Skip to content

Proč Nejedlý nesnášel Antonína Dvořáka?

„Shodil ho ze schodů, když přišel žádat o ruku jeho dcery Otýlie,“ traduje se líbivá historka o návštěvě Zdeňka Nejedlého u Antonína Dvořáka, kterou mnozí vysvětlují následnou nenávist levicového historika vůči slavnému hudebnímu skladateli.

Ta vzhledem k Nejedlému významnému postavení v rámci komunistického režimu vejde do historie…

Údajné setkání Zdeňka Nejedlého (1878–1962) s hudebním velikánem Antonínem Dvořákem (1841–1904) barvitě popisuje i spisovatel Josef Škvorecký (1924–2012) ve svém románu Scherzo Capriccioso: Veselý sen o Dvořákovi (1984).

Jeho odmítnutí jako potenciálního zetě prý zanechá v Nejedlém takovou hořkost, že na Dvořáka nadobro zanevře. Skutečnost je ale podle všeho jiná.

Antonín Dvořák prý odmítl Zdeňka Nejedlého jako svého zetě. Historka ovšem pravdivá není.

Smetanova relikvie

Zálibu v dějepise získává Nejedlý za studií na litomyšlském gymnáziu v letech 1888–1896. Do roku 1888 tu dějepis ještě přednášel spisovatel Alois Jirásek (1851–1930), který se brzy stal Zdeňkovým oblíbencem.

Nejedlý úplně podlehne Jiráskovu výkladu dějin, který vyzdvihuje éru husitství a baroko naopak označuje za dobu temna. Ne Hus nebo Žižka, jeho největším a nekriticky zbožňovaným favoritem bude ale Bedřich Smetana (1824–1884), stejně jako on rodák z Litomyšle.

Zdeňkův otec Roman Nejedlý (1844–1920) Smetanu do jeho rodiště kdysi pozval, skladatel mu odpověděl a přijel. Jeho dopis v Nejedlého rodině uchovávají jako nejvzácnější klenot. V Nejedlého pojetí historie a muzikologie má Smetana pevné místo.

Potřebuje proti němu postavit protivníka. Tím si ve skutečnosti současní historikové vysvětlují jeho odpor k Dvořákovi, který vyústí k řadě kuriózních situací…

blank
Spisovatel Alois Jirásek učil dějepis na gymnáziu v Litomyšli.

Kope do mrtvého

Na pomoc v boji za uznání Smetany a odsouzení Dvořáka si Nejedlý bere spolupracovníky. V roce 1910 zakládá časopis Smetana, v jehož redakci mu zdatně sekundují hudební skladatel Otakar Zich (1879–1934) a dirigent Vladimír Helfert (1886–1945). Společně označují Dvořáka za kulturní nebezpečí a svými nabroušenými pery vystřelují proti jeho odkazu tou nejostřejší municí. Podle nich prý Antonín Dvořák „deformuje posluchače do oblasti hudebního primitivismu“. Sám Nejedlý ho považuje za vykopávku z minulosti. „Je to balvan, který si mladý český hudebník musí odvalit z cesty, aby mohl jít dále,“ píše. Skladatel je po smrti, bránit se nemůže. Nepřetržité výpady ze strany smetanovských fanatiků ovšem vzbudí reakci v táboře Dvořákových příznivců.

blank
Bedřich Smetana se stane Nejedlého velkým oblíbencem.

Míří doleva

Ti v roce 1912 sepisují Protest, v němž se ostře ohrazují proti nenávisti vůči Dvořákovi. Pod dokument se podepisují takové osobnosti jako dirigent Václav Talich (1883–1961), hudební skladatelé Oskar Nedbal (1874–1930) či Vítězslav Novák (1870–1949). Spor se vyostřuje a nabírá grády. Oba tábory si stojí za svým, Nejedlému se nedaří prosadit svůj názor jako jediný správný. Po třech letech proto ustupuje a vybírá si nový terč pro svoji fanatickou nenávist.

Zvolí si Leoše Janáčka (1854–1928). Skladatel na vrcholu tvůrčích sil ale nenechá jeho útoky bez povšimnutí. Nejedlý se čím dál víc radikalizuje na levici politického spektra. V roce 1929 veřejně podpoří Gottwaldovo křídlo v KSČ.

Do strany sám ovšem vstoupí až o deset let později, v sovětském exilu.

blank
Leoš Janáček se útokům dokáže bránit.

Zakazuje operu

Na vrchol kariéry se Nejedlý dostává po 2. světové válce. V letech 1945–1953 jako ministr školství a kultury má příležitost své názory na hudbu a historii prakticky neomezeně diktovat české společnosti.

V roce 1950 zakáže reprízy Dvořákovy opery Dimitrij, kterou zrovna uvádějí v Národním divadle. O tři roky později zase nařídí českým účastníkům festivalu Pražské jaro, že smějí předvést jenom jednu Dvořákovu skladbu, a to ještě mimo oficiální program.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Příběh tichých dvojčat
enigmaplus.cz

Příběh tichých dvojčat

June a Jennifer Gibbons, známé jako...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Záhada ztracené peněženky
enigmaplus.cz

Záhada ztracené peněženky

Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...