Domů     Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
12.11.2024

Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou.

Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila.

Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních a pracovních táborů. Ten začal být budován již za V. I. Lenina v roce 1918 a rozšířen byl zejména za hrůzovlády Josifa Stalina.

Správa byla i s tábory samotnými („gulagy“) oficiálně zrušena v lednu 1960, ve skutečnosti ovšem tábory existovaly až do pádu komunistického režimu.

I dnes v některých oblastech Ruska existují zařízení, která se gulagu až nápadně podobají… Během celé existence Sovětského svazu vzniklo nejméně 476 táborových komplexů, v nichž byly sdruženy tisíce táborů.

Jen v období Stalinovy tyranie (1929–1953) jimi prošlo nejméně osm milionů lidí. Podle historiků zde zemřelo jen v letech 1934–1953 přes milion lidí, celkově se počet mrtvých podle odhadů může blížit až dvaceti milionům.

Deportační barák v Kolymské oblasti
Deportační barák v Kolymské oblasti

Kam s milionáři? Do kriminálu!

Myšlenka pracovních táborů byla pro bolševiky lákavá, zejména jako nástroj pomsty. Ještě před listopadovými událostmi v roce 1917 se vůdce bolševiků Lenin nechal slyšet, že chystá pro bohaté kapitalisty zavedení pracovní povinnosti.

Když se Leninova parta dostala k moci, neměla valnou podporu ve společnosti, z čehož pramenil vznik vleklé občanské války. Lenin byl z dané situace vzteklý. „Uvítal bych uvěznění milionářských sabotérů.

Předpokládám jejich odsouzení na půl roku nucené práce v dolech,“ láteřil. A bylo jedno, zda se jednalo o spekulanta, nebo poctivého podnikatele, který si svůj majetek těžce odpracoval.

Češi první na řadě

Sovětské koncentrační tábory začaly vznikat již v roce 1918. A prvními vězni byli Češi. Ruským bolševikům lezly na nervy československé legie, tvořené zajatci z východní fronty a nyní bojující za samostatnou Československou republiku.

Velitel Rudé armády Lev Trockij rozkázal, aby pro zajaté legionáře byly vybudovány tzv. konclagery (koncentrační tábory).

Poté, co v zemi moc uchvátil Stalin, staly se sovětské tábory skutečnými tábory smrti. Zvláště ty ležící v arktických oblastech kosily vězně, či jak se v ruštině říkalo zeky, nemocemi, minimální či žádnou lékařskou péčí, mrazem a hladem.

Hřbitov vězňů (Sekirnaja Gora)
Hřbitov vězňů (Sekirnaja Gora)

Strašlivé podmínky

Vězni museli v některých případech pracovat až 18 hodin denně, aniž by dostali dostatek stravy. V polárních oblastech byli zekové vyhnáni do práce i při padesátistupňových mrazech.

Pracovali v dolech či na dopravních stavbách, přičemž neměli k dispozici patřičné nářadí. Navíc pracovní normy byly doslova šílené, a kdo je nesplnil, přišel už o tak chudý příděl jídla.

Jako v nacistických koncentračních táborech, i zde se mezi dozorci objevovali lidé se sadistickými sklony, kteří si s vězni dělali, co chtěli. Jejich jediným omezením bylo to, aby táboru neklesla produkce.

Klášter, pevnost, vězení…

U severních břehů evropské části Ruska se nachází malé vnitrozemské moře, zvané Bílé. Zde, těsně pod severním polárním kruhem, leží Solovecké ostrovy. Býval zde klášter, carské vojsko zde mělo svou základnu, později zde bylo zřízeno vězení.

Právě zde vybudoval v roce 1923 bolševický režim svůj první velký tábor pro politické vězně, první článek budoucího „souostroví gulag“.

Centrem tábora byla budova bývalého kláštera. Nad vstupní branou do nedalekého komplexu táborových baráků bylo napsáno: „Železnou rukou doženeme lidstvo ke štěstí“.

V roce 1925 zde už pobývalo 6000 vězňů, především bělogvardějští vojáci, kteří v době občanské války stáli proti rudým, šlechtici, ale i opravdoví zločinci. Neposlušní vězni byli během léta za trest přivazováni ke kůlům, kde se na nich živili komáři.

Mnoho úmrtí bylo zaznamenáno jako „následek nemoci“, takže ve skutečnosti není jasné, co vlastně dané vězně skutečně zabilo.

Vězni koupou hlínu na Soloveckých ostrovech.
Vězni koupou hlínu na Soloveckých ostrovech.

Ocelárny a hladomor

Ve chvíli, kdy se k moci dostal Stalin, nastalo ještě větší zostření poměrů. Stalin si předsevzal přeměnit zaostalé Rusko v moderní průmyslový stát. Nikoliv ovšem postupně, ale velkým skokem.

Továrna se ovšem sama od sebe nepostaví, k tomu je zapotřebí lidské síly. Ta je čerpána především z venkova, avšak na úkor zemědělství. Ruská průmyslová revoluce tak s sebou přináší i hlad.

Své o tom vědí na Ukrajině, kde kvůli Stalinovu zásahu zemřely miliony lidí. Za Stalinovy krutovlády se pracovní tábory stávají regulérní ekonomickou jednotkou. Systém, který tak rád odsuzoval vykořisťování, povýšil tuto činnost na svou hospodářskou oporu.

Kanál jako projev nesmyslného velikášství

V roce 1930 byla zahájena první velká stavba, na které se vězňové museli podílet. Byl jí Bělomořsko-baltský kanál. Postavit kanál znamenalo prokopat se 230 kilometry, vybudovat pět přehrad a čtrnáct plavebních komor.

Stalin navíc požadoval, aby vzniklo za pouhých dvacet měsíců. Na stavbě pracovalo téměř 200 000 vězňů. Dělníci by navíc sami o sobě k výstavbě nestačili, proto se tajná policie NKVD zaměřila na zatýkání inženýrů a konstruktérů.

Jistý inženýr Vjazemskij se velmi divil, když byl jednoho dne zatčen. Když se ptal vyšetřovatele, co provedl, dostalo se mu odpovědi, že „není sovětským člověkem“. Stalin nakonec dosáhl svého a v roce 1933 se průplavem projely první lodě.

Průplavem, který byl zároveň hrobem 25 000 lidí. Přitom jeho stavba byla zbytečná i z ekonomického hlediska, malá hloubka totiž neumožňuje průjezd větších lodí.

Nesmyslná dřina na nesmyslném kanálu
Nesmyslná dřina na nesmyslném kanálu

Nesmyslné stavby

Souostroví gulag se zatím utěšeně rozrůstalo po celém Sovětském svazu. Už samotný transport do táborů a první dny v něm přinášely tragédii. Vězni měli hlad a žízeň, hygienické podmínky byly strašlivé.

Význam Bělomořskobaltského kanálu byl sporný, ovšem vězni museli stavět i jiné, opravdu absurdní stavby. Jednou z nich byla železniční trať na severní Sibiři mezi městy Salechard a Igarka, tzv. transpolární magistrála.

Celá trať měla vést po území trvale zmrzlé půdy, na níž se obtížně buduje cokoli. Většinu roku je zde půda zmrzlá a pokrytá sněhem, během krátkého léta svrchní část roztaje a promění se v bažinatý povrch.

V tom období se položená železnice doslova rozjela v základech a mohlo se s její stavbou začít znovu.

Mrazivá Kolyma

Jedním z nejhrůznějších symbolů pracovních táborů se stal pojem Kolyma. Kolymská oblast se nachází v severovýchodním cípu Sibiře a skrývá v sobě obrovské nerostné bohatství včetně nalezišť zlata.

Na druhé straně je to asi nejnehostinnější místo v celém rozlehlém Rusku. Teploty v Kolymě klesají pod minus padesát stupňů.

Právě zde se zrodil zvláštní státní trust Sovětského svazu, využívající vězně pracovních táborů, zvaný Dalstroj. Podobných institucí bylo v SSSR více. Dalstroj na Dálném východě postavil okolo osmdesáti táborů.

Vězni zde stavěli doly, odkud posléze dobývali rudy. Pod jejich rukama tak vzniklo i město Magadan.

Vorkuta v zimě - v pozadí baráky pro deportované
Vorkuta v zimě – v pozadí baráky pro deportované

Látka přimrzlá k prknu

Vězňové s dlouhými tresty, pohybující se obvykle kolem dvaceti let, prošli řadou nucených zaměstnání. Jevgenija Ginzburgová kácela stromy, kopala výkopy, uklízela, vařila, starala se o kuřata, prala pro manželky dozorců, až zakotvila jako zdravotní sestra.

Jiný politický vězeň, Leonid Sitko, pracoval jako lamač v kamenolomu, vrátný v železničním depu, rubal uhlí v dole, svářel ve fabrice, kde byl také tesařem.

Zima za polárním kruhem byl nesnesitelná. „Má první myšlenka po probuzení byla, že mi přes noc hlava nějak přirostla k prknům mé pryčny.

Když jsem se však snažil posadit, táhl mě zpátky kousek látky, kterou jsem si vázal kolem hlavy přes oči, než jsem šel spát. Ta látka přimrzla k dřevěným prknům,“ vzpomínal jeden z vězňů.

Znásilnění? Běžná věc…

Političtí vězňové byli v gulagu vydáni na milost strážným i kriminálníkům, odpykávajícím si trest za hrdelní zločiny.

Obvyklým trestem za prohřešky bylo snížení už tak mizerného přídělu nebo pobyt ve vlhké a plesnivé izolaci, kde na podlaze bylo po kotníky vody. Bití bylo na denním pořádku. V největších mrazech byli zekové vyháněni nazí ven.

Ženy bývaly často sexuálně zneužívány. Znásilnění i táborová prostituce byly běžnou součástí života gulagu. „Jednou přišli kriminálníci, popadli ženy, které chtěli, a položili je do sněhu či opřeli o hromadu klád.

Zdálo se, že ženy jsou zvyklé, nekladly žádný odpor,“ vzpomínal další z vězňů. Některým mladým dívkám strážní nedali jídlo, když jim nebyly po vůli.

Mnozí toho nelitují

Ženy nečelily jen bezskrupulózním dozorcům, ale i otřesným hygienickým podmínkám. Alexandr Solženicyn, autor románu Souostroví gulag, například popsal, jak vypadal táborový nevěstinec: „Nesmírně špinavý, vládnul tu těžký puch.

Nechodili sem jen muži, proudili sem omrknout, jak to chodí, i dvanáctiletí kluci. Ženu mohlo uchránit jen zjevné stáří, nebo zjevná ohyzdnost.

Nic jiného.“ Systém sovětských táborů byl zrušen až v roce 1960. Současné Rusko se v některých aspektech k bývalému režimu staví kladně. Ruský prezident Putin je bývalým důstojníkem KGB a rozpadu SSSR lituje jako největší tragédie v ruských dějinách…

Zdroje informací: Gulag.cz, ceskatelevize.cz, en.wikipedia.org
Titulní foto: Gerald Praschl / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, 2. FOTO: Kaunas 9th Fort Museum/Renata3 / Creative Commons / CC BY 4.0, 3. FOTO: Visem / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, 4. FOTO: Kl833x9 / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: MagentaGreen / Creative Commons / volné dílo, 6. FOTO: Kaunas 9th Fort Museum/Renata3 / Creative Commons / CC BY 4.0
Související články
Historie
Vánoce jako dokonalý nástroj nacistické propagandy
V prosinci 1941 uspořádá Adolf Hitler vánoční večírek pro své nacistické kumpány. Jde o velkolepou událost, při které se nejvyšší představitelé nacistické strany a generálové shromáždí před velikým vánočním stromem. Hodují a vyměňují si dárky.   Zmiňovaného posezení se účastní stovky esesáků. Adolf Hitler (1889-1945) Vánoce, které jsou oslavou narození Žida, přetvoří v mocný nástroj německé […]
Historie
5x Hrdě s erbem! Nebo raději ne…?
Správný šlechtic je hrdý na své jméno, na svůj původ a na svůj erb. Jenže ten občas není zrovna výstavní… Může za to nepovedený vtípek dávných předků? Nebo spíše změněný význam v průběhu staletí?   Nositel erbu: Schwarzenbergové Roku 1654 přicházejí do Čech Schwarzenbergové – i s jednoduchým erbem, kterému se díky vojevůdci Adolfovi ze […]
Historie
Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci
„Paní tak vlídná, nedotknutá zlem čili Dobrá nebo Guta. Pro svoje vzácné chování byla vám dána za paní. A její vlídnost neustále oblažuje i pana krále,“ píše o manželce Václava II. básník Ulrich von Etzenbach. Zdá se, že si český král nemá na co stěžovat.   Když Václav II. (1271–1305) přijíždí 24. května 1283 do […]
Historie
Benedikt IX.: Démon z pekla na papežském stolci?
Benedikt IX. (1012–1055) se zapsal do dějin jako největší zhýralec církve. Tento mladý papež, který usedl na papežský stolec již ve věku mezi jedenácti a čtrnácti lety, byl známý svým skandálním chováním a neřestmi. Současníci ho přezdívali „démon z pekla v přestrojení za kněze“ a jeho vláda byla plná cizoložství, vražd, znásilnění a dalších ohavných […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
reklama
svět zločinu
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz