Jeden z nejvlivnějších politiků světa, Francouz Dominique Strauss-Kahn, bude na bouřlivý rok 2011 vzpomínat do konce svého života. V onom roce přichází o prestižní post šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Za sestřelením mocného politika stojí obyčejná pokojská…
„Potřebuji si zavolat a dát vědět, že zítra nebudu na domluvené schůzce. Ta pouta jsou příliš utažená,“ stěžuje si skvělý ekonom a politik Dominique Strauss-Kahn (*1949) na jaře 2011 na letišti v New Yorku, když mu policie nasazuje želízka.
Na stanici mu strážci zákona sdělí, že jej přivedli kvůli incidentu, který se měl odehrát mezi ním a pokojskou Nafissatou Diallo v luxusním hotelu Sofitel. Strauss-Kahn je nařčen ze znásilnění. „Dal bych si nějaká vejce,“ sdělí strážníkům v momentu, kdy pochopí, že na stanici nějakou dobu pobude.

Na vrcholu
Kariéra francouzského ekonoma začne strmě stoupat po roce 1991. Nejprve usedne do křesla ministra průmyslu a zahraničního obchodu. Následuje post ministra financí, kdy má v moci francouzskou státní kasu.
Do čela MMF se pak dostává v roce 2007. Jen rok předtím se snaží o post nejvyšší a vyhlašuje kandidaturu na francouzského prezidenta za socialisty – nominaci od strany se mu ale nakonec nepodaří získat.
Pak přijdou pořádně temná mračna.

Pochybná pokojská
Nařčení z obtěžování pokojské zarytě odmítá, a dokonce obviňuje tehdejšího prezidenta a konkurenta Nicolase Sarkozyho (*1955), že za diskreditaci jeho osoby stojí on! Znásilnění, které se mělo odehrát a které Strausse-Kahna stojí kariéru, se totiž možná vůbec neodehrálo.
Strauss-Kahn, uvězněný v New Yorku s elektronickým náramkem na noze, trne v obavách. V krajním případě mu totiž hrozí až 25 let za mřížemi. Spása přichází až s vyšetřováním pokojské. Ta zmatečně několikrát mění svou výpověď… Zjistí se, že v žádosti o azyl ve Spojených státech uvedla několik lživých informací.
Největší šok ale přináší zjištění, že v den, kdy bylo vzneseno obvinění na šéfa MMF, si Diallo volá s usvědčeným zločincem, s nímž má hovořit o tom, jak se dá vydělat na tom, pokud by někoho obvinila ze sexuálního napadení.

Popularita klesá
„Chci spravedlnost. Chci, aby šel do vězení. Chci, aby věděl, že jsou místa, kde nemůžete využít svých peněz, kde nemůžete využít své moci,“ nevzdává to pokojská ani poté, co soud případ odloží pro její nedůvěryhodnost.
Do ulic se tehdy vydají odpůrci Kahna. Na transparentech hlásají hesla: „DSK se k ženám chová jako k věcem!“ Podle průzkumů veřejného mínění se od politika jeho potenciální voliči ve Francii také odklánějí.
Dvě třetiny Francouzů chtějí, aby muž zůstal mimo další prezidentskou kampaň.

Kuplířská kauza
Ani v roce 2012 se dříve oblíbený politik nevyhne skandálu. Tentokrát má na krku obvinění z kuplířství a hromadného znásilnění prostitutek v jednom z francouzských hotelů. To, že se účastnil divokých večírků a dopřával si sex s mnoha ženami, nepopírá.
Neměl prý ale tušení, že jde o prostitutky a že na večírcích se v podstatě schází také s jejich pasáky. Prostitutky se nebojí označit Strausse-Kahna jako jednoho ze svých klientů. „Nemusel to vůbec vědět.
Můžete si domyslet, že na takových večírcích nejste stále oblečení, a chtěl bych vás vidět, jak rozeznáte nahou prostitutku od kterékoli jiné nahé ženy,“ prohlásí politikův právník. Ačkoli je v té době veškerá politická kariéra Strausse-Kahna v troskách, v roce 2015 konečně padne osvobozující verdikt.
Dle soudu prý skutečně neměl co do činění s pasáctvím… Mediální obraz dříve úspěšného muže je nenapravitelně pošramocen. Zejména pro velkou část francouzských žen zůstane nejkontroverznějším politikem, jenž to málem dotáhl do úřadu prezidenta.