Domů     Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
12.10.2024

Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne?

Údolí Biały Jar na polské straně Krkonoš vypadá na první pohled nenápadně. Nic nenasvědčuje tomu, že se tu mohla odehrát jedna z největších místních tragédií.

Nenapadlo to ani velkou mezinárodní skupinu výletníků, která tudy 20. března 1968 stoupala po obvyklé cestě na horu Kopa. Bylo nádherné počasí a slunce pálilo.

Krátce před polednem si turisté udělali přestávku a někteří se dokonce svlékli do půli těla, aby si užili jarního tepla. V tu chvíli se z úbočí nad nimi utrhl obrovský plát sněhu.

Masy natáté hmoty se burácením zřítily do údolí Zlatého potoka a cestou lámaly stromy. Lavina padala méně než minutu, ale vzala s sebou 24 mladých lidí. Na místo se ihned vydali polští záchranáři.

Po několika hodinách dorazila česká Horská služba se psem a pak i polská armáda, hasiči a místní dobrovolníci. Přes všechno úsilí se podařilo zachránit jen pět zasažených. Dalších devatenáct sníh pohřbil.

Sníh je jedním z nejkřehčích materiálů na Zemi. Přibližně z desetiny ho tvoří voda a zbytek je vzduch.
Sníh je jedním z nejkřehčích materiálů na Zemi. Přibližně z desetiny ho tvoří voda a zbytek je vzduch.

Kde se laviny berou?

Právě slunečné počasí je jedním z předpokladů pro vznik laviny. Není to ale tak jednoduché. Lavin jsou různé druhy a jediné, co je spojuje, je dostatečně tlustá vrstva sněhu a strmý svah.

Na téměř kolmých úbočích se sníh do údolí sype postupně a málokdy se ho sesune velké množství najednou. Na úplně mírných svazích zase pokrývka tak snadno nepovolí.

Když už ale lavina padá, dokáže se nějakou dobu valit i po rovině, nebo dokonce v údolí narazit do protějšího kopce.

Jako když pečete dort

Nejnebezpečnější jsou laviny, při kterých se utrhne velká soudržná deska sněhu. Jak se to stane? Obvykle k tomu dochází krátce poté, co na starší sníh napadne nový.

Sněhová pokrývka není jednolitá, ale skládá se z několika vrstev s různými vlastnostmi – podobně jako když pečeme dort a jednotlivé vrstvy těsta prokládáme krémem a ovocem.

Starší sníh bývá tužší a sesedlý a od nového ho odděluje slabá vrstva, jejíž krystalky nedrží dostatečně dobře u sebe. Když po takovém sněhu potom někdo projde, může slabá vrstva povolit a novější sníh po tuhém podkladu sjede jako po klouzačce.

Slabá vrstva také může vzniknout, když naprší nebo se rychle oteplí a hmota taje – právě to se stalo osudným výpravě v Polsku.

Nejvyšší naměřená rychlost pádu laviny byla 400 km/h. Došlo k tomu při výbuchu sopky St. Helens ve Spojených státech.
Nejvyšší naměřená rychlost pádu laviny byla 400 km/h. Došlo k tomu při výbuchu sopky St. Helens ve Spojených státech.

Starověký Řím a krkonošská osada

Laviny jsou běžnou součástí přírody. Pomáhají utvářet krajinu a na místech, kam dopadají, se drží rostliny, které by jinde žít nemohly. Pro lidi ale laviny byly odedávna hrozbou. První zprávy o nich nacházíme ve spisech ze starověké Římské říše.

Když africký vojevůdce Hanibal přecházel Alpy, aby zaútočil na Řím, sesuv sněhu a kamenů strhl a zasypal cestu, po které chtěla armáda projít. V Česku se nejstarší písemná zmínka o lavinovém neštěstí objevuje přibližně před 350 lety.

Valící se sníh tehdy v krkonošské vesnici Sklenářovice zničil dvě chalupy. Zasypal v nich patnáct lidí, z nichž se zachránilo jen sedm. (Dnes už ves neexistuje a připomíná ji jen kříž v lese.)

Sníh je velká věda!

Dnes toho oproti našim předkům o lavinách víme víc. Dovedeme lépe předvídat jejich vznik a chránit se před nimi. Existuje o nich dokonce celá vědecká disciplína. Jejími průkopníky byli Švýcaři.

Není divu – v této malé hornaté zemi se lidé se sněhovými závaly setkávali pravidelně. Jako první o vlastnostech lavin psal už v roce 1706 Johann Jacob Scheuchzer, povoláním lékař.

Ve třicátých letech minulého století pak vznikla Švýcarská komise pro výzkum sněhu a lavin, která se začala sněhem skutečně zabývat vědecky.

Kde se to utrhne příště?

I díky těmto výzkumníkům umíme předpovídat, kde a s jakou pravděpodobností se sníh utrhne. Odborníci sledují místa, kde laviny padaly už dřív, změny počasí i množství sněhu. Také kontrolují jeho strukturu.

Vykopou hlubokou díru a na její stěně zkoumají, jak vypadají vrstvy sněhového „dortu“. Pokud objeví slabou nesoudržnou vrstvu, je to velké varování. Data se potom využívají pro tvorbu počítačových modelů.

Pro popis lavinové hrozby máme v Evropě pětibodovou stupnici. Než vyrazíme do hor, je dobré se podívat, který stupeň lavinového nebezpečí zrovna panuje.

Zároveň je ale potřeba se zajímat o konkrétní místa, protože reálné riziko může být na různých úbočích různé – i na každém svahu toho samého údolí. A když se změní počasí, může se nebezpečí během jediného dne zvýšit i o dva stupně.

V alpských a severských zemích k lavinám dochází běžně. Proto se tam proti nim už od středověku budují různé zábrany. Některé se umisťují na vrchní části lavinových svahů, aby se rozbila masa sněhu, která se může utrhnout. Několik metrů vysoké kamenné nebo betonové hráze nejrůznějších tvarů se pak staví v údolích nad vesnicemi, aby pohroma nedorazila až k obydlím. Někde se sníh také odstřeluje. Lavina se spustí uměle, když na svahu nikdo není.
V alpských a severských zemích k lavinám dochází běžně. Proto se tam proti nim už od středověku budují různé zábrany. Některé se umisťují na vrchní části lavinových svahů, aby se rozbila masa sněhu, která se může utrhnout. Několik metrů vysoké kamenné nebo betonové hráze nejrůznějších tvarů se pak staví v údolích nad vesnicemi, aby pohroma nedorazila až k obydlím. Někde se sníh také odstřeluje. Lavina se spustí uměle, když na svahu nikdo není.

Jak se nenechat zasypat

Nejlepším receptem, jak neskončit v lavině, je dát na rady Horské služby. Ta obvykle ví, co a jak. Nejzrádnější bývá třetí stupeň lavinového nebezpečí. Právě tehdy se stává nejvíc nehod, protože lidem riziko nepřipadá ještě tak velké a často ho podcení.

Předpověď ale není samospasná a vždy je potřeba sledovat terén. Nejvíc na ráně jste na volných pláních mimo sjezdovky a cesty. Obzvlášť pokud právě nasněžilo a před vámi se rozprostírá ten nejlákavější, nikým netknutý prašan.

Není ale dobré se spoléhat na to, že v lese laviny nehrozí – padají i tam. Ve skupině se doporučuje dodržovat rozestupy, protože slabý sníh snáz povolí pod několika lidmi. Zároveň je ale lepší nechodit po horách úplně sami, aby člověku měl vždy kdo pomoci.

A samozřejmostí je dát někomu vědět, kudy člověk půjde, a vzít si potřebné vybavení.

Nekontrolovatelná masa sněhu

Když už lavina padá a člověk se řítí spolu s ní, moc toho nezmůže. Pokud jedete na lyžích, doporučuje se mířit šikmo dolů k okraji laviny. Je to lepší než zůstat uprostřed, ale dodrží se to těžko. V lese se člověk může zkusit zachytit kmene stromu.

Když nejsou kolem ani stromy, je dobré zkoušet „plavat“. Tak se vám může podařit skončit méně hluboko.

Šance se zásadně zvyšují, když má člověk na zádech lavinový batoh – v tom je zabudovaný velký vzdušný vak, který se při pádu laviny nafoukne jako airbag v autě.

Platí, že malé těžké částice se ve valícím se sněhu dostávají hlouběji než ty velké a lehké, a člověk s vakem se najednou stane větším a lehčím, takže ho lavina vyplivne blíž k povrchu.

Pomůcky, které zachraňují životy

Běžné je nosit s sebou na túry takzvaný pípák, sondu a lopatu. Pípák (neboli lavinový vyhledávač) je krabička s vysílačem. Všechny vyhledávače po celém světě vysílají na stejné frekvenci. Krabičku si účastníci výpravy ještě před odchodem připevní na tělo.

Když pak někoho zasype sníh, ostatní si své vyhledávače přepnou na příjem. Pípáky ukazují, kterým směrem a jak daleko kamarád je. Když zachránci místo najdou, přijdou na řadu sondy – dlouhé tenké skládací tyčky.

Ty se zapíchnou do sněhu, aby se zjistilo, kde přesně a jak hluboko nešťastník je. A potom je potřeba kopat jako o život.

Lavina si vyžádala 30 tisíc životů (to je tolik lidí, kolik žije třeba v Příbrami nebo ve Znojmě). Mezi obětmi byla i skupina československých horolezců.
Lavina si vyžádala 30 tisíc životů (to je tolik lidí, kolik žije třeba v Příbrami nebo ve Znojmě). Mezi obětmi byla i skupina československých horolezců.

Osmnáct minut

Být zasypaný pod sněhem je jako být zalitý v betonu – sám se člověk vyhrabe málokdy. Oběti se podle statistik nejčastěji udusí. Proto je potřeba zavalené hledat okamžitě. Máte na to přibližně osmnáct minut.

Do osmnácti minut se devadesát procent zasypaných podaří najít živých. Potom šance prudce klesají – po půl hodině je to už jen třetina. Doporučuje se okamžitě volat záchranáře (pokud tedy máte mobilní signál) a pak hned začít hledat.

Když signál není, má prvních dvacet minut přednost hledání a až potom má smysl stoupat někam, kde signál je. Celkově se z lidí zasypaných lavinou zachrání přibližně polovina. Proto není radno brát hory na lehkou váhu.

V současnosti máme občas pocit, že přírodu ovládáme a můžeme si v ní dovolit cokoli. Laviny nám připomínají, že to tak úplně není.

Zdroje informací: wikipedia.org, zachranny-kruh.cz, popenec.cz, mineralfit.cz
Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Proč to okurce ladí se zmrzlinou? 6 nevšedních chuťových kombinací!
Chleba s máslem, palačinky s marmeládou, párek s hořčicí. Některé potraviny k sobě zkrátka patří a odjakživa je jíme dohromady… Pak jsou tu i kombinace poněkud zvláštní, kterým to ovšem ladí úplně stejně! Čím to je? Máme pro vás vysvětlení! 1/ Dva umí víc než jeden! PLÍSŇOVÝ SÝR a ANANAS Jeden krásně voní, druhý zapáchá. […]
Zajímavosti
Jsou stromy vyšší, než byly před třiceti lety?
S přicházejícím podzimem se Ohijská státní univerzita před dvěma lety pochlubila s výsledky zajímavého výzkumu: Prokazuje, že dnešní stromy dorůstají většího objemu, než před 30 lety! Některé stromy jsou vyšší, jiné objemnější. Studie se zaměřila na 10 různých lokalit v oblasti mírného pásu. Co změnu způsobuje? „Do atmosféry neustále vypouštíme miliardy tun oxidu uhličitého. Nezůstává […]
Zajímavosti
Tenisové záhady: Jakou barvu mají tenisové míčky?
Že je to jednoduchá otázka, protože tenisové míčky přeci každý zná? Tak schválně – jsou podle vás žluté, nebo zelené? Odpovědět není snadná! A co víc, barva míčků zdaleka není jedinou tenisovou záhadou… Do roku 1972 jsou míčky jednoduše bílé. Jenže jak jsou neustále v pohybu, rozhodčí i diváci mají problém je vůbec postřehnout. Proto […]
Zajímavosti
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
reklama
zajímavosti
Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
I přes veškeré úsilí a pokročilé vybavení se horolezcům v roce 1936 nepodařilo pokořit Mount Everest. Přestože se jeden z členů výpravy dostal pouhých 275 metrů pod vrchol, nepříznivé počasí a náročné podmínky jim znemožnily dokončit výstup. Tragédie otřásla celým světem a vláda tehdy ještě nezávislého Tibetu na dlouhou dobu další zdolávání Everestu zakázala. Až […]
Bizarní úmrtí: Smrt má smysl pro humor… černý humor!
Bizarní úmrtí nejsou v dějinách tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Skoro to vypadá, jakoby celebrity od starověku po současnost neměly nic jiného na práci než bizarně umírat. Jak jinak než kuriózní lze nazvat smrt řeckého dramatika Aischyla (524-456 př.n.l). Legenda praví, že jeho holou hlavu si orel splete s vejcem a pokusí se […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka se připravuje na řadu způsobů a zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou však na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu! Jakou má souvislost cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní tapioka. Šestkrát ročně Záhadné […]
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
reklama
lifestyle
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
S příchodem kratších dnů a delších tmavých večerů a rán je důležité udržet pravidelný spánkový režim. Pomoci může každodenní procházka, cvičení nebo teplá koupel. Odborníci doporučují používat v ložnici a dětském pokoji žárovky s teplou bílou barvou, které před spaním navodí pocit klidu a relaxace. Bude se svítit více, což znamená i vyšší účty za […]
Icon of the Seas: Na palubě giganta
Dlouhé tmavé vlasy, ležérní šaty a v očích jiskra, jakou už dlouho neviděl. „Co máte v plánu na odpoledne?“ ptá se jí s trochou ostychu. „Chci zkusit tobogán. Víte, že žádná loď na světě nemá delší? A pak si půjdu zaplavat,“ usměje se na něj. Sevře se mu žaludek. Ale kterého bazénu? Uvidí ji ještě? […]
Rýmy a další podzimní nemoci: Jak nastartovat svůj imunitní systém?
Podzim je obdobím, kdy naše imunita dostává opravdu zabrat. Jaké potraviny by nám rozhodně neměly chybět v jídelníčku, pokud chceme podpořit náš imunitní systém?    Antioxidanty – neviditelní hrdinové Antioxidanty pomáhají buňkám bojovat proti volným radikálům, které oslabují imunitní systém. Jedním z nejznámějších antioxidantů je vitamin C, který chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje […]
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz