Domů     Jurský park uprostřed Pacifiku: Galapágy, domov prehistorických ještěrů i obřích želv! 
Jurský park uprostřed Pacifiku: Galapágy, domov prehistorických ještěrů i obřích želv! 
5.11.2020

Toto ekvádorské souostroví je díky své izolovanosti a vzdálenosti od jihoamerické pevniny domovem mnoha unikátních živočichů.

Studoval je už britský přírodovědec Charles Darwin (1809–1882), který na základě svých zdejších pozorování formuloval svoji proslulou evoluční teorii. S jakými zvířaty se lze setkat jen zde?

Želva sloní

Třída: plazi

Délka: až 1,2 m

Hmotnost: až 300 kg v závislosti na druhu

Počet mláďat: v průměru 2 až 8

Délka života: 150 let

Pouze na Galapágách žijí obrovské želvy sloní, největší suchozemské želvy na světě. Jde o starobylé plazy, kteří se na Zemi objevili už před 220 miliony let. Zažili tedy éru dinosaurů. Od té doby se příliš nezměnili.

Typický je pro ně tvrdý tmavý krunýř, bezzubé, ale tvrdé a ostré čelisti, schopné drtit i kosti, a vejcorodost. Snadno se také vyrovnávají s vysokou koncentrací kyseliny mléčné ve svalech, díky čemuž jsou vytrvalé a odolné.

Černý sopečný popel, jež pokrývá Galapágy, je velice výhřevný, což želvám vyhovuje.

Galapágo je starošpanělské označení pro želvu, Galapágy jsou tedy „Želvími ostrovy“.
Galapágo je starošpanělské označení pro želvu, Galapágy jsou tedy „Želvími ostrovy“.

Živé konzervy pro námořníky

Žijí až 150 let, ovšem nejstarší samice Harriet (1830–2006) se údajně dožila až 176 let. Jako pětileté mládě ji měl na Galapágách sebrat sám Charles Darwin. Jednotlivé ostrovy kdysi obývalo na 15 poddruhů želvy sloní, čítající přes 250 000 jedinců.

Dnes je to už jen 10 poddruhů v celkovém počtu 12 000 kusů. Vliv na úbytek želví populace měli námořníci, kteří je používali jako živé konzervy při svých plavbách, i nepůvodní živočichové – krysy a prasata.

Leguán mořský

Třída: plazi

Délka: 1–1,5 metru

Hmotnost: až 12 kg

Počet mláďat: 1 až 6

Délka života: průměrně 12 let, mohou žít až 60 let

Galapágy obývají čtyři druhy leguánů, přičemž leguán mořský je jediným z nich, který hledá potravu v moři. Živí se mořskými řasami.

Je schopen ponořit se do hloubky kolem 15 metrů a strávit tam až hodinu, většinou však loví blízko hladiny a jednotlivé ponory nepřekračují 10 minut.

Vzhledem k tomu, že jde o studenokrevného živočicha, musí se pak dlouho vyhřívat na slunci, s tím mu pomáhá černé zbarvení jeho těla, které lépe absorbuje sluneční paprsky.

Leguán neumí pod vodou dýchat.
Leguán neumí pod vodou dýchat.

Loví v moři, ačkoli pod vodou neumí dýchat

Velmi důležitou adaptací pro mořský život je u něj schopnost vyfrknout nosem přebytečnou mořskou sůl ve formě vodního poprašku, kterou zhltl s potravou. Sůl mu proto ulpívá na hlavě.

Pod vodou neumí leguán dýchat, ale zpomalí svoji srdeční činnost, takže si jeho krev déle uchová omezené zásoby kyslíku. Samci jsou oproti samicím dvojnásobně velcí, jsou velmi teritoriální a v době námluv i agresivní. Tehdy se jim na těle objeví červené nebo oranžové skvrny.

Leguán galapážský

Třída: plazi

Délka: 0,9–1,5 metru

Hmotnost: až 11 kg

Počet mláďat: 1 až 6

Délka života: až 69 let

Jeho příbuznými jsou také leguán bledý a leguán růžový, kteří taktéž obývají Galapágy. Tělo leguána galapážského hýří barvami, jeho hlava a končetiny jsou nažloutlé, zatímco zbytek těla má rezavě hnědý až černý nádech.

Tento vejcorodý ještěr je všežravec, ale často se živí ovocem, a především různými druhy kaktusů, jež tvoří až 80 % jeho potravy. Drápy odstraňuje z kaktusů ostré trny, případně kaktusy konzumuje i s nimi.

Od ptáků si nechává odstraňovat parazity.
Od ptáků si nechává odstraňovat parazity.

Pěnkavy jim obírají klíšťata

Leguán galapážský žije v symbióze s galapážskými pěnkavami. V jejich přítomnosti odlepí trup od země a nechává si od nich odstranit klíšťata a jiné parazity z břicha.

Oproti tomu patří mezi přirozené predátory lovící tyto leguány zejména divoké kočky domácí, kozy a prasata. Na mláďata si pak troufnou i jestřábi, volavky nebo hadi, protože do dospělé velikosti dorostou malí leguáni až v 15 letech věku. Na Galapágách dnes žije až 10 000 těchto zvířat.

Lachtan galapážský

Třída: savci

Délka: samci 150 cm, samice 120 cm

Hmotnost: samec 64 kg, samice 28 kg

Počet mláďat: 1

Délka života: 20 let

Jde o nejmenší druh lachtana, který žije pouze na Galapágách a ostrově Isla de la Plata. Většinu času, na rozdíl od jiných druhů lachtanů, tráví na souši. Na moře se vydává jen zhruba do vzdálenosti 15 km od pobřeží. Živí se rybami a měkkýši.

Proto má na jeho klesající populaci velký podíl klimatický jev El Niňo, během něhož je ke břehům Galapág přenášena teplá voda ze západního Pacifiku, což vede k úhynu ryb a živin v oceánu. Kvůli tomu zemře velké množství lachtanů hlady.

Tento druh lachtana žije pouze na Galapágách.
Tento druh lachtana žije pouze na Galapágách.

Kdo převezme nadvládu nad harémem?

Od května do ledna si dominantní samci tvoří harém čítající až 20 samic, které postupně oplodňují. V důsledku toho dochází na plážích k častým soubojům mezi samci, kteří se snaží převzít nadvládu nad některým z harémů.

Svoji pozici tak dominantní samec zpravidla uhájí jen deset dnů až tři měsíce. Samice rodí většinou jedno mládě, následně zase brzy zabřezne. Kojí ho rok, ale už po týdnu jej na noc zanechává samotné, aby se sama nakrmila. V současnosti žije na Galapágách asi 15 000 těchto lachtanů.

Tučňák galapážský        

Třída: ptáci

Délka: 48 až 53 cm

Hmotnost: 2–2,5 kg

Počet mláďat: 1–2

Délka života: až 20 let

Tučňáci se na severní polokouli nevyskytují, s jedinou výjimkou – tou je právě tučňák galapážský. I když ani on toto pravidlo nepopírá úplně.

Tím, že žije pouze na Galapágách a až 12 hodin denně tráví ve vodě, může se krátkodobě při pobytu v oceánu na severní polokouli dostat. Případně mohu někteří jedinci zahnízdit na vrcholku galapážského ostrova Isabela, který se nachází jen těsně nad rovníkem. Živí se výhradně rybí stravou, především sardinkami a ančovičkami.

učňáci tvoří monogamní páry a hnízdí až 3x do roka.
učňáci tvoří monogamní páry a hnízdí až 3x do roka.

Skvěle se přizpůsobili horkému podnebí

Na vysoké teploty, jež na Galapágách panují (až 42 °C), se tito tučňáci adaptovali. Teplo vyzařují z nohou a křídel, které jsou o 7 °C chladnější než jejich trup. Křídla drží na souši od těla, dýchají otevřeným zobákem.

V jeho okolí mají neopeřenou hustě prokrvenou tkáň, která taktéž slouží k termoregulaci. Mají i kratší peří než ostatní tučňáci. Jsou ohroženým druhem, na ostrovech jich žije jen asi 2000 kusů.

Líčí na ně řada predátorů – krabi, hadi, racci, sovy na mláďata, žraloci, kosatky a lachtani v moři. Ohrožuje je i El Niño a člověk.

Káně galapážská

Třída: ptáci

Délka: 45 až 58 cm

Hmotnost: 650–850 g, někteří až 1600 g

Počet mláďat: 1

Délka života: neznámá, odhad 16–25 let

Jde o největšího endemického (to znamená, že nežije nikde jinde na planetě) dravce Galapág, který obývá ostrovy už 300 000 let. Rozpětí jeho křídel dosahuje 120 cm, zatímco největší pták Galapág, albatros galapážský, má rozpětí až 250 cm.

Káně je na vrcholku potravního řetězce ostrovů, nikdo jiný jej neloví. Živí se drobnými hlodavci, ptáky, lávovými ještěrkami, malými leguány a jejich vajíčky, či mláďaty mořských želv. Nepohrdnou ani mršinou. Lidí se nebojí.

Jedná se o endemitního dravce.
Jedná se o endemitního dravce.

Samice rozhodují o lovu i páření

Káňata mají popelavě hnědočerné peří a žluté nohy i zobák. Jsou jedinými dravci na ostrově, kteří loví ve dne, mají vynikající zrak. Dominantnější a větší jsou samice, káňata však netvoří stabilní páry.

Jejich hnízda, která používají opakovaně, dosahují šířky až 1,22 metru. Samice se páří až se 7 samci, následně snese 1 až 3 vejce, chováno je ale jen jedno mládě. Na Galapágách žije asi jen 150 párů káňat. Ač nejsou loveni, v přístupu k potravě jim silně konkurují nepůvodní druhy.

Kormorán galapážský

Třída: ptáci

Délka: 90–100 cm

Hmotnost: 7,5 kg

Počet mláďat: 1

Délka života: 13 let

Tento kormorán ztratil schopnost létat, a tak je vedle tučňáků jediným nelétajícím mořským ptákem. Na Galapágách ztratil díky dostatku potravy a absenci dravců obavy, a tím i potřebu létat. Hrudní svalstvo mu proto atrofovalo.

Je to nejmohutnější druh kormorána, má roztřepené, zanedbaně vypadající černé peří na křídlech i ocasu. Oční duhovka je tyrkysově zbarvená.

Na nohou mají kormoráni široku plovací blánu, proto se jim špatně chodí po pevnině, zato jsou skvělými plavci, vzdalují se až jeden kilometr od pevniny.

Tento pták je skvělým plavcem.
Tento pták je skvělým plavcem.

Létat neumějí, ale plavci jsou skvělí

Loví ryby, hlavonožce i měkkýše. Na rozdíl od tučňáků veslují nohama, ne křídly. Jejich peří je smáčivé, takže ho po výstupu z vody suší, stojí na břehu s roztaženými péry. Zobák mají na konci opatřený háčkem, aby jim kořist neunikla.

Námluvy probíhají ve vodě, samice poté snese dvě až tři vejce, ale dospěje většinou jen jedno mládě. Na Galapágách lze najít i řadu dalších ptáků, ať už endemických nebo ne.

Patří mezi ně například albatros galapážský, terej modronohý, volavka galapážská, racek lávový a další, také 15 druhů pěnkav.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami