteří ji slíbili podporu, pomáhala s předvolební kampaní a dodávala jim voliče.

V březnu 1896 byl v New Yorku schválen Rainesův zákon, který zakazoval prodej alkoholu o nedělích a kvůli kterému se mnoho barů změnilo na hotely.

Litografie Nathaniela Curriera: Vývoj opilce: od první skleničky až do hrobu
Litografie Nathaniela Curriera: Vývoj opilce: od první skleničky až do hrobu

Žádní opilí obránci vlasti

V dalším prosazování prohibice, tedy úplného zákazu prodeje a konzumace alkoholu, Lize proti výčepům velmi pomohl vstup Spojených států do první světové války v dubnu 1917. Její stoupenci začali vyžadovat střízlivost vojáků, kteří by v alkoholovém opojení mohli vyzradit válečné tajemství, či by nemuseli být schopní dostatečně bránit vlast.

V červnu byl proto schválen Zákon o kontrole potravin a piva, díky kterému mohl prezident Woodrow Wilson regulovat zásoby potravin a omezit produkci piva a vína, stejně jako zakázat využití obilí k destilaci.

Po vyhlášení prohibice se lidé opili

Na základě tohoto zákona bylo trestné prodat či nalít alkohol jakémukoliv vojákovi, stejně jako prodávat ho na vojenských základnách či v jejich blízkosti. V prosince 1917 pak bylo zakázáno vyrábět pivo s obsahem alkoholu, přesahujícím 2,75 %.

V září 1918 byl schválen Válečný prohibiční zákon, který od 1. května 1919 dokonce zakazoval výrobu piva a vína na území USA stejně jako prodej alkoholických nápojů, obsahujících více než 2,75 % alkoholu. Prodávat se smělo jen válečné pivo a zředěné víno.

Přijetí zákona vyvolalo masovou hysterii, mnoho lidí se přesunulo do salonů, kde pili až do ranních hodin.

Zákaz pití i prodeje alkoholu

To nejhorší ale mělo teprve přijít. V prosinci roku 1917 byl kongresu předložen ke schválení tak zvaný Volsteadův zákon.

Ačkoliv ho předložil republikánský kongresman Andrew Volstead, autorem návrhu byl ve skutečnosti zakladatel a vůdce Ligy proti výčepům, Wayne Wheeler.

Úmyslem zákona bylo zakázat občanům vyrábět, prodávat, vyměňovat, přepravovat, dovážet, vyvážet, poskytovat, nalévat (to platilo pro barmany) a vlastnit „opojné“ nápoje, jejichž obsah alkoholu přesáhl půl procenta.

Zákon, který prošel sněmovnou i senátem, sice vetoval prezident Wilson, sněmovna ho nicméně následně přehlasovala, a nařízení tak 17. ledna 1920 vstoupilo v platnost.

Karikatura a báseň zesměšňující Volsteadův zákon, prý je výhodný jen pro hrobníky (časopis Hot Dog, srpen 1922)
Karikatura a báseň zesměšňující Volsteadův zákon, prý je výhodný jen pro hrobníky (časopis Hot Dog, srpen 1922)

Rockefeller vydělává na prohibici

Na přijetí prohibičních zákonů se podle jedné z konspiračních teorií měl podílet i americký průmyslník John D. Rockefeller, revolucionář v oblasti ropného průmyslu a zakladatel Standard Oil Company. Co ho k tomu mělo vést? Samozřejmě vlastní zisky!

Když totiž zjistil detaily o vývoji Modelu T s přezdívkou Plechová Líza, tedy automobilu vyráběném společností Ford Motor Company Henryho Forda mezi roky 1908 až 1927, měl se údajně stát velkým propagátorem prohibice.

Alkoholem k lepší jízdě

První automobil společnosti Ford měl totiž jezdit i na etanol z kukuřice a vývoj biopaliva se ropnému magnátovi rozhodně nemohl líbit.

Společnost General Motors, další americká automobilka, testovala přidávání etanolu do benzinu, aby zvýšila výkon a odstranila klepání motoru. Benzin má totiž tendenci k samozápalům a detonacím, označovaným za klepání, které poškozuje motor.

Kvalita benzinu je udávána oktanovým číslem, které se mísením s etanolem zvýší, a zlepší tak jeho vlastnosti.

Dohoda s General Motors

Kdyby se začal do benzinu přidávat alkohol, ztratil by ropný průmysl 10 až 20 % svých tržeb v závislosti na množství přidaného alkoholu. To se Rockefellerovi, stojícímu v čele Standard Oil Company, nemohlo líbit.

Měl se proto spojit s General Motors a podpořit vývoj paliva s přidáním olova. To vyřešilo problém s nežádoucím klepáním a zároveň nesnížilo zisky ropného magnáta. Normou se tak stal škodlivější olovnatý benzin.

Rockefeller s manželkou
Rockefeller s manželkou

Přesvědčený podporovatel prohibice

Pravda je ale s největší pravděpodobností jinde. Ano, Rockefeller prohibici skutečně podporoval, ale spíše z vlastního přesvědčení, protože byl věřící abstinent než z důvodu zvyšování svých zisků.

Jeho žena byla navíc zaangažována v hnutí podporujícím prohibici. Rockefeller rovněž věřil tomu, že zákaz alkoholu zvýší produktivitu jeho zaměstnanců.

Z rozhodujících pozic svého impéria se ale stáhl a odešel „do důchodu“ v roce 1897, tedy v době, kdy prohibiční hnutí sílilo, ale dávno předtím, než prohibiční zákony vstoupily v platnost.

Alkohol a automobilismus

Důvod, proč se společnost General Motors nakonec přiklonila k přidávání olova do benzinu namísto etanolu, byl především technický. Etanol na sebe váže vzdušnou vlhkost, a po delším čase tak snižuje kvalitu paliva.

Distribuce benzinu v Americe 20. let byla zdlouhavá a panovala oprávněná obava, že než by se palivo z rafinerie dostalo do aut, obsahovalo by již takový podíl vody, který by mohl znesnadnit startování a zvýšit korozi motoru.

Využití etanolu jako paliva bránily také vysoké daně a náklady na výrobu. Oproti tomu prohibice využití alkoholu v průmyslu nebránila. A i samotný Henry Ford zavedení prohibice podporoval.

Na prohibici bohatne mafie

S prohibicí ovšem chuť Američanů dopřát si nějakou tu skleničku alkoholu nezmizela.

Alkohol si začali tajně vyrábět doma, což mělo za následky požáry způsobené výbuchy domácích destilačních kolon, navíc tyto destiláty bývaly často zdraví škodlivé a občas i smrtelně jedovaté.

Proto bohatí Američané raději nakupovali pašovaný alkohol z Kanady, Střední Ameriky a také Evropy. Černý trh s alkoholem měla pod palcem mafie, která tak velmi bohatla a prorůstala legálními vrstvami americké společnosti. Nejslavnějším mafiánem profitujícím z prohibice byl Al Capone.

Konečně konec zákazu alkoholu

Američané slaví konec prohibice.
Američané slaví konec prohibice.

Prohibice měla řadu negativních dopadů na americkou společnost.

Nejenže neúměrně zaměstnávala policii, připravila o zaměstnání mnoho lidí a kriminalizovala i do té doby bezúhonné občany, paradoxně navýšila počty alkoholiků, a navíc způsobila Spojeným státům obrovské ztráty na daních a clech.

To si politici uvědomili především během Velké hospodářské krize, kterou v říjnu 1929 rozpoutal propad akcií na americké burze ve Wall Street. S návrhem na zrušení prohibice šel proto do prezidentských voleb i Franklin D. Roosevelt.

Po svém zvolení se o to velmi zasazoval. Nakonec se mu to podařilo v prosinci 1933. Když prohibice definitivně skončila, bylo v USA třikrát více tajných barů než v roce 1919.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz, tn.nova.cz
Titulní foto: Mr.Nostalgic / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Goszei / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: Infrogmation / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Bain News Service / Library of Congress/ Fæ / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: Neznámý autor / New York Times / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Vánoce jako dokonalý nástroj nacistické propagandy
V prosinci 1941 uspořádá Adolf Hitler vánoční večírek pro své nacistické kumpány. Jde o velkolepou událost, při které se nejvyšší představitelé nacistické strany a generálové shromáždí před velikým vánočním stromem. Hodují a vyměňují si dárky.   Zmiňovaného posezení se účastní stovky esesáků. Adolf Hitler (1889-1945) Vánoce, které jsou oslavou narození Žida, přetvoří v mocný nástroj německé […]
Historie
5x Hrdě s erbem! Nebo raději ne…?
Správný šlechtic je hrdý na své jméno, na svůj původ a na svůj erb. Jenže ten občas není zrovna výstavní… Může za to nepovedený vtípek dávných předků? Nebo spíše změněný význam v průběhu staletí?   Nositel erbu: Schwarzenbergové Roku 1654 přicházejí do Čech Schwarzenbergové – i s jednoduchým erbem, kterému se díky vojevůdci Adolfovi ze […]
Historie
Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci
„Paní tak vlídná, nedotknutá zlem čili Dobrá nebo Guta. Pro svoje vzácné chování byla vám dána za paní. A její vlídnost neustále oblažuje i pana krále,“ píše o manželce Václava II. básník Ulrich von Etzenbach. Zdá se, že si český král nemá na co stěžovat.   Když Václav II. (1271–1305) přijíždí 24. května 1283 do […]
Historie
Benedikt IX.: Démon z pekla na papežském stolci?
Benedikt IX. (1012–1055) se zapsal do dějin jako největší zhýralec církve. Tento mladý papež, který usedl na papežský stolec již ve věku mezi jedenácti a čtrnácti lety, byl známý svým skandálním chováním a neřestmi. Současníci ho přezdívali „démon z pekla v přestrojení za kněze“ a jeho vláda byla plná cizoložství, vražd, znásilnění a dalších ohavných […]
reklama
věda a technika
Blahodárné účinky éterických olejů
Objevte účinky vonných olejů prověřené staletími používání v tradičním léčitelství. Využijete je do aromalampy či difuzéru, jako příměs masážních olejů nebo k voňavé koupeli. Aromaterapie je mnohem více než jen hraní si s krásnými vůněmi. Umožňuje relaxovat, harmonizovat psychiku, podpořit koncentraci, zlepšit náladu, dodat potřebný odpočinek a povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormony, […]
Proč vás sužuje akné?
Akné patří mezi nejčastější dermatologické problémy, které sužují mnoho lidí. Postihuje je nejvíce v pubertě, neboť v těle dochází k celé řadě změn, zejména hormonálních. Ale to neznamená, že v dospělosti nedá pokoj. A dokonce existují případy, kdy postihuje i novorozence. Jedná se o zánět vývodů mazových žláz a vlasových váčků, projevující se formami od […]
Hudba má očistnou moc
O pozitivním vlivu hudby na naši psychiku víme už dávno. Pojďme se tedy na chvíli zasnít a nechat se unášet na vlnách hudby. Muzikoterapie je forma psychoterapie, která se používá i v medicíně a velmi přispívá při léčbě různých poruch paměti. Pomáhá napravovat místa v duši, kde nadělal škody stres, a tak má obrovský přínos […]
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz