Domů     Pelmel zajímavostí! Proč je zebra černobílá? A vidí psi černobíle?
Pelmel zajímavostí! Proč je zebra černobílá? A vidí psi černobíle?
9.11.2024

Existuje spousta informací, bez kterých se v klidu obejdeme, ale na druhou stranu může být jejich znalost pro nás obohacením.

Proč je zebra černobílá? A je víc bílá, nebo černá?

Zebru, které se často přezdívá také „koník v pyžamu“, snadno poznají i nejmenší děti. A právě její typické pruhované zabarvení vyvolává otázku, jestli je bílá s černými pruhy, nebo černá s bílými pruhy.

Nakonec na tuto otázku museli odpovědět až vědci, kteří zkoumali zebří embrya. Zjistili, že uspořádání zebřích pruhů souvisí se zebří genetikou a selektivní pigmentací. Ve vrchní vrstvě kůže jsou obsaženy kožní buňky melanocyty, které produkují černý pigment.

Mláďata se proto v děloze vyvíjejí černá a s postupem času na některých místech srsti pigment ztrácí. Z čehož vyplývá, že jsou zebry černé s bílými pruhy. A proč jsou vlastně pruhované? Nejnovější teorie tvrdí, že to je kvůli mouchám.

Některé druhy hmyzu nerady sedají na kontrastní povrchy, takže jsou pro ně zebry méně lákavé než jiná zvířata.

Roztomilé zebry
Roztomilé zebry

Kde v dnešní době ještě vládnou královské rodiny?

Občas můžeme mít pocit, že snad už existuje jediná královská rodina, a to Windsorská dynastie, vládnoucí ve Velké Británii. Avšak nejsou jedinou vládnoucí královskou rodinou, jsou jen nejznámější.

Také další země mají status monarchie, kde vládne panovník podle dědičného práva. Mezi tyto země se kromě zmíněné Británie řadí také Belgie, Dánsko, Lichtenštejnsko, Monako, Lucembursko, Švédsko, Nizozemsko, Španělsko, Andora a Norsko. Status teokratické monarchie má také Vatikán.

Kdy vznikla podprsenka?

Za první spodní prádlo považujeme dlouhé spodní košile, které byly stejné pro muže i ženy. Během 15. století začala éra nepohodlných korzetů, kazajek a všelijakých šněrovaček, která trvala až do 19. století.

První změna nastala během 19. a 20. století, kdy přišly do módy jednodušší a volnější šaty. Navíc ženy začaly být aktivnější, chtěly sportovat, angažovaly se v politice a objevovaly se také první řidičky.

Novému životnímu stylu se proto muselo přizpůsobit také spodní prádlo. První patent na podprsenku byl podán ve Francii roku 1889, v tu dobu ovšem budil značné rozpaky, neboť dáma bez korzetu byla pořád považována za extravagantní, nebo lehkou děvu.

Mnohem úspěšnější byl patent z roku 1914. Jednalo se o dva sešité hedvábné kapesníčky s hedvábnou šňůrkou a podprsenka byla na světě. Teprve o tento model začal být zájem, a podprsenka se tak brzy rozšířila do celého světa.

Kýchnutí
Kýchnutí

Můžeme kýchnout bez zavření očí?

Kýchání je jedním z prvních obranných mechanismů těla, když je napadeno cizorodými částicemi. Pokud se nám tedy do nosu dostane cokoliv, co ho dráždí, jemné chloupky v nose zareagují, vyšlou signál do mozku a poté nastává reakce celého těla.

Zavřeme oči, jazyk přitiskneme na patro a kýchneme. Vědci se domnívají, že zavření očí je jakási obrana těla, aby se vypuzené částice nedostaly zpět do těla. Navíc se vše děje automaticky, a tak rychle, že si ani nestihneme uvědomit, že oči zavíráme.

Teoreticky proto je možné nechat oči při kýchnutí otevřené, ale těžko se to zkouší. A pověra, že pokud necháme během kýchnutí oči otevřené, vypadnou nám z důlku, je naprostý nesmysl. Nikdy nebylo doloženo ani zaznamenáno, že by k něčemu takovému došlo.

Kdy se začaly používat tkaničky do bot?

Existují archeologické důkazy o tom, že tkaničky do bot se v určité míře využívaly už před čtyřmi tisíci lety. Později se rozšířily třeba ve starověkém Řecku a Římě, kdy se používaly především ve šněrovaných sandálech.

Přetrvaly i ve středověku, podle záznamů začali evropští obuvníci nabízet boty vybavené koženými tkaničkami v roce 1320, přesto byly stále mnohem populárnější knoflíky a přezky.

Pro moderní dobu si nechal tkaničky do bot i s koncovkami, kterým se říká návlečky, patentovat v roce 1790 Angličan Harvey Kennedy. Postupně se jeho „vynález“ uchytil a dodnes jde o nejčastější zajištění bot proti vyzutí.

Tkaničky jsou stále oblíbené.
Tkaničky jsou stále oblíbené.

Opravdu může způsobit odhozená cigareta výbuch benzinové pumpy?

Někdy to viděl snad každý z nás – hollywoodský velkofilm, ve kterém hlavní padouch zahodí cigaretu, ta po dopadu do kanystru zapálí benzin a následně dojde k mohutné explozi benzinové pumpy, zatím co padouch odchází pryč.

Bohužel vás musíme zklamat, tyto a podobné scény jen přiživují široce rozšířenou nepravdu. Vlastně aniž by to kdy někdo zkoumal, všichni to brali za jednoznačný fakt a věřili tomu.

Teprve v roce 1997 dokázali Bořiči mýtů ve své show několika opakovanými pokusy, že to není možné. Později se tomuto mýtu věnovali také vědci, kteří provedli na 2000 pokusů za různých podmínek, a přesto benzin cigaretou nezapálili.

Pro simulaci potáhnutí z cigarety dokonce vytvořili vakuum, aby zvýšili její teplotu, ale také třeba rozprašovali benzin přímo na zapálenou cigaretu. Došli proto k závěru, že za normálních podmínek a hladinách kyslíku není možné benzin cigaretou zapálit.

Samozřejmě to neznamená, že si můžeme na benzince v klidu zapálit. Kdykoliv totiž může odletět dostatečně žhavý kousek popílku, který by mohl požár způsobit.

Kolik máme chutí?

Schopnost rozlišovat chutě získáváme už v brzkém věku. První z nich je sladká, protože mateřské mléko je přirozeně sladké, aby novorozencům chutnalo. Postupně se učíme rozlišovat také chuť slanou, hořkou a kyselou.

V posledních letech ale bylo zjištěno, že existuje také pátá chuť, která byla nazvána umami. Umami je japonské slovo pro glutamát sodný, který propůjčuje chuť řadě potravin (mléko, maso, sýry atd.).

Mnoho let se spekulovalo, že se nejedná o chuť, ale pocit na jazyku, než se došlo k závěru, že se skutečně jedná o pátou chuť. Neurofyziologové navíc zjistili, že mnoho lidí má chuťové receptory pro umami nefunkční a ani o tom nevědí.

Z toho důvodu vnímají čínská jídla, kde je umami důležitou složkou, pouze jako slaná a nechápou, proč jiným tak chutnají.

Jak co chutná?
Jak co chutná?

Vidí pes černobíle?

Jedná se o velmi rozšířený fakt, který se ale nezakládá na pravdě. Psi vidí barevně a vždy viděli. To ale neznamená, že vnímají barvy stejně jako člověk. Vnímají je v trochu jiném barevném spektru než my.

Psi totiž nejsou schopni vidět červenou a zelenou barvu. Červenou vnímají jako žlutou a stejně tak zelenou vidí v odstínech žluté. Nevidí tedy černobíle, ale jsou červeno-zeleno slepí.

Psi ale nezajímá ani tak barva jako jas barvy, který jsou schopni rozlišit mnohem lépe než lidé. Vodicí psi tedy na semaforu nerozeznávají barvy, ale řídí se odlišným jasem těchto barev.

Jakého nejrychlejšího pohybu je člověk schopen?

Je to tlukot srdce? Běh? Nebo snad mrknutí očním víčkem? Kdepak. Lidské tělo je schopno jednoho opravdu unikátního pohybu, při kterém vyvine neuvěřitelné zrychlení. Je jím lusknutí prstů!

Pomocí vysokorychlostních kamer a senzorů bylo změřeno, že maximální rotační zrychlení jednoho lusknutí představuje přibližně 1,6 milionu stupňů za sekundu na druhou. Většině z nás toto číslo nic neřekne, takže si ho raději přiblížíme:

Jedná se přibližně o třikrát větší rychlost, než je rychlost hodu míčem, kterou jsou schopni vyvinout profesionální hráči basketballu. Jedno lusknutí zabere přibližně sedm milisekund, což je asi 20krát rychlejší než mrknutí oka. To totiž zabere více než 150 milisekund.

Lusknutí
Lusknutí

Je lepší jezdit vpravo, nebo vlevo?

Ve většině států světa se jezdí vpravo, ale v Británii a v zemích, které bývali jejími koloniemi, se dodnes jezdí vlevo. Historikové mají několik teorií, proč tomu tak je.

Jedním z důvodů je historická zkušenost, podle které jezdec na koni jezdil vlevo, aby se v případě napadení mohl lépe bránit. Meč se totiž většinou drží v pravé ruce. Naopak v celých USA jezdily koňské povozy na pravé straně.

Kočí totiž sedávali ve spřežení na levém koni a v pravé ruce měli bič, kterým mohli efektivněji popohánět koně na obou stranách. Po první světové válce se v Evropě začaly rozmáhat automobily s volantem vlevo, které sem byly ve velkém dováženy právě z Ameriky.

Po skončení druhé světové války už většina Evropy jezdila vpravo díky Pařížské úmluvě z roku 1926, která řešila jízdu motorovými vozidly z mezinárodního hlediska.

Ačkoliv se tedy ve světě jezdí nejčastěji vpravo, z biologického hlediska je lepší řízení vlevo, protože má většina lidí silnější pravé oko.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, aktin.cz, stoplusjednicka.cz
Titulní foto: Freepik, 2. FOTO: Shutterstock, 3. FOTO: Freepik, 4. FOTO: Shutterstock, 5. FOTO: Freepik, 6. FOTO: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
3 múzy umělců: Svobodomyslná skladatelka, svéhlavá šlechtična a obětavá přítelkyně
Pro umělce rozhodně neexistuje lepší inspirace než krásná žena. A co teprve, když je navíc k hezké tvářičce a svůdným proporcím ještě chytrá a sdílí s ním společné zájmy. Nekonvenční Alma Mahlerová, rozená Schindlerová (1879–1964), budí v bohémském prostředí pozornost už jako velice mladá dívka. Sotva oslaví devatenácté narozeniny, už se jí pokouší svést vídeňský malíř Gustav Klimt […]
Zajímavosti
Když zvířata uzdravují
Animoterapie dnes lidem pomáhá stále více. Je už běžnou součástí rehabilitačních lázeňských pobytů. Kromě toho pomáhají v domovech důchodců, v domovech s pečovatelskou službou, léčebnách dlouhodobě nemocných, handicapovaným nebo dětem. Lékař pes a doktorka kočka Animoterapie patří v současné době k alternativním metodám ke zlepšení psychického, fyzického či sociálního zdraví. Kontakt se zvířaty (psem, koněm, […]
Zajímavosti
Ukrajinské legendy o vánočním stromečku! Znáte je?
Vánoční stromek je také na Ukrajině pevnou součástí sváteční tradice a jeho historie a legendy o něm sahají hluboko do starobylých zvyků. Před příchodem křesťanství byly zimní slavnosti na Ukrajině spojeny s oslavou přírody a kultem stromů jako symbolem plodnosti a spojení s duchovním světem. Legenda o pavoučím stromku Jedna z nejkrásnějších ukrajinských vánočních legend […]
Zajímavosti
Jak nám obrazy mohou pomoci?
V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se. Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit. Ve […]
reklama
historie
Vánoce jako dokonalý nástroj nacistické propagandy
V prosinci 1941 uspořádá Adolf Hitler vánoční večírek pro své nacistické kumpány. Jde o velkolepou událost, při které se nejvyšší představitelé nacistické strany a generálové shromáždí před velikým vánočním stromem. Hodují a vyměňují si dárky.   Zmiňovaného posezení se účastní stovky esesáků. Adolf Hitler (1889-1945) Vánoce, které jsou oslavou narození Žida, přetvoří v mocný nástroj německé […]
5x Hrdě s erbem! Nebo raději ne…?
Správný šlechtic je hrdý na své jméno, na svůj původ a na svůj erb. Jenže ten občas není zrovna výstavní… Může za to nepovedený vtípek dávných předků? Nebo spíše změněný význam v průběhu staletí?   Nositel erbu: Schwarzenbergové Roku 1654 přicházejí do Čech Schwarzenbergové – i s jednoduchým erbem, kterému se díky vojevůdci Adolfovi ze […]
Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci
„Paní tak vlídná, nedotknutá zlem čili Dobrá nebo Guta. Pro svoje vzácné chování byla vám dána za paní. A její vlídnost neustále oblažuje i pana krále,“ píše o manželce Václava II. básník Ulrich von Etzenbach. Zdá se, že si český král nemá na co stěžovat.   Když Václav II. (1271–1305) přijíždí 24. května 1283 do […]
Benedikt IX.: Démon z pekla na papežském stolci?
Benedikt IX. (1012–1055) se zapsal do dějin jako největší zhýralec církve. Tento mladý papež, který usedl na papežský stolec již ve věku mezi jedenácti a čtrnácti lety, byl známý svým skandálním chováním a neřestmi. Současníci ho přezdívali „démon z pekla v přestrojení za kněze“ a jeho vláda byla plná cizoložství, vražd, znásilnění a dalších ohavných […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz