Projekt Ocenění Českých Lídrů (OCL) představil i v letošním roce nejúspěšnější ryze české firmy. Vítěze osmého ročníku soutěže vybírala odborná porota ze 142 společností. Více než polovinu těchto finalistů tvořily rodinné podniky.
Firmy, které se soutěže zúčastnily, tvoří doslova páteř tuzemské ekonomiky a patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Česku. Jedná se o podniky s desítkami či stovkami zaměstnanců a ročními obraty přes 200 milionů korun.
Letos bylo z 1815 nominovaných firem vybráno 142 finalistů, jejichž kumulovaný obrat činil zhruba 128 miliard korun a zaměstnávali téměř 21 000 lidí.
Motorem tuzemské ekonomiky jsou dlouhodobě rodinné firmy a zejména exportéři. Mezi finalisty OCL bylo v roce 2024 79 rodinných podniků a 40 společností, které své výrobky vyvážejí do zahraničí.
Nadpoloviční většina finalistů se přitom soutěžního klání zúčastnila vůbec poprvé.
Kdo se mohl zapojit?
– Společnosti, jejichž majiteli jsou čeští občané a držitelé stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)
– Podniky s ročním obratem od 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci
– Firmy, které vedou podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let
Jak jsou vybírání účastníci?
Nominace tradičně proběhla na základě hodnocení Indexu Cribis společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je odborným garantem soutěže. Data z účetních závěrek se sbírají tři poslední roky.
Hodnotí se čísla z roku 2021 a 2022, data z roku 2023 mají pouze informativní charakter.
„Účetní údaje zpracováváme z údajů uvedených ve sbírce listin a do registrace jsou staženy automaticky. Společnosti se do soutěže hlásí z vlastní iniciativy či na doporučení zakladatele projektu,“ informuje garant soutěže.
Co je index CRIBIS?
Index CRIBIS se počítá z devíti finančních ukazatelů spočítaných ze dvou posledních zveřejněných a po sobě jdoucích účetních výkazů. Kromě statických hodnot ukazatelů vstupuje do hodnocení také jejich meziroční změna. Kritéria pro vyhodnocení hodnot ukazatelů jsou nastavena oborově.
Výsledný stupeň indexu je ovlivněn také nefinančními kritérii, jako je například exekuce, dluh po splatnosti, nespolehlivý plátce DPH, probíhající insolvenční řízení a podobně. CRIBIS index má 10 stupňů.
První čtyři stupně ukazují na stabilní až velmi stabilní ekonomickou situaci subjektu. Další tři stupně ukazují na průměrnou situaci, u posledních tří je předpokládaná vyšší až vysoká pravděpodobnost neschopnosti splácet své závazky v průběhu jednoho roku.
Jako tradičně byla i letos vyhlášena trojice nejlepších firem v každém kraji a vavříny posbírali i vítězové speciálních kategorií: Celorepublikový lídr, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF-Czech Credit Bureau, Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors a Výjimečná firma pod patronací JŠK, advokátní kancelář.
Pořadatelé navíc letos představili dvě novinky: Klasifikace poroty měla vůbec poprvé stejnou váhu jako ekonomické hodnocení odborného garanta (50:50).
Druhou novinkou je zařazení speciální kategorie ŽEBŘÍČEK TOP 10, který představil „zdravě rostoucí” firmy, u kterých hodnotil trvale udržitelný dynamický růst a vysokou EBITDU. Patronát nad touto kategorií převzala společnost Enterprise Investors.
Lídři táhnou českou ekonomiku
Podle zakladatelky projektu a podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové patří všechny nominované podniky mezi významné zaměstnavatele a zajišťují ekonomickou i sociální stabilitu České republiky.
„Vytváříme prostor pro různorodé typy firem ať už jde o společnosti, které jsou symbolem inovací se schopností vymýšlet nové věci, nebo společnosti s unikátním know-how a schopností dobře prodávat, nebo firmy, co vyrábějí to nejkvalitnější české zboží.
Posuzujeme celý ekosystém českého byznysu a cítíme, že je velmi důležité se takto vzájemně setkat a propojit,“ popisuje zakladatelka projektu Helena Kohoutová.
Důležitým aspektem je také vzájemné spojení těchto českých podniků a korporací, které jsou důvěryhodnými klienty i dodavateli, v Podnikatelské platformě Helas – Budujeme hrdé Česko.
Odborným garantem projektu je od počátku společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
Tuzemské firmy se nadále potýkají se složitými podmínkami, poznamenaly je nedávné krize. Důvěra v budoucnost mezi podnikatelskou veřejností ale pomalu roste a podniků v Česku opět přibývá.
„Podniků v Česku přibývá, za devět měsíců letošního roku jich vzniklo o šest procent více než ve stejném období loňského roku, byl to nejvyšší počet nových firem na trhu v posledních šesti letech. Letos ale roste i počet firemních bankrotů, i když jen mírně.
Za deset měsíců letošního roku bylo vyhlášeno 590 firemních bankrotů, což je o 8 % více než za stejné období loňského roku,“ shrnuje Pavel Finger, člen představenstva CRIF – Czech Credit Bureau.
Ten zároveň připomíná, jaká byla letos vlastnická struktura finalistů soutěže. „Polovina z deseti finalistů má jednoho vlastníka, tři finalisté po dvou, jeden má tři majitele a poslední šest vlastníků,“ doplňuje Pavel Finger.
Kde je největší potenciál českých firem?
Patronem Ceny za největší potenciál je letos jedna z největších společností spravujících fondy soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě Enterprise Investors.
„Pro rozvoj české ekonomiky je klíčové, aby v ní působilo co nejvíce firem, které nacházejí příležitosti k růstu nejen v Česku, ale i na zahraničních trzích.
Pokud se firmám podaří prorazit a získat úspěch v zahraničí, je to známka jejich konkurenceschopnosti a inovativnosti.
A daří-li se to podnikům dosáhnout udržitelným způsobem, jsou ideálním kandidátem na private equity investici, která jim pomůže růst ještě urychlit,“ upozorňuje viceprezident Enterprise Investors, zodpovědný za investice v České republice a na Slovensku Martin Chocholáček.
Dosavadní zkušenosti na českém trhu podle Martina Chocholáčka ukazují, že je v ČR mnoho inovativních společností se zdravým růstovým potenciálem a zakladateli a manažery, kteří mají vizi, jak s pomocí strategického investora potenciál firmy plně využít a nastartovat k zásadnímu růstu.
Enterprise Investors vnesli svým oceněním do soutěže OCL hodnocení finanční výkonnosti společností na základě finančních dat, jako je růst tržeb, celková ziskovost a růst ziskovosti za poslední tři roky.
„Následně jsme posuzovali obchodní příběh, který se za těmito čísly skrývá. Jsem přesvědčen, že i díky tomuto ocenění, jehož jsme partnerem, se nám podaří podpořit úspěšné české firmy v jejich růstu.
A možná se některé z nich přidají do skupiny úspěšných společností, kterým jsme v Enterprise Investors v průběhu třech desetiletí pomohli realizovat jejich úspěšné podnikatelské příběhy,“ doplňuje zástupce Enterprise Investors.
Odpovědné podnikání: Vítěz snižuje spotřebu energie a dosahuje velni dobrého ESG skóre
Patronem Ceny Odpovědného podnikání byla i v letošním roce společnost CRIF – Czech Credit Bureau, která je zároveň odborným garantem projektu.
Mezi rozhodující kritéria hodnocení Ceny odpovědného podnikání patřily zejména výsledek ESG skóre z vyplněného dotazníku v platformě Synesgy, hodnota CRIF ESG skóre z veřejných dat a také to, jaké má hodnocená firma aktivity v oblasti minimalizace dopadů jejich podnikání na životní prostředí.
CRIF zaujalo, kolik soutěžících firem mělo zajímavé aktivity v oblasti odpovědného podnikání a co vše plánují do budoucna.
Absolutní vítěz této kategorie, společnost Flídr Metal s.r.o. vyplnila kompletně dotazník Synesgy včetně dat o vlastní produkci emisí a rovněž vyložila kalkulačku skleníkových plynů.
Společnost dosáhla také dobrého výsledku ESG skóre z veřejných dat a díky mnohým opatřením stále snižuje spotřebu energie. Navíc také vypočítává uhlíkovou stopu svých výrobků. Tato společnost má celkově aktivní a pozitivní přístup k udržitelnému podnikání.
Výjimečná firma: Rozhodující je příběh a potenciál podniku
Jakým vodítkem se řídí při výběru vítězů své kategorie Výjimečná firma advokátní kancelář JŠK?
„Vítězná firma musí být výjimečná svým příběhem a potenciálem. Musí být tak trochu „mimo“ tabulky a přinášet něco navíc,“ říká partner advokátní kanceláře JŠK Tomáš Doležil.
Tuto podmínku letos nejlépe splnil výrobce městského mobiliáře, který dodává do celého světa, společnost mmcité z Uherského Hradiště.
„Firma mmcité ztělesňuje tu nejlepší baťovskou tradici a svými produkty obohacuje nejen veřejný prostor po celém světě, ale zejména zvyšuje kvalitu života každého z nás,“ dodává Tomáš Doležil.
MPO chce být centrem podpory podnikatelů
Letošnímu ročníku OCL udělilo svou záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Čeští podnikatelé se dlouhodobě potýkají se zbytečnou administrativní zátěží. Zástupci ministerstva to chtějí změnit a podnikatele v nelehkém období době maximální podpořit.
„Jedním z mých cílů jako ministra průmyslu a obchodu je podnikatelům co nejvíce pomoci a usnadnit život.
Proto jsme letos představili balíček 22 opatření, která se zaměřují nejen na snížení byrokracie, ale také na digitalizaci státních služeb, která se našemu resortu úspěšně daří. Tím ale nekončíme.
Pokračujeme ve vytipovávání dalších oblastí, které lze ještě více zjednodušit,“ sděluje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že se MPO zaměřuje především na digitální projekty.
„Na začátku roku jsme spustili vylepšený Portál živnostenského podnikání, odkud lze on-line založit živnost nebo ji dále spravovat. Do konce roku chystáme Databázi informačních povinností, která zásadně zpřehlední stávající legislativu,“ doplňuje ministr.
Tento projekt bude podle jeho slov součástí Portálu podnikatele, který bude do budoucna sloužit jako jednotné digitální místo pro komunikaci s úřady z pohodlí domova. Spuštění plánuje MPO v polovině příštího roku.
Podle patrona soutěže ekonoma Tomáše Sedláčka nerozhodují jen pravidla, která jsou v jednotlivých zemích pro život i byznys nastavená. Klíčoví jsou lidé, kteří společnost tvoří.
Vydavatelství RF HOBBY s.r.o. s časopisy Epocha, HISTORY REVUE a Enigma bylo mediálním partnerem této akce.
Seznam vítězů 8. ročníku projektu Ocenění Českých Lídrů a více informací naleznete ZDE
Projekt podporují:
Zakladatel: Agentura Helas s.r.o.
Odborný garant: CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Oficiální partner: Enterprise Investors s.r.o.
Záštita: Ministerstvo průmyslu a obchodu