Skip to content

Ostrov Hašima: Proč je sem zakázáno cestovat?

Japonsko obklopuje přes 500 neobydlených ostrovů. Ten nejpodivnější leží necelých 15 kilometrů od Nagasaki. Jmenuje se Hašima, ale říká se mu také Gunkandžima.

Dnes je opuštěný, ale ještě před čtyřiceti lety byl nejhustěji osídleným místem na světě. Rozhodně však ne proto, že by tu bylo tak krásně.

slide02
Z výšky vypadá jako bitevní loď, však je to také překlad jednoho z jeho jmen.

Ostrov plný uhlí a lidí

Po staletí tu obyvatelé blízkého ostrova Takašima sbírají neobvyklé černé kamení. Výborně totiž hoří a hřeje. Časem si jeho prodejem začnou přivydělávat. Odbyt mají hlavně u výrobců soli, kteří ji vyrábějí vařením mořské vody a potýkají se s ubývajícími zásobami borového dřeva.

Kvetoucího obchodu si však časem všimne místní feudál a ostrov i zisky si přivlastní.

A ty rostou, protože když se v 19. století Japonsko otevře světu a dorazí první americké a britské parníky, poptávka po uhlí roste. Už nestačí chodit po ostrově a ulamovat nebo kutat na povrchu. Důlní inženýři najatí skotským obchodníkem Thomasem Gloverem (1838-1911) tu budují první skutečný důl.

K dalšímu rozšíření těžby dochází v roce 1890, kdy celý ostrov, obrovský kus uhlí obalený tenkou vrstvou skály, kupuje za 100.000 jenů společnost Mitsubishi.

A ta si spočítá, že levnější než vozit horníky tam a zpátky bude ubytovna přímo na ostrově. Budova plná kamrlíků o ploše sotva 10m2 se stává se svými šesti patry historicky první japonskou železobetonovou stavbu takových rozměrů.

maxresdefault
Tisíce lidí tu dřou při těžbě uhlí.

Smrt je jediná cesta ven

Za druhé světové války jsou sem násilně zavlečeny stovky Korejců a Číňanů. Žijí natěsnání v malinkých komůrkách po sedmi, každý den spouštěni úzkým komínem 200 metrů pod zem, aby v těsných prostorách kutali uhlí.

„Vše bylo tak úzké a nízké, že jsme se museli celý den u práce krčit. Bylo to vyčerpávající a nebezpečné. V tunelech se hromadil plyn, stropy se hroutily. Nevěřil jsem, že se z ostrova dostanu živý,“ vzpomíná Suh Jung-woo, jeden z nedobrovolných korejských horníků.

Než válka skončí, vyžádá si těžba na ostrově 1300 obětí. Horníci umírají při nehodách i vyčerpáním.

„Jídlo tvořilo mláto z bobů a hnědá rýže uvařená s celými sardinkami do beztvaré kaše,“ vzpomíná Jung-woo. Není divu, že se mnozí rozhodnou utrpení ukončit sebevražedným skokem. Další se utopí při pokusu o útěk.

hashima
Stává se jedním z nejlidnatějších měst světa

Jako sardinky

Po válce roste s rostoucím průmyslem i potřeba uhlí. Těžba se rozšiřuje, přichází další horníci, často i s rodinami. V roce 1959 je na ostrově s rozlohou 6,3 hektarů ubytováno 5259 lidí! Tedy stejně jako třeba v Luhačovicích, které mají rozlohu 3299 hektarů.

To je 835 lidí na hektar (pro srovnání, Luhačovice – 12 lidí na hektar).

Jde o největší hustotu osídlení, jaká kdy byla ve světě zaznamenána. Přitom tu mají kino, nemocnici, školu, tělocvičnu, buddhistickou a šintoistickou svatyni, 25 různých obchodů, restauraci a dokonce i kadeřnictví a nevěstinec.

Dopravní prostředky nejsou zapotřebí. „Cestou z jednoho konce na druhý ani nestihnete vykouřit cigaretu,“ říká bývalý horník Kazuo Tačikawa.

Stejně tak jsou zbytečné deštníky. Vše je vlastně jediný komplex, kde je vše propojeno labyrintem chodeb a schodišť. Na střechách si někteří z dovezené hlíny udělali zahrádky, kde pěstují zeleninu, jinak je ovšem ostrov závislý na dodávkách.

Každá bouře, která brání lodím zásobovat ostrov déle než den, znamená vyčerpání zásob.

ee9fc641ee81040e4453d46b1fbb2fca
Dnes je opuštěným unikátem

Soumrak přichází s ropou

Koncem šedesátých let japonská energetika přechází z uhlí na ropu. Doly v celé zemi zavírají. Hašima 15. ledna 1974. Během několika dnů je ostrov prázdný. Dnes je městem duchů, kam je zakázáno cestovat.

„Okna jsou rozbita, zábradlí zborcená, vlhké betonové stěny se drolí, a všude se válí věcí, které tu lidé tehdy nechali“ popisuje současný stav jeden z těch, kdo se snaží prosadit plán, jak ostrov proměnit v turistickou atrakci.

Foto: http://www.japansmeijiindustrialrevolution.com, http://www.jamesbondlifestyle.com, pinterest, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …