Domů     Šikmá věž v Pise: Čeká ji 300 klidných let?
Šikmá věž v Pise: Čeká ji 300 klidných let?

Italské město Pisa má své Náměstí zázraků a na něm stojí světoznámá šikmá věž. Neexistuje pro ni umístění s lepším pojmenováním.

Začne se totiž naklánět krátce po zahájení výstavby a posléze změní i směr sklonu, přesto přežije amatérské pokusy o narovnání i silná zemětřesení. Její další osudy jsou však nejisté.

Šikmá věž je každoročně cílem několika milionů turistů. Ale na této ikonické památce je zajímavého mnohem víc, než jenom fotky lidí, kteří ji různými způsoby „zvedají“. Nahlédněte do její historie a podívejte se na její pohnutý příběh i zajímavá fakta.

1. Stavba „na etapy“

Výstavba zvonice u místní katedrály v italské Pise začíná v roce 1173. Když jsou o 5 let později postavena tři patra, věž se začne naklánět, protože její základy se nacházejí v nestabilním podloží.

Stavební práce jsou následně zastaveny, aby pokračovaly teprve v roce 1272 kvůli vojenským konfliktům s jinými italskými státy. Nová válka si vynutí další přestávku, ale na počátku 14. století se rozjede závěrečná vlna stavebního úsilí. To skončí instalací zvonů v roce 1372.

2. Nejdříve na sever, potom na jih

Zatímco původně se věž nakláněla na sever, po obnovení stavby a přidání dalších poschodí dochází ke změně těžiště a věž se začíná naklánět stále více na jih. Stavitelé se snaží věž „vyrovnat“ tím, že vyšší patra budují mírně nakloněná na druhou stranu. To na nějaký čas zastaví rychlost poklesu.

3. Fyzikální pokus? Prý pouhá historka!

Renesanční učenec Galileo Galilei (1564-1642) má na svém kontě řadu úspěchů. K těm nejslavnějším se řadí zjištění, že gravitační účinky na různé předměty jsou stejné bez ohledu na jejich hmotnost.

K potvrzení své myšlenky údajně upustil na konci 16. století z horního patra šikmé věže dvě různě těžké dělové koule. Moderní vědci se však domnívají, že rozšířená historka nemá pravdivý základ a že existovala pouze jako nápad, nad kterým slavný vědec uvažoval.

K jejímu vzniku podle nich přispěla biografie slavného vědce, kterou sepsal jeho žák Vincenzo Viviani (1622-1703). V té se o takovém pokusu hovoří, avšak mělo jít zřejmě jen o snahu podpořit význam vědeckého objevu.

Nahoru vede téměř 300 schodů.
Nahoru vede téměř 300 schodů.

4. Odolá i zemětřesením!

Region zasáhla od konce 13. století nejméně 4 silná zemětřesení, ale zdánlivě zranitelná stavba je dokázala přežít bez úhony. Vědecká zkoumání odhalila příčinu. Věž dokázala odolat otřesům díky dynamické interakci zeminy a budovy:

její výška a tuhost spolu s měkkostí základové půdy ovlivnily vibrační vlastnosti budovy tak, že věž při zemětřesení nerezonovala.

Stejná měkká půda, která způsobila sklon stavby a přivedla ji na pokraj zhroucení, jí tak pomohla přežít závažné seismické události.

5. Jak diktátor rovnal věž

V roce 1934 italský diktátor Benito Mussolini (1883-1945) prohlásí, že křivá atrakce je špatnou reputací pro jeho národ a přidělí finanční prostředky na její narovnání.

Dělníci navrtají otvory do základů věže a napustí je speciální směsí, která má pomoci vyrovnat nežádoucí sklon. Místo toho zásah způsobí, že se základna věže ponoří ještě hlouběji do půdy a stavba se více nakloní.

6. Okouzlí i drsné vojáky

Šikmá věž učarovala během 2. světové války i vojskům cizích armád. Němci si v ní udělají rozhlednu, protože poskytuje optimální výhled na okolní terén.

Americká armáda si později nebere servítky a ničí vše, co jí stojí v cestě, ale kouzlo neobyčejné stavby ji uchvátí natolik, že se vojáci rozhodnou ji ušetřit.

Veterán Leon Weckstein v roce 2000 popisuje, jak moc byli v roce 1944 okouzleni pohledem na šikmou věž.

A to dokonce tak, že i když se v ní podle jejich informací měla nacházet německá základna, rozhodli se pro takovou strategii, která ponechala věž neporušenou.

7. Do třetice všeho dobrého

V historii byly vykonány celkem 3 pokusy o vyrovnání věže. Kromě Benita Mussoliniho se o to pokusil také architekt Alessandro Della Gherardesca (1771-1852) v roce 1838, avšak jeho zásah měl podobné účinky, jako ten diktátorův: věž zvýšila svůj sklon.

Před zhroucením zachrání ikonickou stavbu teprve projekt, zahájený v roce 1990 a dokončený o 11 let později. Během náročných prací se sklon podaří snížit o 45 centimetrů. Úhel sklonu byl předtím 5,5 stupně, nyní se jedná cca o 3,9 stupně.

Vědci předpokládají, že by věž měla zůstat stabilní zhruba dalších 200 až 300 let. Zajímavé je, že stavba se v létě mírně samovolně napřimuje.

Během horkých dnů je totiž nakloněná jižní část více zahřívána sluncem, kámen se rozpíná a dochází k určitému drobnému dočasnému „narovnávání“.

Věž je okouzlující ikonou toskánského města.
Věž je okouzlující ikonou toskánského města.

8. Věž v číslech

U věže o váze přibližně 14 500 tun je hlavním stavebním materiálem mramor. Má 8 pater, na nižší straně měří 55,86 metru a na vyšší 56,67 metru. Pokud by byla měřena včetně základů, zapuštěných do země, pak by její výška v nejvyšším bodě činila 58, 36 metru.

Rozdíl je také v počtu schodů, na severní straně má 294 schodů a na jižní o 2 více. Vnější průměr základny je cca 15,5 metru a vnitřní zhruba 7,4 metru.

9. Nebezpeční houpání

Ve zvonici věže je 7 zvonů, každý pro jednu notu durové stupnice. Jejich celková hmotnost činí více, než 10 tun. Původně byly všechny ovládány za pomoci lan, což však bylo nakonec zakázáno kvůli nejisté stabilitě věže.

Vystřídala je elektromagnetická kladívka, která rozezní zvony, aniž by muselo docházet k jejich pohybu.

Město Pisa leží na březích řeky Arno a následkem specifického podloží jsou zde i jiné nakloněné stavby.
Město Pisa leží na březích řeky Arno a následkem specifického podloží jsou zde i jiné nakloněné stavby.

10. Kdo dřív přijde…

Šikmá věž v Pise je přístupná veřejnosti každý den, pokud nedojde k mimořádným událostem. Vstupenka stojí 18 euro (v přepočtu cca 485 korun), jejich počet je omezený a je možné je zakoupit i online.

Tato turisty hojně vyhledávaná atrakce je od roku 1987 spolu s dalšími památkami na Náměstí zázraků zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Foto: https://pixabay.com
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
lifestyle
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
Juan Manuel Fangio: Automobilový závodník, kterého unesli mizerní řidiči
Když dnes sledujeme závody formule 1, nebýváme zvyklí, aby některý z jezdců tak dlouho vládl stupňům vítězů, jako to dokázal Juan Manuel Fangio. V roce 1958 chyběl ale jen krůček k tomu, aby jeho kariéra skončila tragédií. A k té se vůbec neschylovalo na závodní dráze. Když na sklonku 40. let začíná být talentu Juana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet