Domů     Ledovcová archeologie: Tající ledy jako muzeum i hřbitov
Ledovcová archeologie: Tající ledy jako muzeum i hřbitov
16.5.2019

Matterhorn je posetý věcmi napůl čouhajícími ze sněhu. „S tím, co tady najdete, byste si mohli otevřít obchod,“ říká alpský pilot-záchranář Gerold Biner. To, co kdysi ledovcová masa zhltla, teď v úžehu plive zpátky.

Zatímco klimatologové bijí na poplach, archeologové od Norska po Kanadu balí stany, nazouvají pohorky a vyrážejí na lov zapomenutých artefaktů. Jen ve Švýcarsku se najde tisíce předmětů.

Od kusů zbraní a oblečení z doby bronzové, přes trosky amerického bombardéru z druhé světové války, po pytel drahokamů v hodnotě 250 000 eur po havárii indického letu v roce 1966.

Velké tání

V září 2013 odhalí ustupující norský ledovec perfektně zakonzervovanou kupku hnoje starou 1000 let, spolu s pozůstatky koně z doby železné. Ten samý rok je v oblasti nalezena i neobyčejně zachovalá 1700letá vlněná tunika.

A tuto tisíce let zapečetěnou ledovcovou konzervu velké tání otvírá. Zatímco v roce 1850 pokrývají ledovce ještě 1735 km³ švýcarské pevniny, loni už jen necelou polovinu, asi 890 km³.

Vědní obor ledovcové archeologie se zrodí někdy mezi objevem slavné Ötziho mumie na italsko-rakouském ledovci v roce 1991 a nálezem tří extrémně dobře zachovalých těl inckých dětských obětin na argentinském vulkánu Llullaillaco roku 1999.

Globální oteplování mění hory v historická naleziště i odkryté hroby. Po 5 000 letech vyplivnou také mumii známou pod jménem Ötzi.
Globální oteplování mění hory v historická naleziště i odkryté hroby. Po 5 000 letech vyplivnou také mumii známou pod jménem Ötzi.

Hřbitov v ledu

V červenci 2017 si operátor lyžařského vleku na švýcarském ledovci Tsanfleuron všimne páru batohů, skleněné láhve a mužských i ženských bot. Vše to vypadá jako z vitríny muzea. Pak uvidí v ledu těla, párek mumifikovaných ostatků – a mají u sebe doklady.

Jedná se o manžele Dumoulinovi ze Švýcarska. Ve vánici 15. srpna 1942 odejdou v nadmořské výšce 2600 metrů podojit krávy, pak už je nikdy nikdo nespatří.

Strávili jsme celé své životy hledáním těl našich rodičů,“ říká nejmladší z jejich sedmi dětí, 79letá Marceline Udry-Dumoulinová, která sama za svůj život pročeše ledovec třikrát.

Pohřešují se desítky ztracených

Čtyři roky předtím, v létě 2013, se na úpatí severní stěny Matterhornu najdou ostatky pohřešovaného britského horolezce Jonathana Convilleho. Zmizí během výpravy v roce 1979. O pár týdnů později jsou ve Švýcarských Alpách nalezeny také ostatky českého turisty. Lavina ho zavalí v roce 1974.

„Očekáváme, že v nadcházejících letech budou vyřešeny i další případy pohřešovaný osob,“ říká švýcarská policistka Christina Zuberová. Od roku 1925 se v oblasti stále pohřešuje 305 osob.

Po 160 alpinistech se slehne zem i na masivu Mont Blanc a někde na švýcarském ledovci Morteratsch by se měly vyskytovat pozůstatky 40 uvízlých horolezců.

Ve vánici 15. srpna 1942 nechávají manželé Dumoulinovi doma děti a odcházejí podojit krávy. Znovu jsou spatřeni až v červenci 2017.
Ve vánici 15. srpna 1942 nechávají manželé Dumoulinovi doma děti a odcházejí podojit krávy. Znovu jsou spatřeni až v červenci 2017.

Bílá válka

V září 2013 probíhá v severoitalském středisku Peio slavnostní pohřeb dvou mladých vojáků. Padli v květnu 1918, jejich těla byla ale objevena teprve nedávno. Peio se za první světové války stává dějištěm tzv. Bílé války.

Nejtužší nepřítel zde nenosí uniformu habsburského mocnářství, je jím příroda sama, která mučí muže 30stupňovými mrazy.

Pouze jedna třetina z 150 000 mužů, kteří zemřeli na alpské frontě, padla za oběť bitvám,“ říká profesor Stefano Morosino z Milánské univerzity.

Vojenská technika, zákopy kopané do ledu, tunely hloubené na vrcholky, to vše spolu s padlými zamrzne v čase.

Stroj času

Od 90. let tající ledovce začnou všechnu tu hrůzu – navíc výjimečně dobře zachovalou – odhalovat na povrch.

Nikdy neposlané milostné dopisy, ódu na veš, tu „společnici mých dlouhých dní“, v deníku rakouského vojáka i pohlednici adresovanou chirurgovi rakouského vojska od jeho české ženy.

V roce 2004 horský průvodce a ředitel muzea Maurizio Vicenzi najde tři mumifikované rakouské vojáky visící vzhůru nohama, uvězněni v ledové stěně ve výšce 3 600 m. n. m.

Tající sníh také odhalí komplexní tunelový systém, kapesní zrcátka s fotografiemi, dopisy, hrací karty, jídlo i olejové lampy.

Kruté bitvy první světové války v severoitalském městě Peio zamrzly v čase, stejně jako padlí.
Kruté bitvy první světové války v severoitalském městě Peio zamrzly v čase, stejně jako padlí.

Perla v kupce sněhu

Pokud bude oteplování pokračovat stejným tempem, klimatologové předpokládají, že 90 procent ledovců bude pryč do roku 2100. „Byly zde po 6 000 let, takže představa, že za dalších 100 budou pryč, je neuvěřitelná,“ říká dánský archeolog Lars Pilø.

Právě to by ale pro archeology mohlo představovat potíž.

„Dokud jsou artefakty v ledovcovém mrazáku, jsou neuvěřitelně dobře zachovány. Jako by byly ve stroji času. Jakmile je ale led propustí, čas začíná pádit velmi rychle. Musíme tam být právě v ten moment, když vyjdou na svět,“ dodává.

Tzv. „Bílou válku“ historici považují za nejvýše položenou válečnou bitvu v historii.
Tzv. „Bílou válku“ historici považují za nejvýše položenou válečnou bitvu v historii.
Foto: s17838.pcdn.co, news.nationalgeographic.com, i.dailymail.co.uk
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív