Domů     Shrek opravdu žil! Jmenoval se Maurice.
Shrek opravdu žil! Jmenoval se Maurice.
12.8.2024

Shreka zná každý. Patří k nejznámějším hrdinům animovaných pohádek. A co je na postavě dobráckého zeleného zlobra nejzajímavější? Opravdu existoval.

Studio DreamWorks sice nepřizná, že svého Shreka vytvořilo podle Maurice Tilleta (1903-1954), stačí se však podívat na fotografii. Navíc jeden z animátorů přizná: “Inspirovala nás jeho posmrtná maska, kterou jsme viděli v York Barbell muzeu. Jeho plakát jsme pak měli na stěně.“

Slavnému zelenému zlobrovi se Maurice Tillet podobá nejen tváří, ale také povahou. (IISG, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Slavnému zelenému zlobrovi se Maurice Tillet podobá nejen tváří, ale také povahou. (IISG, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Andílek se mění v opici

Maurice se narodí v ruském Petrohradě francouzským rodičům.

Otec, inženýr pracující na stavbě transsibiřské magistrály, umírá dřív, než syn doroste školním létům, a matka, učitelka jazyků Louise Margot-Tilletová, z Ruska uteče před bolševickou revolucí zpět do rodné Francie.

Jako malý má tak pohlednou tvářičku, že mu říkají andělíček. Taky je chytrý. Ovládá minimálně pět jazyků, střední školou projede jako nůž máslem a začne studovat práva na vysoké škole. Jenže v roce 1920 se jeho zjev začne dramaticky měnit.

Ruce, nohy, hrudník i hlava se nepřirozeně zvětšují, kosti mohutní. O dva roky později se dozvídá od lékaře ortel – akromegalie. Hormonální porucha zapříčiněná nejčastěji nádorem hypofýzy a projevující se nadměrnou produkcí růstového hormonu.

Celých 19 měsíců se v ringu nenajde nikdo, kdo by ho porazil.(Conrad Poirier, volné dílo, commons.wikimedia)
Celých 19 měsíců se v ringu nenajde nikdo, kdo by ho porazil.(Conrad Poirier, volné dílo, commons.wikimedia)

Paragrafy vymění za moře

Když mu nemoc začne měnit hlasivky, uvědomí si, že být advokátem nemá smysl. „Možná, že bych s tím obličejem mohl být právník, ale s takovým hlasem by mě nikdo neposlouchal,“ vzpomíná později na rozhodnutí opustit školu. Je tu i další důvod:

„Spolužáci mi začali říkat opičák. Bolelo to.“ Jde do přístavu a nechá se najmout jako námořník. „Na moři se lidé příliš nestarají o to, jak vypadáte,“ vysvětluje.

U námořnictva slouží pět let, a také tu získává první zápasnické zkušenosti, když ve volném čase zkouší zápasit s kolegy. Po návratu do civilu vystřídá řadu profesí.

Jako herec si třeba pár štěků, ale spíš je ve studiu vrátným, který má vzhledem odhánět zvědavé děti. Vše se mění v roce 1937, kdy ho osloví zápasník a promotér Karl Pojello (1893-1954).

Rychle nachází společnou řeč, a to nejen proto, že oba kdysi žili v Petrohradě a Pollejo dokonce znal Tilletovu matku. Snadno přesvědčí Maurice, aby to zkusil s řeckořímským zápasem. Slibuje mu slávu a bohatství, přestože, jak tvrdí Tillet:

„Když jsme to zkusili poprvé, Karl mě hravě porazil během dvou minut.“ Během deseti měsíců intenzívního tréninku a posilovaní se však Tillet mění v neporazitelnou mašinu.

Ve Francii a Anglii poráží každého až do ledna 1940, kdy je začínající válka donutí odjet do USA.

Novináři zpovídají slavného zápasníka v Montrealu v roce 1940 (Conrad Poirier, volné dílo, commons.wikimedia)
Novináři zpovídají slavného zápasníka v Montrealu v roce 1940 (Conrad Poirier, volné dílo, commons.wikimedia)

Nestavitelná legenda s něžnou duší

Pod jménem Francouzský anděl nastupuje k prvnímu zápasu 24. ledna 1940 proti Luigimu Bacigaiupiovi. Když vstoupí do ringu, nakloní se přes provazy a zařve na dav (pamatujete si na Shrekův řev?). Všichni doslova popadají ze židlí.

Včetně Luigiho, kterého porazí v prvním kole. Od té chvíle mu říkají nezastavitelný, protože dalších 19 měsíců se nenajde nikdo, kdo by nad ním dokázal zvítězit. Stává se absolutním kasovním trhákem a nejlépe placenou sportovní hvězdou své doby.

Porazí všechny elitní zápasníky, dvakrát po sobě získává titul světového šampiona a soupeře drtí nejen vzhledem, silou, ale také svým patentovaným drtivým stiskem.

Ohromuje silou, když před publikem utáhne autobus nebo lokomotivu, i smyslem pro humor když v chicagském přírodovědném muzeu vystoupí jako živý exponát neandrtálce.

V soukromí, stejně jako Shrek, je vzdělaný, laskavý a dobrácký chlapík, který se snaží žít v ústraní, v domě s Karlem a jeho manželkou Olgou.

Za největší čest si jako oddaný katolík považuje soukromou audienci u papeže Pia XII. (1876–1958) v roce 1947. Vinou akromegalie se však jeho zdravotní stav začíná zhoršovat.

Když 4. září 1954 Karl Pojello umírá, zasáhne Tilleta jeho smrt tak, že dostane infarkt. Umírá pár hodin po svém příteli.

Pavel Beneš

Foto: commons.wikimedia Titulka (Immanuel Giel, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Zajímavosti
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Zajímavosti
Proč máme „kliku“?
Jen o chlup jste se vyhnuli hrozícímu nezdaru? Všechno nakonec dopadlo dobře, i když už to málem bylo jinak? Tak to tedy máte kliku! Tušíte, proč přirovnáváme štěstí zrovna k otevíracímu mechanismu u dveří? A jak vznikla také jiná zajímavá úsloví? Klika bez kliky Je to samozřejmě jinak, tato klika s dveřmi nic společného nemá! […]
Zajímavosti
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
reklama
věda a technika
Krvavá tečka za leteckou přehlídkou: 543 raněných, 28 mrtvých dětí
Na letišti Sknyliv nedaleko Lvova se 27. července 2002 tlačí více jak 10 000 zvědavých diváků. Je krásná sobota 27. července 2002. Ukrajinské letectvo dokáže nad hlavami fascinovaných návštěvníků vykouzlit skutečné divy akrobacie. Slaví se totiž výročí 14. sboru ukrajinského letectva.   Z ranveje se právě odlepuje dvoumotorový stíhací letoun schopný plnit mise za každého […]
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
reklama
věda a technika
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz