Skip to content
reklama

Jaká pandemie je na obzoru? Obyčejné chřipky!

Zní to jako ta nejobyčejnější nemoc. Navíc na ni máme očkování i léky. Přesto její pandemie může vypuknout kdekoliv na světě – klidně právě teď! Přenos virů již není otázkou měsíců, k nakažení populace na druhém konci světa stačí několik hodin.

„Svět balancuje na hraně pandemie, která může zničit velkou část lidské populace,“ hrozí v roce 2003 slavný americký virolog Robert G. Webster (*1932). Řeč je o chřipkách, respektive specifickém viru ptačí chřipky.

V únoru roku 2004 je zjištěn i u ptáků ve Vietnamu. „Pokud se zkombinuje s virem lidské chřipky, může vytvořit vysoce nakažlivý podtyp. Ten by byl pro lidi smrtelný,“ varují vědci.

Robert Webster, chairman of the Department of Virology and Molecular Biology at St. Jude Children's Research Hospital in Memphis, Tenn., attends the Options for the Control of Influenza conference in Hong Kong Sunday, Sept. 5, 2010 in Hong Kong. Webster urged health authorities around the world to stay vigilant even though the recent swine flu pandemic was less deadlier than expected, warning that bird flu could spark the next global outbreak. (AP Photo/Vincent Yu)
Robert Webster varuje před hrozící pandemií.

Chybí nám imunita

Chřipka, respektive její viry, které lidstvo trápí již celá staletí, vynikají v křížení. Napadají nás stále nové poddruhy, proti kterým nemáme potřebnou imunitu. Do novodobé historie se zřejmě „nejslavněji“ zapíší dva druhy – mexická prasečí chřipka a také ptačí chřipka.

4Hemagglutinin_molecule
Víte, co znamená písmenko H ve slavném názvu H5N1? Jde o protein hemagglutinin.

K přenosu nemusí dojít

Nejobávanějším se pak stane podtyp ptačí chřipky H5N1, spadající do kategorie chřipkového viru A. Tím se můžete v současnosti nakazit na většině území Asie a Evropy. „K přenosu mezi nakaženým ptactvem a člověkem nemusí vůbec dojít.

Ale pokud se tak stane, hrozí vysoká úmrtnost pacientů,“ varují lékaři. Raději tak nesahejte na žádné opeřence, u kterých by panovalo sebemenší podezření, že mohou být nemocní.

4 nabarro doktor
David Nabarro má z chřipky velký respekt. Oprávněně…

Až 150 000 000 obětí

27. března 2006 se chřipkový virus typu A podtyp H5N1 objevil i u nás, konkrétně v Hluboké nad Vltavou, kde na něj uhynula jedna labuť. Virem H5N1 ale cesta chřipky zdaleka nekončí. „Ptačí chřipka by mohla zabít až 150 000 000 lidí,“ varuje koordinátor OSN David Nabarro (*1949). Jeho proroctví má blízko k naplnění.

Foto: Vincent Yu, wikipedia.org, foodtank.org, phys.org, shutterstock.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články