Domů     Jakými vlastnostmi vynikali Hunové, kteří se stali postrachem Evropy?
Jakými vlastnostmi vynikali Hunové, kteří se stali postrachem Evropy?

Římská říše se ocitá v poslední agónii. Většinu evropského kontinentu tehdy stále ještě pokrývají husté lesy. Brzy tu ale nezůstane kámen na kameni vtrhne se národ z mongolských stepí. Stěhování národů potrvá téměř tři staletí. Co jsou zač ti, kteří to způsobili?

reklama

Kočovní Hunové žijí téměř 800 let (od 5. století př. n. l. do 3. století n. l.) v mongolských stepích. Roku 375 náhle vyrážejí do oblasti mezi řekami Volhou a Donem. Z území na březích Černého moře vyhánějí germánské kmeny Ostrogótů a Vizigótů.

Odstartují tak obrovský pohyb masy lidí, která se žene Evropou. Co je přimělo ke vpádu? Písemné zprávy nemáme, proto je jejich motiv nejasný.

Příčinou mohou být nepříznivé klimatické podmínky během tuhé zimy na přelomu roku 374–375. Kvůli mrazu trpěli nedostatkem potravy a přežili jedině díky tomu, že se živili uhynulým dobytkem. Vyrazili tedy dál, za lepšími podmínkami k životu.

Takto vypadala rozloha Hunská říše za Attilovy vlády.
Takto vypadala rozloha Hunská říše za Attilovy vlády.
reklama

Ohavní lidé z východu

Jací jsou Hunové, kteří v Evropě vyvolali zděšení? Nikdo o nich neřekne nic dobrého. Dobový historik a kněz gótského původu Jordanes (6. stol. n. l.) je hodnotí nevybíravě:

oškliví, zlí, špinaví, nevypočitatelní lidé, toužící po co největší kořisti. Krasavci to rozhodně nejsou, jejich obličej nahrazuje neforemná placka, místo očí mají body a nerostou jim vousy. Je toto líčení přehnané? Určitě ne.

Hunové si za osmdesát let svých nájezdů (375–451) vysloužili špatnou pověst. Byli nesmírně krutí a agresivními útoky obtěžovali mírumilovné sousedy. Často bojovali s Číňany, kteří Velkou zeď postavili hlavně na obranu proti nim.

V sedle koně se Hunové ocitají ve svém živlu, umějí se zde pohybovat mnohem lépe, než jejich nepřátelé.
V sedle koně se Hunové ocitají ve svém živlu, umějí se zde pohybovat mnohem lépe, než jejich nepřátelé.

Kůň je mé druhé já

Římský historik Ammianus Marcelinus o Hunech píše: „Nepotřebují ani oheň, ani ochucené pokrmy, živí se kořínky bylin a polosyrovým masem jakéhokoli dobytčete, které si vkládají mezi svá stehna a hřbety koní a svým teplem je krátce prohřívají.

Nikdo z nich neoře, ani se nedotkne pluhu. Nikdo u nich nedokáže odpovědět na otázku, odkud pochází, neboť jinde byl počat, daleko odsud se narodil, a ještě dále byl vychován.“

Se svými koni jsou prý téměř srostlí. Vyvýšené sedlo s dřevěnou kostrou jezdci zabraňuje v pádu. Díky koženým třmenům se bojovník může vzpřímit, otáčet a zasypávat své nepřátele deštěm šípů.

Hunský kůň je malé, nehezké, rozježené zvíře vyšlechtěné ze svých divokých předků. Je naprosto nenáročný a velmi houževnatý.

Grafické znázornění cesty Hunů Evropou.
Grafické znázornění cesty Hunů Evropou.

Klid si musí zaplatit

Hunové s sebou strhávali další kmeny. „Najednou byli mezi námi, aniž bychom věděli, odkud přišli. Jejich koně pili ze studny bohů. Na schodech chrámů si brali naše ženy. U sloupů našeho města drtili hlavy našich dětí.

Nahé a hozené přes hřbet koně, tak opustily naše dcery Antiochii. Nikdy víc je nespatříme,“ líčí hrozné plenění občan hlavního města římské provincie Sýrie.

Impérium, které má namále, se poddává nájezdníkům. Západořímská říše s Huny uzavírá smlouvu, Východořímská říše se brání. Hunský král Ruga (†435) ale ví, jak na ni. „Chcete mír? Musíte si ho zaplatit!“, vzkazuje do Konstantinopole.

Z bohatého města potom každým rokem putuje do Rugovy kapsy 350 liber zlata. Divocí kočovníci budí hrůzu. Stačí jim jenom zachrastit zbraněmi.

Hunský vládce Attila patří mezi neobyčejně kruté panovníky. Nevzdělaný ale rozhodně není.
Hunský vládce Attila patří mezi neobyčejně kruté panovníky. Nevzdělaný ale rozhodně není.

Barbar nebo vzdělanec?

Sám Attila (395–453), od roku 433 hunský kmenový vládce, přezdívaný „Bič boží“ je velmi krutý. Mýtus, že byl nevzdělaným barbarem, ale rozhodně neplatí.

Po roce 410 se v Ravenně, na dvoře západořímského císaře Flavia Honoria (384–423) seznámil římskými dějinami a křesťanstvím a naučil se řecky a latinsky.

Priskos (†474), pozdější východořímský vyslanec na Attilově dvoře, ho popisuje: „Pyšně kráčel, jeho oči zářily, svou hrdou moc projevoval i pohyby těla. Třebaže nade vše miloval boj, jednal uvážlivě a nejvíce dosáhl svým rozumem.

Vůči prosícím projevoval soucit a byl milostivý k těm, kteří se mu vzdálili. Byl bystrý a chytrý a vždy útočil jinak, než jak hrozil.“

Dokázal být údajně dlouho klidný, ale začal běsnit, když někdo nebyl ochoten přijmout jeho rozhodnutí.

reklama
Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
reklama
casopis
lifestyle
Z historie plaveckých úborů: Odvážné antické na scéně až ve 20. století
Pomalu se blíží léto a s ním i čas plavek. Zamysleli jste se někdy nad historií toho malého skoro nic, co máte během plavání na sobě?   Počátky koupacích souprav jako samostatných částí garderoby se datují do poloviny 18. století, kdy se ženské plavecké úbory ještě spíše podobaly šatům. Vyráběly se většinou z flanelu nebo z […]
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
věda a technika
Fascinující příroda: Pavouci – mistři smyslů, trávení a budoucí naděje
Víte, že pavouci neslyší, nevnímají vůni ani chuť? A přesto jsou mistry přežití! Dnes se podíváme na neuvěřitelné smyslové orgány, jedinečné způsoby trávení a překvapivé sexuální rituály těchto osminohých tvorů. Odhalíme také, proč by pavoučí jed a hedvábí mohly být materiály budoucnosti pro medicínu i průmysl. Fascinující příroda Pavouci – mistři smyslů, trávení a budoucí […]
Mozek hyperthymetika: Co nám prozrazuje o fungování paměti?
Lidský mozek je fascinující orgán, jehož plné fungování stále neznáme. Jedním z největších tajemství je fenomén hyperthymesie, neboli dokonale autobiografické paměti. Co se děje v mozku lidí, kteří si pamatují každý okamžik svého života? A jak se liší jejich mozek od našeho? Ponořte se s námi do neurovědeckého výzkumu, který se snaží odhalit příčiny této […]
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz