Domů     Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?
Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?

Velí masovému vyhlazování. Někteří proto, že mají strach, jiní se ve vraždách vyžívají. Seznamte se s veliteli nejkrutějších vyhlazovacích táborů.

Voyeur smrti

Kdo: Karl Richard Baer

Kdy žil: 1911–1963

Kde velel: v táboře Osvětim-Březinka

Členem SS se vyučený pekař-cukrář stane v roce 1932 a svoji zvrhlost začne hned uplatňovat jako strážný v koncentračním táboře v Dachau.

Přes tábory Neuengamme, Oranienburg, Columbia-Haus a Sachsenhausen se dostane až do Osvětimi, kde v roce 1943 nahradí ve funkci velitele Arthura Liebehenschela (1901–1948).

Doslova se vyžívá zejména ve všem okolo vraždění vězňů v plynových komorách. Nechá postavit rampy, na kterých se konají selekce, jimž občas osobně přihlíží.

Pak následuje skupinu lidí, odsouzených pohybem ruky k okamžitému zplynování, ke komorám a kukátkem pozoruje, jak v bolestech dlouhých deset minut umírají, zvrací, škrábou si kůži a zatínají pěsti.

Podle situace v komoře smrti tato kreatura rozkazuje, jak dále dávkovat smrticí plyn. Leckdy osobně ještě zastřelí dítě, jež snad díky tomu, že leželo nízko, účinky smrtícího plynu přežilo.

Když se válka chýlí ke konci, podílí se na zahlazování stop a vraždění svědků i těch vězňů, kteří byli příliš slabí na přesuny.

Prozrazen díky tisku

Na konci války uprchne a žije pod změněným jménem poblíž Hamburku jako lesní dělník.

První seznamy válečných zločinců jeho jméno neobsahují, ale jakmile dojde i na něj a v novinách se objeví jeho fotografie, leckdo jej pozná a zjistí se i to, že ho tajně navštěvuje jeho žena.

V prosinci 1960 je zatčen, trestu smrti, který dostali dva jeho předchůdci, se ovšem nedožije, zubatá si pro něj přijde v roce 1963. Umírá na infarkt přímo ve své cele.

Karl Richard Baer nepatří mezi milé chlapíky.
Karl Richard Baer nepatří mezi milé chlapíky.

Bestie, nebo obětní beránek?

Kdo: Josef Kramer

Kdy žil: 1906–1945

Kde velel: v táborech Osvětim II a v Bergen–Belsen

Josef Kramer velí postupně několika táborům. Na konci války působí v Bergen-Belsenu. Tento vyučený elektrikář z přísně katolické rodiny má být znám svou mimořádnou krutostí, kvůli které se mu říká Belsenská bestie.

Pamětník Tomi Reichental (*1935), který přežil věznění v táboře Bergen-Belsen, o svém pobytu napsal knihu, v níž uvádí: „Aniž jsme to tušili, táborový velitel Josef Kramer se pro nás zoufale snažil sehnat jídlo.

Rozesílal dopisy svým nadřízeným, v nichž popisoval strašlivý stav tábora, dokonce vyslal nákladní vozy, aby objížděly okolní vesnice a vybíraly jídlo pro hladovějící vězně. Znamená to, že to byl dobrý člověk? Možná vás bude zajímat, co si o něm myslím já.

Nemohu pominout to, že v době, kdy dopisy psal, Německo jasně prohrávalo válku. Věděl, že se všechno záhy změní, a možná ho napadlo připravit si obhajobu proti případným budoucím obviněním. Ale pravdu se nikdy nedozvíme, ať byla jakákoli.“

Zůstane v táboře

Další jeho vzpomínky na Kramera se týkají dne osvobození Bergen–Belsenu britskou armádou: „Doslechli jsme se, že táborový velitel Josef Kramer byl zatčen spolu s dalšími důstojníky SS, zatímco jiní utekli.

Když se ho Britové ptali, proč se nepokusil o útěk, odpověděl: Zůstal jsem, takové byly rozkazy.“ Zatčen je 15. dubna 1945, v den osvobození tábora.

Výše zmíněné dopisy mu jsou k ničemu, popraven je 13. prosince 1945 poté, co jej za válečné zločiny odsoudí britský válečný soud v Lüneburgu.

Joseph Kramer je za své prohřešky nakonec popraven.
Joseph Kramer je za své prohřešky nakonec popraven.

Skončí nahý na plotě

Kdo: Franz Ziereis

Kdy žil: 1905–1945

Kde velel: v táboře Mauthausen-Gusen

Jeho otec je obětí první světové války. Sám Franz Ziereis (1905–1945) však bude mít na svědomí tisíce obětí druhé světové války. Vojákem se stane kvůli tomu, že ztratí zaměstnání.

Pak vstoupí do SS a stane se výcvikovým instruktorem oddílu Totenkopfverbände, což byly jednotky určené ke strážní službě v koncentračních táborech.

9. února 1939 vystřídá Alberta Sauera (1898–1945) ve funkci velitele koncentračního tábora Mauthausen-Gusen. V táboře působí s celou rodinou a vyžívá se ve střílení vězňů, což podle svědků učí i svého jedenáctiletého syna.

Přizná se k válečným zločinům

Dva dny předtím, než je tábor americkou armádou 5. května 1945 osvobozen, uprchne i s manželkou a synem. Již 22. května je ale vypátrán v lovecké chatě v Horních Rakousích. Při pokusu o útěk je vážně zraněn třemi střelami do břicha.

Zranění mu nepomůže od toho, aby byl mnoho hodin vyslýchán. Přizná se k vraždě asi 4000 vězňů, kteří zaplatili smrtí jím nařízené trestné práce, zemřeli v jím řízených pojízdných plynových komorách a podobně.

Přizná se třeba i k tomu, že se za jeho velení z tetované lidské kůže vyráběly penály a stínítka lamp. Umírá krátce po výslechu, 25. května 1945. Jeho těla se zmocní bývalí vězni a pověsí jej na plot tábora.

Podle fotografií, které se dají dohledat, skončí pověšen nahý za kůži na krku a na hýždě mu kdosi posměšně namaluje dva hákové kříže.

Franz Ziereis skončí po smrti neslavně. Nikdo mu jeho válečné zločiny nedokáže odpustit.
Franz Ziereis skončí po smrti neslavně. Nikdo mu jeho válečné zločiny nedokáže odpustit.

Umím dobře organizovat masové vraždy

Kdo: Franz Stangl

Kdy žil: 1908–1971

Kde velel: v táborech Sobibor a Treblinka

Jeho přezdívka je Bílá smrt. Franz Stangl už jako mladý nacista překvapuje nadřízené svou chladnokrevností. Brzy dostane na starost vyhlazovací tábor v Sobiboru. Zabíjení zde značně zefektivní.

Jeho žena, která v táboře přítomná není, se zabíjením nesouhlasí a bombarduje ho nepříjemnými otázkami. Muž ji ujišťuje, že s ničím zlým nemá nic společného. Mezitím v rekordním čase nechá zplynovat 100 000 vězňů.

Je tak schopný, že ho přeloží do Treblinky, která se zdá nacistům málo efektivní továrnou na smrt. I tam se „osvědčí“, zvýší kapacitu plynových komor, aby mohlo vyhlazování probíhat rychleji. „Ukázal se být skvělým organizátorem masového vraždění.

Dokonce získal oficiální pochvalu, jako ‚nejlepší táborový velitel v Polsku‘. Byl vždy perfektně oblečený, mluvil mírným hlasem, choval se zdvořile a přátelsky.

Stangl nebyl sadista, ale byl pyšný na své dílo, činilo mu potěšení, když tábor smrti běžel jako hodinový strojek,“ píše se v knize Roberta S. Wistricha (1945–2015) Who’s Who in Nazi Germany.

Najde ho lovec nacistů

Je až tak dobrý, že se ho ke konci války snaží nacistický režim zbavit jako nepohodlného svědka a vyšle ho na italskou frontu. Přežije, vrací se do Rakouska a po konci války je zadržen, ale z vězení uniká a dostává se do Sýrie. Tam za ním odjede i rodina.

V roce 1951 se přesunou do Brazílie. Počínají si neopatrně a neskrývají svoji identitu. Lovec nacistů Simon Weisenthal (1908–2005) ho nakonec vypátrá a dopadne.

Na naléhání mezinárodních sil je Stangl vydán do Německa k soudu, kde je roku 1970 odsouzen na doživotí. Umírá ve vězení roku 1971 na srdeční selhání.

Franz Stangl se z vězení na svobodu už nikdy nepodívá.
Franz Stangl se z vězení na svobodu už nikdy nepodívá.

Katolík vybuduje továrnu na smrt

Kdo: Rudolf Höss

Kdy žil: 1900–1947

Kde velel: v táboře Osvětim

Rudolf Höss pochází z katolické rodiny. Jeho otec vyžaduje přísnou poslušnost, proto Rudolf nemá později problém uposlechnout i ty nejkrutější rozkazy svých nadřízených. Před kariérou v SS si ještě stihne odsedět trest za vraždu.

Nejprve slouží v Dachau, později v Sechsenhausenu a nakonec v nově vznikající Osvětimi, kde se stává nejvyšším velitelem. To on přemění tábor původně určený pro politické vězně ve vyhlazovací mašinerii.

Jeho manželka a dcera žijí na dohled od tábora, ve vile s kuchaři, chůvami, zahradníky a ve veškerém přepychu. Ke konci války prchá na sever a rodinu ukryje v cukrovaru. Sám se skrývá jako dělník na farmě. Chtějí prchnout do Jižní Ameriky, ale nepodaří se to.

Úkryt svého muže nakonec prozradí Hössova žena, poté co vojáci zmlátí jejího druhého syna, Klause. Höss u sebe stále nosíval ampulku s kyanidem, ale několik dnů před zatčením se mu rozbila, takže je zatčen živý.

Identifikovat ho pomůže snubní prsten s nápisem „Rudolf a Hedwiga“. Octne se jako jeden z prvních válečných zločinců před soudem v Norimberku. Svět šokuje věcnost a lhostejnost, s jakou popisuje zabíjení. Oběšen je přímo v Osvětimi, kousek od svého domu, 16. dubna 1947.

Rudolf Hös všechny šokuje tím, jak lhostejné mu je zabíjení lidí.
Rudolf Hös všechny šokuje tím, jak lhostejné mu je zabíjení lidí.
Foto: wikipedie, youtube
Související články
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi